City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تصاوير ديدني مرتفع‌ترين پل معلق ايران در لرستان (1394/09/17)

شرايط طبيعي و توپوگرافي منحصربه‌فرد منطقه لرستان و وجود ناهمواري‌هاي خدادادي به‌ويژه در بام خرم‌آباد٬ ظرفيت و پتانسيل بالايي را براي احداث اين‌چنين بناهاي به وجود آورده که بي‌شک با تأمين زيرساخت‌هاي لازم مورد نياز مي‌توان در بخش گردشگري کمک شاياني به اقتصاد و فرهنگ استان نمود.
تصاوير ديدني مرتفع‌ترين پل معلق ايران در لرستان

به گزارش بزنيم بيرون ، استان لرستان به دليل دارا بودن موقعيت خاص جغرافيايي و اهميت ويژه‌اي که در گذرگاه شمال به جنوب کشور در طول تاريخ داشته، جزء مناطق پرتردد به شمار مي‌آيد.

همچنين کوهستاني بودن و توپوگرافي منحصربه‌فرد اين سرزمين در طول دوره‌هاي مختلف تاريخي مادها٬ هخامنشي٬ ساساني و اسلامي و ادوار ديگر باعث شده که محدوده كنوني لرستان به علت دارا بودن تعداد قابل‌توجهي پل دوران قبل از اسلام به مهد و پايتخت پل‌هاي تاريخي مشهور گردد.

وجود بيش از 100 پل تاريخي از جمله پل‌هاي تاريخي شاپوري (طاق پيل اشکسته)، کلهر٬ کشکان، گاو‌ميشان، پل‌دختر و ... با قدمتي بيش از 1400 سال در لرستان، هر کدام به‌نوبه‌ي خود در اعصار مختلف تاريخي جزء شاهکارهاي معماري ايران و جهان به شمار مي‌آيند. پل‌هايي با بيش از 200 متر طول و پايه‌هاي بلندمرتبه و معماري بي‌نظير اين ابنيه از جمله خصوصيات بارز هر کدام از اين پل‌هاست.

"عطا حسن‌پور" کارشناس ارشد باستان‌شناسي کشور با اعلام اين خبر گفت: دهنه‌ي پل واقع در لرستان معلق کابلي است و با طول 112 متر و ارتفاعي بيش از 85 متر بر روي رودخانه‌ي کرخه احداث شده است.

اين اطلاعات کارشناس لرستاني ميراث فرهنگي ما را بر آن داشت که بر اساس رسالت رسانه‌اي خود سهم کوچکي در معرفي اين اثر منحصربه‌فرد و تهيه گزارش اقدام نموده و همين بهانه کافي بود تا روز جمعه 13 شهريور 94 بازديدي از اين پل داشته باشيم.

با حرکت از خرم‌آباد و پس از عبور از پل‌دختر به سمت جاده‌ي انديمشک و طي مسافت 47 کيلومتر به روستاي "دره خزينه" رسيديم؛ با طي 2 کيلومتر از روستاي مذکور به محل کارگاه سدسازي کرخه‌ي 2 قدم گذاشتيم.

بررسي‌ها نشان مي‌دهد که سد کرخه‌ي 2 در مطالعات و جانمايي اوليه به دليل وجود گسل در منطقه در سال 81 تعطيل شد و مطالعات ثانويه زمين‌شناختي و ژئوتکنيک در محلي ديگر با فاصله تقريبي يک کيلومتر از محل قبلي آغاز گرديد، به همين دليل جهت تردد و نقل‌ و انتقال گروه مطالعاتي و تجهيزات گمانه‌زني٬ عمليات ساخت اين پل در اوايل بهار سال 82 شروع و تا پايان پاييز همان سال به طول انجاميد.

با عبور از محل کارگاه سدسازي کرخه‌ي 2 و بعد از طي مسافتي 3 کيلومتري به بالاي پل مورد نظر رسيديم. برآوردهاي صورت گرفته نشان مي‌دهد عرض دهنه‌ي پل معلق لرستان 80 سانتي‌متر و طول دهنه آن 112 متر و ارتفاع آن بيش از 85 متر مي‌باشد. اين ارتفاع 5 متر بيش‌تر از پل معلق در مشکين‌شهر اردبيل است که از آن به‌عنوان مرتفع‌ترين پل خاورميانه ياد مي‌شود.

اين پل هم‌اکنون مورد استفاده افراد محلي بوده و اميد است پس از انتشار تصاوير با همت مسوولين ذي‌ربط و با توجه به پتانسيل فوق‌العاده طبيعت اطراف آن، بتوان در تبديل شدن به يک منطقه گردشگري قدمي برداشت.

شرايط طبيعي و توپوگرافي منحصربه‌فرد منطقه لرستان و وجود ناهمواري‌هاي خدادادي به‌ويژه در بام خرم‌آباد٬ ظرفيت و پتانسيل بالايي را براي احداث اين‌چنين بناهاي به وجود آورده که بي‌شک با تأمين زيرساخت‌هاي لازم مورد نياز مي‌توان در بخش گردشگري کمک شاياني به اقتصاد و فرهنگ استان نمود.

اميدواريم با انتشار اين تصاوير مسئولين لرستان هر چه زودتر در اين خصوص اقدامي نمايند و اجازه ندهند حكايت آبشار "شوي" كه مسئولين استان خوزستان مدعي مالكيت آن شده‌اند، تكرار گردد. گمان نكنيم كار مسئولين براي نگاشتن يك نامه پشت ميزشان در اين خصوص از كار ما كه كيلومترها در گرماي طاقت‌فرساي تابستان به گرم‌ترين نقطه لرستان براي عكس‌برداري از چنين جاذبه‌‌اي بي‌نظير رفتيم، دشوارتر باشد!

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها