City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

آثاري از غبار بر روي اشياي تاريخي موزه باستان‌شناسي زنجان (1394/10/01)

موزه باستان‌شناسي استان زنجان که روزهاي پر فراز و نشيبي را پشت سر گذاشته هم اکنون يکي از پايه‌هاي اصلي گردشگري زنجان محسوب مي‌شود. با وجود اينکه روزگاري تعداد گردشگراني که از اين موزه بازديد مي‌کردند به اندازه انگشتان دست بود، هم‌اکنون نفس‌هاي حياتي گردشگري در اين موزه جريان دارد.
آثاري از غبار بر روي اشياي تاريخي موزه باستان‌شناسي زنجان

به گزارش بزنيم بيرون ،

گردشگران استان زنجان از موزه باستان‌شناسي به دليل حضور مردان‌نمکي به‌عنوان يک شوک ياد مي‌کنند و به همين جهت همواره در معرفي آثار باستاني استان به دنبال آثاري هستند که همچون مردان‌نمکي به بازديدکنندگان شوک وارد کند.

 

در اين بناي زيبا که صداي قدم‌هاي مشتاق گردشگران همواره شنيده مي‌شود، حضور گرد و خاک‌هاي اضافي در ويترين‌هاي آثار باستاني، مطلوب گردشگران نيست و به دليل اينکه اين گرد و خاک مانع رسيدن نور به اشيا طبقه پايين‌تر ويترين مي‌شود جلوه اين آثار باستاني به خوبي مشخص نيست.

 

مسئول موزه‌هاي استان زنجان در اين خصوص گفت: ويترين‌هايي که آثار باستاني در آن نگهداري شده مرتب توسط متخصصان تميز مي‌شود. با توجه به حساس بودن اين اشياي تاريخي تميز کردن آثار توسط متخصصان انجام مي‌گيرد، ولي با توجه به اينکه اين موزه در منطقه‌اي از شهر قرار دارد که حرکت اتوبوس‌هاي خط واحد و پارکينگ در آن منطقه زياد است، به همين جهت گرد و خاک در آن منطقه زياد بوده و مشکلاتي از اين دست به وجود مي‌آورد.

 

پرستو قاسمي نقش فرهنگ عمومي را در اين موضوع بسيار موثر دانست و افزود: در اين راستا بايد آموزش‌هايي به مردم ارايه شود، بسيار متعدد ديده شده است که داخل اين ويترين‌ها بروشور انداخته شده و با وجود اينکه اين بروشور توسط مسئولان برداشته مي‌شود، ولي باز مردم بروشور به داخل آن مي‌اندازند.

 

وي خاطرنشان کرد: قديمي‌ترين اشيا استان زنجان مربوط به دوره پيش از تاريخ است که سفالينه‌هاي به دست آمده در تپه خالصه مربوط به اين دوران بوده و در موزه باستان شناسي نگهداري مي‌شود.

 

اين مسئول در پاسخ به اينکه با توجه به انتقال 204 شيء تاريخي از موزه ملي به استان، اشيا موزه‌هاي استان چه زماني به روز مي‌شوند، اظهار کرد: اشيايي که از موزه ملي به زنجان منتقل شده‌اند بايد ابتدا در معرض ديد عموم قرار گيرد و سپس براي اين اشيا شناسنامه تهيه شده و به موزه‌ها منتقل شود.

 

وي تاکيد کرد: موزه ابهر نيز محلي بوده و اشياي اهدايي که در کشفيات اتفاقي به دست آمده‌اند و شامل اشيايي مانند سنگ قبر، صندوقچه بوده نگهداري مي‌شوند. اين اشيا مربوط به دوره‌هاي مختلفي همچون دوره صفوي، قاجار و هزاره اول است.

 

به گزارش ايسنا، بناي ذوالفقاري در يکي از محلات قديمي شهر زنجان موسوم به محله «دالان آلتي» در ضلع شمالي سبزه‌ميدان و مسجد جامع قرار دارد. اين بنا ساختمان مسکوني و اداري حکمران زنجان بوده و از مجموعه بناهاي اندروني و بيروني و بخش‌هاي مختلفي تشکيل يافته بود. از اين مجموعه در حال حاضر فقط عمارت بيروني باقي مانده که به نام «عمارت محمودخان ذوالفقاري» معروف است.

 

بنا به رواياتي اين خانه توسط سردار اسعدالدوله (پدر محمودخان) در اواخر حکومت قاجار بنا شده و پس از وي محمودخان در آن اقامت داشته است. در گذشته اين بخش از شهر زنجان محله اعيان‌نشين بوده و مجموعه بناهايي در سبک و الگويي هم‌سان همچون خانه وزيري، خانه خديوي، عمارت دارايي و ... در اين محل ساخته شده بود.

 

بعد از انقلاب، عمارت ذوالفقاري مدت‌ها در اختيار يکي از نهادهاي انقلابي بود و تا ثبت اين بنا در فهرست آثار ملي کشور به دليل متروک ماندن و عدم مراقبت‌هاي لازم آسيب فراواني ديد. در جريان توسعه و تعريض خيابان طالقاني ديوار و سردر ورودي بنا به‌طور کامل تخريب شد.

 

در سال‌هاي اخير نيز با اجراي طرح‌هاي عمران‌شهري، آسيب زيادي به بنا وارد آمده است. از جمله با احداث خيابان زينبيه و عبور آن از داخل حياط عمارت، قسمتي از عرصه بنا از بين رفت و بخش عمده ديگر به پارك تبديل شد. در سال 1379 ميراث‌فرهنگي استان زنجان تصميم به حفاظت و مرمت عمارت ذوالفقاري گرفت و در اين راستا بناي مذکور در چندين مرحله مرمت و بازسازي شد. با انتقال مجموعه آثار به دست آمده از معدن نمک چهرآباد در سال 1386 موزه موقت موميايي‌ها در اين مکان به وجود آمد و در سال 1388 اولين موزه باستان‌شناسي استان زنجان در عمارت ذوالفقاري افتتاح شد.


منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها