City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تخت‌سليمان مجموعه اسرارآميز در دل تاريخ (1394/07/24)

مجموعه جهاني تخت سليمان با آثاري پررمز و راز داراي عجايب سحرآميزي از زادگاه زرتشت بوده که بازديد از آن پنج دوره تاريخ تمدن بشري و ايراني را به علاقمندان معرفي مي کند.
تخت‌سليمان مجموعه اسرارآميز در دل تاريخ

به گزارش بزنيم بيرون ، ، اين مجموعه تاريخي کم نظير و آثار باستاني آن يکي از مهمترين و مشهورترين مراکز تاريخ و تمدن کشور ايران است، اين آثار تاريخي که در کوهستان‌هاي غرب کشور و در محل بسيار مصفا و خوش آب و هواي تکاب قرار گرفته، در زمان‌هاي قديم داراي موقعيت سوق الجيشي حساس بوده است.

بقاياي مجموعه بر روي جبهه اي از سنگ در ۴۸ کيلومتري شمال شرق تکاب قرار گرفته و در ميان انبوهي از آثار طبيعي و مصنوعي مانند درياچه‌ها، آبگرم‌ها، قبور کهنسال و ابنيه تاريخي ديگر احاطه شده است.

بعد از به ثبت رسيدن مجموعه ساساني تخت سليمان تکاب به عنوان چهارمين اثر ايراني در فهرست آثار جهاني از سوي سازمان يونسکو تلاش‌هايي براي آشکار شدن رازهاي سر به مهر اين مجموعه آغاز شده که هنوز هم بي وقفه ادامه دارد.

تخت سليمان يا شهر گنجک در يک دره سرسبز در بلندي سه هزار متري، سرشار از جاذبه‌هاي کم نظير طبيعي- تاريخي واقع شده، اين ناحيه همان شهر مشهوري است که بنا به نوشته‌هاي کهن، زادگاه زرتشت بوده و در نوشته‌هاي پهلوي به نام "گنجک" خوانده شده است.

تخت سليمان

تخت سيلمان زادگاه زرتشت و ميراث دار گنج سليمان

 گيتا نويسان عرب آن را "شيز" گفته‌اند، گذشته نگاران رومي و يوناني "گزکا" نوشته‌اند و حمدالله مستوفي آن را به زبان مغولان "ستوريق" خوانده است که امروزه تمام اين آثار را تخت سليمان مي‌نامند، تخت سليمان در زمان‌هاي پيش از تاريخ و دوران هخامنشي و اشکاني و ساساني معبر شاهراه‌هاي عمده بود که از طرف همدان به طرف ارمنستان و آسياي صغير رفته و از لحاظ لشکرکشي نيز اهميت فوق العاده اي داشته و اين مکان محل تلاقي و برخورد اقوام مختلف بوده است.

تخت سليمان امروزي باقيمانده قلعه و آثار بزرگ و عمارات مخصوص براي سکونت موبدان بوده است که در زمان اشکانيان و ساسانيان در نهايت آبادي و اوج قدرت قرار داشته و در نتيجه حمله روميان و تاخت و تاز اقوام عرب و مغول ويران شده و آثار تمدن آن از بين رفته است.

تخت سليمان بزرگترين مرکز آموزشي، مذهبي، اجتماعي و عبادتگاه ايرانيان در قبل از اسلام به شمار مي‌رفت اما در سال ۶۲۴ ميلادي و در حمله هراکليوس، امپراتور روميان به ايران تخريب شد. آبا قاخان برادر زاده هلاکو خان که به دين اسلام گرويده بود بر روي ويرانه‌هاي تخت سليمان مسجدي بنا کرد که آن نيز بعدها ويران شد و تنها کاشي‌هايي با نقوش و خط برجسته از آن به جا مانده است که در حال حاضر موزه رضا عباسي نگهداري مي‌شود.

اين شهر باستاني در ادوار مختلف محل سکونت اقوامي مانند، مادها، هخامنشيان، اشکانيان، ساسانيان و مغولان بوده و در هر يک از دوران‌هاي فوق، اين محل در اوج قدرت و تمدن زمان مربوط به خود بوده است، اما اکنون نشاني از اين شهر در آذربايجان ديده نمي‌شود.

در خصوص اين اثر پررمز و راز تاريخي که داراي مجموعه اي از آثار بي نظير تاريخي است باورها و اعتقادات زيادي بين مردم دست و به دست ايجاد و نقل مي‌شود يکي از مشهورترين اين باورها در خصوص کوه زندان است.

در سه کيلومتري غرب تخت سليمان، کوه مخروطي ميان تهي وجود دارد که هزاران سال پيش، بر اثر وقوع آتش فشان به وجود آمده، اهالي محل اين کوه زيبا را زندان سليمان يا زندان ديو مي‌شناسند و معتقدند که حضرت سليمان ديوهايي را که از فرمانش سرپيچي مي‌کردند در اين کوه زنداني مي‌کرده است.

کوه زندان سليمان

کوه زندان سليمان جاذبه اي اسرار آميز

در طوقه اين مخروط بقاياي معبد مقدسي مربوط به هزاره اول قبل از ميلاد وجود دارد که در دهه چهل توسط هيئت باستان شناسي آلماني مورد کاوش و مطالعه قرار گرفته است، بعد از رونق آتشکده آذر گشنسب دوره ساساني تا مدتي از کوه زندان سليمان و تعدادي از واحدهاي معماري آن به عنوان قلعه نگهباني استفاده مي‌شده است.

برخي از باستان شناسان و کاوش گران اماکن تاريخي معتقدند اين کوه اصلاً سابقه آتش نشاني نداشته است بلکه در ابتداد درياچه اي شبيه دريا چه تخت سليمان بوده که بعدها آب آن خشک شده است و به صورت فعلي درآمده است.

همچنين در ارتفاع ۶۵ متري اين کوه ديواري مانند کمربند پس از حفاري مشاهده شده است که طول آن در حدود ۸۰۰ متر است، در همين ارتفاع آثار و بقاياي ساختماني که همگي از سنگ ساخته شده با پله‌هاي عريض سنگي بسيار جالب توجه است.

نکته قابل توجه در مورد کوه زندان سليمان وجود گاز و چشمه‌هاي گاز دار داخل اين گودال است که هنوز هم ديواره‌هاي فرونشسته يک چشمه گاز دار در کف حفره زندان فعاليت دارد که همين پديده موجب جذب شمار زيادي از گردشگران داخلي و خارجي براي صعود به دهانه اين کوه شده است.

کوه زندان سليمان در کنار مجموعه تاريخي تاريخي و باستاني تخت سليمان از مهم‌ترين جاذبه‌هاي گردشگري استان آذربايجان غربي محسوب مي‌شود و در اولويت اول گردشگران منطقه شمالغرب کشور قرار دارد به طوري که بازديد از اين کوه نه تنها موجب حيرت گردشگران داخلي و خارجي مي‌شود بلکه تماشاي آن و ديدن شگفتي‌هاي داخل اين کوه ميان تهي از روي دهانه خطرناک و بسيار مهيج و جالب است.

کراپ‌شده - تخت سليمان

درياچه سحر آميز با جزيره شناور که در تمام فصول سال سرسبز است

 در فاصله ۲۰ کيلومتري تخت سليمان نيز يک درياچه سحرآميز قرار گرفته که يک جزيره بر روي آن شناور است، قطر درياچه ۸۰ متر و قطر جزيره شناور روي آن ۶۰ متر است که وزش باد، هر روز دو بار اين جزيره را از اين سو به آن سو جابجا مي‌کند.

چمن متحرک يا "چملي گول" يکي از بي نظيرترين پديده‌هاي ايران و حتي جهان است که در دل طبيعت و در کنار مجموعه جهاني تخت سليمان تکاب جا خوش کرده و هنوز رازي سر به مهر به شمار مي‌رود، "چملي گول" در زبان محلي اين منطقه يعني "جزيره اي از چمن بر روي برکه"، چمن متحرک چملي، قطعه بزرگي از ني‌هايي است که از به هم چسبيدن ريشه آن‌ها بدون ارتباط با زمين بر روي آب شناور مانده، تشکيل شده است.

اين چمن به صورت جزيره اي متحرک با مساحت بيش از ۱۰۰ مترمربع بر روي برکه اي کوچک خودنمايي مي‌کند که با وزش باد و جريان هوا و يا تکان خاصي به جهات مختلف تغيير مسير داده و حرکت مي‌کند و همين امر موجب منحصر به فرد شدن اين جاذبه طبيعي شده است.

چمن به صورت معلق و شناور در وسط اين برکه قرار گرفته و داراي پوشش گياهي کاملاً مطلوب و مناسب است و حتي در فصل زمستان و سرماي هوا نيز چمن آن سبزي خود را از دست نمي‌دهد، از علت حرکت و شناور بودن اين چمن شگفت انگيز اطلاعي دقيق در دست نيست اما برخي کارشناسان علت آن را منطبق و متناسب با حرکت وضعي زمين و عده‌اي ديگر ناشي از عوامل طبيعي و وزش باد مي‌دانند.

اهالي منطقه تخت سليمان معتقدند که در کف اين درياچه شهري پر از طلا وجود دارد و حضرت سليمان گنج‌هايش را آنجا پنهان کرده است، بر اساس باور اين افسانه تاکنون افراد زيادي قصد داشتند به کف درياچه بروند اما هيچ وقت بازنگشتند همچنين چندين غواص باستاشناس نيز سعي کرده‌اند که تا به کف اين درياچه برسند اما به علت عمق بيش از ۷۵ متري درياچه و ته نشين شدن رسوبات معدني هنگامي که غواص پايين مي‌رود، رسوبات کف بالا مي‌آيند و فضا را تاريک مي‌کنند در نتيجه به علت تاريک شدن امکان نفوذ به کف درياچه ممکن است.

درياچه تخت سليمان با جود زمستانهاي سرد منطقه تکاب دمايش همواره ثابت است و در تابستان و زمستان ۲۱ درجه سانتيگراد است. از اين درياچه چندين نهرآب سرازير مي‌شود که به طور ميانگين ثانيه‌اي ۹۰ ليترمي شود. آب اين درياچه از سفره‌هاي آب زير زميني که در کف درياچه وجود دارد تأمين مي‌شود.

تخت سليمان تکاب

آتشکده آذرگشسب بزرگ‌ترين مرکز آموزشي، مذهبي، اجتماعي و عبادتگاه ايرانيان در قبل از اسلام

قلعه تاريخي تخت سليمان بازمانده از دوره ساسانيان با بخش‌هاي مختلفي همچون آتشکده آذر گشسب به عنوان يکي از مهم‌ترين آتشکده‌هاي دوره ساساني، آتشکده شاهي و جنگ آوران، ايوان خسرو، معبد آناهيتا، آتشگاه‌هاي کوچک و دروازه‌ها و ديوارهاي مستحکمش از بناهاي مهم تاريخي جهان به شمار مي‌رود.

اين محوطه تاريخي يادگاري از دوران ساساني است، آن زمان که سه آتشکده بسيار مهم در ايران وجود داشت و اکنون تنها آثاري از آتشکده آذر گشسب به جاي مانده و با نام تخت سليمان خوانده مي‌شود. اين آتشکده از نظر مسائل اعتقادي، باورهاي ديني و نقشي که در حيات سياسي و اجتماعي دوران ساسانيان داشت از اهميت بسياري برخوردار بود و نماد اقتدار حکومت ساسانيان محسوب مي‌شد. اين آتشکده در سال ۶۲۴ ميلادي به وسيله هراکليوس ويران شد و بعدها به طور کامل متروک و بدون هيچ کاربري رها شد، آتشکده آذرگشسب مجموعه‌اي است مشتمل بر يک سالن مرکزي مربع شکل با چهار جرز قطور آجري که گنبد بزرگ آجري آن‌را پوشانده است.

مجاور اين مجموعه در بخش غربي مجموعه ديگري است که از يک آتشکده صليبي شکل با ابعاد کوچک‌تر و دو تالار ستون‌دار با ستون‌هاي مدور چهارگوش و تعداد اتاق‌ها و فضاهاي جانبي تشکيل يافته است.

آذرگشسب به معناي آتش اسب نر است، بر پايهٔ افسانه‌هاي ايراني اين آتشگاه بدين علت اين طور ناميده شده است که کيخسرو بهنگام گشودن بهمن دژ در نيمروز با تيرگي شبانه که ديوان با جادوي خود پديد آورده بودند روبرو شد. آنگاه آتشي بر يال اسب وي فرود آمد و جهان را ديگر باره روشن کرد و کيخسرو پس از پيروزي و گشودن بهمن دژ، به پاس اين ياوري اهورايي، آتش فرود آمده را آنجا بنشاند و آن آتش و جايگاه به نام آتش اسب نر (گشسب يا گشنسب) ناميده شد.

متاسفانه با وجود اين ويژگي‌هاي منحصر به فرد اين اثر تاريخي با مشکلات و کمبودهاي زيادي از جمله نبود راه‌هاي دسترسي مناسب، کمبود امکانات رفاهي و محدوديت اعتبار مرمت و بازسازي مواجه است مشکلاتي که در صورت بي توجهي مسئولان اين شاهکار تاريخي را دچار آسيب جدي خواهد کرد.

تخت سليمان تکاب

راه دسترسي مجموعه تخت سليمان درشان يک اثر جهاني نيست

مدير پايگاه جهاني مجموعه تاريخي تخت سليمان تکاب در خصوص ويژگي‌هاي منحصر به فرد اين اثر تاريخي گفت: تخت سليمان تکاب به عنوان يکي از مهم‌ترين و مشهورترين مراکز تاريخ تمدن ايران و جهان و يکي از آثار ملي ثبت شده کشور در فهرست آثار تاريخي جهان از اهميت بسيار فراواني در غرب کشور برخوردار بوده و سالانه شاهد بازديد هزاران نفر گردشگر داخلي و خارجي است.

حسن يوسفي در گفتگو با خبرنگار مهر با بيان اينکه براي جذب شمار بيشتري از گردشگران برنامه‌هاي مختلفي در زمينه مرمت و ساماندهي و نيز ايجاد اماکن رفاهي و خدماتي در محوطه تخت سليمان پيش بيني شده است که شامل ايجاد غرفه‌هاي عرضه اقلام و محصولات فرهنگي است افزود: همه سالانه يک برنامه حفاظتي و حفاظت پيشگيرانه در محوطه آتشکده آذرگشنسب اين مجموعه نيز سال گذشته به اجرا گذاشته مي‌شود.

وي با اشاره به ايجاد امکانات رفاهي و گردشگري در اين اثر تاريخي عنوان کرد: هم اکنون سوييت هاي مناسب از سوي اهالي منطقه براي حضور گردشگران داخلي و خارجي فراهم شده و امسال سه غرفه فرهنگي شامل صنايع دستي، محصولات فرهنگي و بوفه در اين مجموعه در حال ايجاد است.

يوسفي اضافه کرد: در کنار عمليات حفاظتي فوق، بهسازي و ساماندهي نورپردازي و روشنايي بناها و فضاهاي مختلف مجموعه از جمله نورپردازي آتشکده و بناهاي پيرامون آن که طي چند سال اخير به مرور فرسوده و تخريب شده بودند نيز در اولويت کار پايگاه قرار گرفت تا از تخريب بيشتر جلوگيري به عمل آمده و همچنين امکان بازديد شبانه از بناهاي مجموعه فراهم و حفاظت بناها توسط نگهبانان مجموعه و پايش مستمر فضاها با استفاده از دوربين‌هاي مداربسته در زمان شب به سهولت انجام گيرد.

وي مهم‌ترين مشکل پيش روي مجموعه جهاني تخت سليمان تکاب را نبود راه‌هاي دسترسي مناسب اعلام کرد و گفت: کم عرض بودن راه‌هاي دسترسي، پيچ‌هاي متعدد و حادثه خيز جاده، دست اندازهاي بيشمار با گذشت بيش از ۱۳ سال از ثبت جهاني اين شاهکار تاريخي هنوز به قوت خود باقي است و هر سال گردشگران داخلي و خارجي علاقمند به حضور در اين مجموعه را با مشکل مواجه مي‌سازد.

مدير پايگاه جهاني مجموعه تاريخي تخت سليمان تکاب با تاکيد بر اينکه هيچ يک از جاده‌هاي دسترسي به مجموعه تخت سليمان در جنوب استان آذربايجان غربي مناسب نيستند، اظهارداشت: نبود آسفالت و دست انداز هاي متعدد درشان يک اثر جهاني نيست و اين امر همه ساله مورد گلايه گردشگران داخلي و خارجي است.

تخت سليمان تکاب

بازديد سالانه ۳۰ هزار نفر از مجموعه جهاني تخت سليمان تکاب

يوسفي از محدوديت اعتباري مرمت و بازسازي اين اثر تاريخي نيز گلايه کرد و افزود: متاسفانه در مقايسه با سال ۸۹ با سالجاري ميزان اعتبارات مرمت و بازسازي اين اثر تاريخي کاهش چشمگيري دارد اين در حالي است که سال ۸۹ اعتبارات مرمت اين اثر ۷۰۰ هکتاري بيش از ۱۰ ميليارد ريال بود اما امسال کمتر از ۱۰ ميليارد ريال براي مرمت اين طرح اختصاص يافته که جوابگو نيست.

مدير پايگاه جهاني مجموعه تاريخي تخت سليمان تکاب با اشاره به اينکه سالانه بيش از ۳۰ هزار نفر گردشگر داخلي و خارجي از اين مجموعه بازديد مي‌کنند، گفت: توجه به مرمت، حفاظت، بازسازي و معرفي هر چه بهتر اين اثر در سطح جهاني، ملي يکي از ضرورت‌هاي اساسي پيش روي اين اثر است.

معاون ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان غربي نيز با بيان اينکه مجموعه جهاني تخت سليمان تکاب تنها اثر تاريخي ثبت شده جهاني کشور است که تمام ويژگي‌هاي ثبت در يونسکو را داراست، گفت: بسياري از آثار ثبت شده در يونسکو داراي يک يا دو شاخصه تاريخي مهم براي ثبت جهاني بودند اين در حالي است که مجموعه تخت سليمان پنج شاخص و ويژگي از شش ويژگي مورد مطرح در يونسکو را دارا بود که نشان از تمدن و تاريخ کهن اين مجموعه است.

حسن فتحي در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام اينکه مرمت اين اثر تاريخي امسال در حال اجراست، افزود: تجهيز و راه اندازي موزه پايگاه تاريخي مجموعه جهاني تخت سليمان، عمليات حفاظت از آثار مجموعه، مرمت و بازسازي برج‌هاي محيطي و معرفي مجموعه در سطح ملي و بين المللي از طريق چاپ عکس، بروشور، چاپ کتاب و کارت پستال انجام مي‌شود.

وي ادامه داد: رفع مسايل و مشکلات پيش روي اين طرح در دستور کار اين اداره کل قرار دارد و براي بهبود راه هاي دسترسي مقرر شده طي هفته آتي طرح آسفالت جاده دسترسي اين اثر جهاني آغاز شود که اميدواريم گامي در جهت افزايش جذب ميزان گردشگران داخلي و خارجي و رضايتمندي آنها باشد.

براي رسيدن به مجموعه جهاني تخت سليمان اسراز آميز مسيرهاي متعددي از جمله دندي- زنجان – تکاب – تخت سليمان، اروميه – شاهين دژ- تکاب، جاده بيجار وجود دارد مسيرهايي که در فصل تابستان چشم انتظار گردشگران و ميهمانان داخلي و خارجي است.


نویسنده : سکینه اسمی
منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها

گردشگري جهان تخت سليمان زنجان گردشگري جهان گردشگري تخت سليمان گردشگري زنجان جهان گردشگري گردشگري تخت سليمان جهان زنجان تخت سليمان گردشگري تخت سليمان جهان تخت سليمان زنجان زنجان گردشگري زنجان جهان زنجان تخت سليمان گردشگري جهان تخت سليمان گردشگري جهان زنجان گردشگري تخت سليمان جهان گردشگري تخت سليمان زنجان گردشگري زنجان جهان گردشگري زنجان تخت سليمان جهان گردشگري تخت سليمان جهان گردشگري زنجان جهان تخت سليمان زنجان جهان تخت سليمان گردشگري جهان زنجان گردشگري جهان زنجان تخت سليمان تخت سليمان گردشگري جهان تخت سليمان گردشگري زنجان تخت سليمان جهان گردشگري تخت سليمان جهان زنجان تخت سليمان زنجان گردشگري تخت سليمان زنجان جهان زنجان گردشگري جهان زنجان گردشگري تخت سليمان زنجان جهان گردشگري زنجان جهان تخت سليمان زنجان تخت سليمان گردشگري زنجان تخت سليمان جهان گردشگري جهان تخت سليمان زنجان گردشگري تخت سليمان زنجان جهان گردشگري زنجان جهان تخت سليمان گردشگري تخت سليمان جهان زنجان گردشگري تخت سليمان زنجان جهان گردشگري جهان زنجان تخت سليمان جهان گردشگري تخت سليمان زنجان جهان گردشگري زنجان تخت سليمان جهان تخت سليمان زنجان گردشگري جهان تخت سليمان گردشگري زنجان تخت سليمان گردشگري جهان زنجان تخت سليمان جهان گردشگري زنجان تخت سليمان زنجان گردشگري جهان تخت سليمان زنجان جهان گردشگري زنجان گردشگري جهان تخت سليمان زنجان جهان گردشگري تخت سليمان زنجان تخت سليمان گردشگري جهان زنجان جهان تخت سليمان گردشگري زنجان تخت سليمان جهان گردشگري