City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کوه وروشت البرز

(76 رای)


قله وروشت با ارتفاع 4100 متر يکي از قله هاي مرتفع رشته کوه البرز به شمار مي رود که  در سلسله کوه هاي البرز مرکزي در بخش نور و در حاشيه جاده چالوس قرار دارد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • کوه وروشت البرز
کوه وروشت البرز مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»قله وروشت یا به قولی کوه دهلا قله ای بسیار مرتفع با دیواره ها و تیغه های بلند است که جناح های شمالی به قله شاه پیل کوه و سپس ناحی جنگلی منتهی می شود و از طریق خط الرأس شرقی تشکیل قلل خشکدره را داده و به صورت خط الرأس100 کیلومتری حد فاصل دو دره رودخانه هراز تا چالوس قرار می گیرد.

  • شرایط استفاده

    : تابستان گرم نواحی جنوبی البرز آغاز گردیده است که برای رسیدن به آب و هوایی بهاره به سوی جنگل در حرکت هستیم. از گردنه کندوان عبور می کنیم. منظره کوه بزرگ وروشت را با یال ها و دیواره هایش به خوبی می بینیم. قله به سان تپه ای بزرگ در روبروی قله آزادکوه گردن برافراشته است و یال های آن بسیار طولانی به نظر می رسند. از برف اثری نیست پس از سیاه بیشه و اندکی بعد از آن از جاده خاکی بسیار باریک به موازات جاده اصلی چالوس بالا رفته به آبادی کوچک ولی آباد در انتهای یک دره بر بلای بلندی می رسیم. هوای اینجا نیز گرم است و از نسیم بی بهره. آبادی را به سوی شرق از درون دره ای وسیع و تخت که بوته های جنگلی آن را احاطه کرده اند (1) به سوی تنگه ای ارتفاع می گیریم. راه تا مدتی به صورت مسطح جلو رفته و با رسیدن به رودخانه که نسیم خنکی در آن جریان دارد از شیب سمت چپ بالا می رود (2). ادامه این مسیر با عبور از کنار چندین گوسفندسرا به ناگهان وارد دره ای وسیع در زیر قله وروشت می شود. در کنار رودخانه رو به سوی شرق در حالی که نسیمی خنک از راه می رسد مسیر را ادامه داده و سپس از طریق یال جنوبی با شیب نسبتاً تندی به سوی لبه خط الرأس جنوب شرقی صعود می کنیم. از شیب خاک های سیاه رنگ کاسته می شود و پس از مدت زمانی نه چندان کوتاه در شرق کوه خشکدر و دیواره هایش قرار می گیریم (3). منظره ای زیبا از قله و ارتفاعات فرعی آن پیش رو داریم. باد شدیدی از سمت غرب می وزد و ما بر روی یال حد فاصل خشکدر و وروشت قرار داریم. مه کمی دره ها را جنگل های شمال را پوشانده است و تا دریا مه سفید به سان برفی موّاج برروی یال ها و قعر دره ها به نوازش کوه ها مشغول است. قلل کوه ها همچون جزایری از دریای مه سربرون کشیده اند. استراحت کوتاهی کرده رو به سوی بلندای وروشت ادامه مسیر می دهیم. راه با عبور از چند قله فرعی تپه مانند ادامه یافته و پس از مدتی گام بر لبه پهن قله می گذاریم. مناظر اطراف زیبا و رویأیی هستند دریای مه کمی عقب تر رفته است. به ظهر رسیده ایم. هوای بسیار سردی روی قله جریان دارد. دیدار قلل سر به فلک کشیده عَلم کوه بخصوص ابیدر و دیوچال در غرب و قلل خط الرأس آلانه سر و زرین کوه و در جنوب برج سرافراز آزادکوه با دیواره هایش تماشایی هستند. البرز مرکزیبا تمامی کوه هایش دیده می شوند. حتی توچال در دورترین نقطه ممکن پیداست. از مسیر صعود شده به درون دره باز می گردیم و شب را در کنار رودخانه به سر می بریم و صبح فردا عازم ولی آباد می شویم. بهترین زمان برای صعود به وروشت خردادماه و مهر می باشد.
  • سایر اطلاعات

    وضعیت قله در زمستان : برف سنگین دره های اطراف ولی آباد و هریجان و ریزش بهمن راه های کمی را برای دستیابی زمستانه به قله فراهم می سازند. باد شدیدی بر قله حاکم است. راهی طولانی توأم با برفکوبی.
  • منبع

    عکس از مهدی ساقی

اماکن مرتبطتگ ها