City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سفري رؤيايي به طبيعت بي‌بديل طارم (1395/01/14)

اکوتوريسم يا همان گردشگري طبيعي فرصتي ارزشمند براي توسعه صنعت گردشگري در مناطق مختلف محسوب مي شود ولي اين فرصت ارزشمند آنچنان که بايد به سرمنزل مقصود نرسيده است.
سفري رؤيايي به طبيعت بي‌بديل طارم

به گزارش بزنيم بيرون ، اکوتوريسم يا همان گردشگري طبيعي فرصتي ارزشمند براي توسعه صنعت گردشگري در مناطق مختلف محسوب مي شود ولي اين فرصت ارزشمند آنچنان که بايد نتوانسته به سرمنزل  مقصود برسد.

دره زيبا و شگف انگيز طارم،  دشت آهو خيز سهرين، حيات وحش خرمنه سر، چمن با ارزش سلطانيه، شکارگاه ها و مناطق حفاظت شده ي استان، دره ها و دربندهاي ييلاقي منطقه، سواحل زيباي رودخانه قزل اوزن، چشمه هاي متعدد آب گرم، منطقه ييلاقي گاوازنگ، کناره هاي سد تهم، کوه هاي منطقه ي ماه نشان، روستاهاي صخره اي و طبيعي استان زنجان و مناطق حفاظت شده ي اين ناحيه برخي از مناطق توريستي- طبيعي استان زنجان هستند که براي گسترش گردشگري طبيعي مناسب به نظر مي آيند.

طارم دره اي سرسبز با طبيعت شگفت انگيز در انتهاي جاده اي زيبا با بيش از ۱۶۰پيچ واقع شده است منطقه اي که از قابليت هاي فراواني در زمينه گردشگري طبيعي برخودار است.

طارم در انتهاي جاده اي با بيش از ۱۶۰ پيچ با مناظر زيبا و دلنواز به دليل بهره مندي از سرسبزي ناحيه خزري و هواي کوهستاني، يکي از بي نظيرترين شهرهاي ايران به لحاظ زيبايي است و در خود آثار تاريخي و طبيعي فراواني را جاي داده است.

 جاده پيچ در پيچ که در برخي مواقع سال در دل ابرها مسير حرکت مسافران را در بر مي گيرد. گردنه زيباي خانچايي و چشم اندازهاي زيبا در دو طرف جاده منتهي به منطقه طارم و همچنين دشت سرسبز طارم هر انساني را ترغيب مي کند براي يک بار هم شده به اين منطقه سفر کند.

در حال حاضر محور تهم و چورزق نيز براي تردد به اين شهر در نظر گرفته شده است که زيبايها و جلوه خاصي دارد. در مسير شهرستان طارم، روستاي «شيت» با طبيعت بکر و زيبايش و شگوفه هاي گيلاس گوشه اي کوچک از طبيعت زيباي اين منطقه را به تصوير مي کشد.

شهرستان طارم يکي از مناطق زيبا و ديدني کشور است که به خاطر استعدادهاي کشاورزي و دامپروري، حاصلخيزي اراضي و برخورداري از شرايط اقليمي مناسب، به عنوان "هندوستان ايران" از آن ياد مي شود.

طبيعت زيبا و متفاوت، وجود آبشارها، چشمه ها، ييلاقات، يخچالهاي طبيعي و غار شگفت انگيز، کوهپايه هاي سرسبز، سر به فلک کشيده و با طراوت شهرستان طارم از توابع استان زنجان، در انتظار حضور گردشگران داخلي و خارجي است.

آتشکده ها ، غار خرمنه سر، يخچال طبيعي و دائمي «وليدر» ، درختان کهنسال، آب و هواي مطبوع و دلنشين، مناظر و آبگيرهاي طبيعي بکر و دست نخورده مانند سد طبيعي «کردکندي »، از جمله ثروت هاي خدادادي منطقه است که توجه علاقمندان به آثار طبيعي را به خود جلب مي کند.

شهرستان طارم از توابع استان زنجان، از جاذبه‌هاي تاريخي و طبيعي متعددي برخوردار است تا جايي که از اين شهرستان به‌عنوان هندوستان ايران ياد مي‌شود ولي اين ظرفيت مناسب و در خور توجه آنچنان که بايد معرفي نشده و مغفول مانده است.
 


طبيعت بکر و دست نخورده اي مانند سد طبيعي «کردکندي» از جمله ثروت هاي خدادادي منطقه است که توجه علاقمندان به آثار طبيعي را به خود جلب مي کند.

سد طبيعي کرد کندي که درپي زلزله ۳۱ خردادماه سال ۱۳۶۹ شمال و شمالغرب کشور و در اثر رانش زمين در سه کيلومتري شهر آب بر مرکز شهرستان طارم به وجود آمده، يک معجزه الهي است.

اين آبگير طبيعي و زيبا به لحاظ موقعيت استثنايي و سکوت حاکم بر محدوده آن، به محلي نادر و شگفت انگيز، براي تفريح و گشت و گذار گردشگران تبديل شده است.

عضو شوراي اسلامي شهر چورزق درگفتگو با مهر با بيان اينكه يخچال‌هاي طبيعي وليدر با معرفي هر چه بيشتر، قابليت جذب گردشگر  را دارند گفت:  اين يخچال‌ها به صورت دستساز توسط بوميان منطقه ييلاقي وليدر و با مصالح بومي منطقه ساخته شده، در فصل تابستان بسيار خنک است.

محمد محمدي افزود: با توجه فقدان درآمدهاي ثابت در شهرداري چورزق بايد ادارات ذي ربط در بهسازي  مسير دسترسي به يخچال هاي طبيعي همكاري كنند.

وي با تاكيد بر ضرورت شناخت و توسعه صنعت توريسم  ادامه داد: شهرستان طارم قابليت هاي فراواني براي جذب توريست دارد.

مدير كل ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري استان زنجان نيز با اشاره به ظرفيت هاي متعدد گردشگري روستاي وليدر گفت: اين روستا با برخورداري از جاذبه هاي طبيعي همچون يخچال هاي طبيعي،خصوصيات جغرافيايي و طبيعت بكر آن جزو آثار طبيعي كم نظير است.

يحيي رحمتي  در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: منطقه طارم و مجموعه روستاهاي هدف گردشگري مي تواند قطب جاذبه هاي گردشگري در حوزه اكوتوريسم باشد.

وي يادآور شد: نمي توان ظرفيت هاي گردشگري را به صورت مجزا بررسي كرد بلكه با نگاهي جامع همه اين ظرفيت ها در بسته گردشگري استان زنجان مورد توجه و برنامه ريزي قرار مي گيرد.

مديركل ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري استان زنجان اظهار كرد: يكي از برنامه ها براي جذب توريسم در اين منطقه تقويت زيرساخت ها از جمله راه دسترسي است كه در حال مذاكره با اداره كل راه و شهرسازي هستيم.

وي  اظهار كرد: بايد توجه داشت دخالت هاي غير اصولي در طبيعت بكر روستاهاي هدف گردشگري به واسطه حضور گردشگران يا  اقدامات غير كارشناسي  به اين منطقه آسيب مي زند.

رحمتي يخچال هاي طبيعي وليدر را يكي از جاذبه هاي كم نظير گردشگري برشمرد و گفت: اين يخچال ها براي نگهداري محصولات لبني و گوشتي مردم استفاده مي شده است اكنون نيز برخي از اين يخچال ها باقي مانده و در فصولي مورد استفاده است.

وي ابراز كرد: برنامه ريزي برا ي معرفي يخچال طبيعي وليدر در قالب برنامه ريزي براي اين محور گردشگري انجام مي شود.

غار خرمنه سر طارم از غارهاي معروف استان زنجان است که در ارتفاعات ۱۶۰۰ متري خرمنه سر در شمال روستاي شاه نشين در دل کوه ها واقع شده است.

مسير دسترسي به دهانه غار بسيار زيبا و مفرح بوده و براي رسيدن به آن بايد از ميان رودخانه پر آب و انبوه درختان زيتون و انجير گذشت.
 
 در بررسي هاي باستان شناسان بر روي سفال هايي که از دهليزهاي اين غار به دست آمده، روشن شده که غار خرمنه سر در دو دوره مختلف تاريخي، يکي پيش از تاريخ و ديگري پس از اسلام در قرن چهارم هجري، زيستگاه انسان ها بوده است، ولي نشانه اي از تمدن کهن خاصي که مربوط به پيش از تاريخ باشد، در آن يافت نشده است.

سنگ هاي آهکي که به صورت ستون هاي استالاکتيت و آويزه هاي استالاگميت در اين غار وجود دارند، منظره زيبايي به داخل غار داده اند. در فاصله ۵۰ متري دهانه بزرگ غار، حفره اي شبيه به دهانه چاه وجود دارد که براي ورود به اين حفره بايد به حالت خزيده و درازکش حرکت کرد.

پس از ورود به داخل اين حفره پر رمز و راز، دنيايي پر از ديدني ها و شگفتي ها در برابر بازديدکنندگان پديدار مي شود. کف دهليزي که در غار وجود دارد، شباهت زيادي به بناي بازارهاي قديمي داشته و چاه عميقي در کف آن وجود دارد. در چند نقطه از اين دهليز در فاصله هاي ۲۰ تا ۳۰ متري طاقچه هاي کوچکي با دست کنده و حفر شده است.

طبيعت زيباي روستاي هدف گردشگري گلابر

روستاي پلكاني گلابر در شهرستان ايجرود با ۴۰ پله ساساني، جزيره اي در وسط سد، منظره چشم نواز سد گلابر، مسجد قديمي گلابر و طبيعت زيباي آن كماكان سايباني براي گردشگران ندارد.

روستاي گلابر در ۵۲ کيلومتري سمت جنوبي زنجان واقع شده است. در اين روستا آثاري از قلعه زيبايي در بالاي کوه مشرف بر روستا ديده مي­ شود.

در دامنه غربي اين ارتفاعات تل تاريخي مسجد گلابر واقع شده که مورد حفاري قرار گرفته و مجموعه بسيار ارزشمندي از دل خاک نمايان شده است.

اين مجموعه از يک مسجد و يک خانقاه تشکيل شده که احتمال دارد بقعه باشد. مسجد داراي پلان مربع نسبتا کوچکي است که دور تا دور آن تا ارتفاع ۱.۵ متري از سنگ تراورتن ساخته شده و بر روي آن اسماء جلاله و اسامي ائمه اطهار (ع) و نام حضرت فاطمه (س) همراه با نقوش اسليمي حکاکي شده است.

در حفاري انجام گرفته در محل، اثري از نوع سقف مسجد، پديدار نشد اما با مشاهده سنگ­ هاي اطراف بنا و قراين موجود و مقايسه با بناهاي هم­رديف آن چنين مي­نمايد که سقف ابتدايي مسجد، گنبد مدوري بوده که به لحاظ عدم انسجام سنگ ­ها فرو ريخته و در دوره ­هاي بعدي، سقف با تير و تخته پوشيده شده است.

قدمت اين مسجد به حدود قرن پنجم هجري باز مي­ گردد. اين بنا بعد از بازسازي، اکنون مورد استفاده اهالي قرار گرفته است. در سمت شمالي آثار و بقاياي ساختماني مشهود است که گمان مي­رود آرامگاه شيوخ بوده است.

صخره معروف به قيرخ اياق (هزار پا) نيز در جنوب روستاي گلابر قرار گرفته و از ارتفاع جالب توجهي برخوردار است که از پايين آن مسير پل ه­اي براي بالا رفتن از آن وجود دارد که به همين دليل آن­را قيرخ اياق ناميده­ اند.

 همه فصول سال به ­ويژه تابستان روستاي گردشگري گلابر پذيراي ميهماناني است كه براي استفاده از طبيعت چشم ­نواز گلابر وارد اين روستا مي­ شوند.

 گرچه حالا به­ دليل نبود خدمات رفاهي و گردشگري در روستاي گلابر و بلااستفاده رها شدن ساختمان­هاي اطراف سد، اغلب گردشگران از سمت روستاي شويره براي ماهيگيري روانه روستاي مجاور گلابر مي­ شوند اما اين نوع گردشگري نه به مذاق گردشگر و نه اهالي خوش نمي­ آيد.

مردم روستاي گلابر سال­هاست که آماده پذيرايي از گردشگراني هستند كه قرار بود با تكميل شدن ساختمان­هاي اطراف آن به ميهماني بيايند،  اما حالا فقط ظرفيت­هايي را مي­ بينند كه مغفول واقع شده است.

مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان در اين خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر مي ­گويد: خبرهاي نويدبخش براي احياي روستاي گردشگري گلابر داريم، با شركت آب منطقه ­اي براي تبديل تاسيسات پايين­ دست سد گلابر با كاربري گردشگري و احياي قلعه ساساني جزيره وسط سد به توافق رسيده­ ايم.

يحيي رحمتي خاطرنشان مي­ كند: سرمايه­ گذار پيشين كه اقدامي در گلابر انجام نداده خلع يد شده و براي جذب سرمايه­ گذار جديد اقدامات لازم صورت مي گيرد.

 به گفته وي، طرح مطالعات جامع گردشگري منطقه گلابر كه اعتبار اوليه آن مصوب شده است، امسال اجرايي مي­ شود.

مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان با اشاره به كمبود زيرساخت­ هاي در گلابر، مي­ گويد: مادامي كه زيرساخت­ ها و امكانات خدماتي رفاهي در منطقه وجود نداشته نباشد، نمي ­توان بيش از اين براي جذب گردشگر تبليغ كرد.

رحمتي يادآور مي­ شود: مشكلات سفره ­خانه سنتي مستقر در گلابر رفع شده و اميدواريم با جذب سرمايه گذار شاهد رونق بيشتري در ارائه خدمات در اين منطقه باشيم.

لاله عبدي­ كيا رئيس اداره ميراث فرهنگي شهرستان ايجرود نيز تاكيد مي­ كند: مهم‌ترين اقدامي که مي‌توان در شهرستان ايجرود انجام داد که منجر به تحول گردشگري آن مي‌شود، جذب سرمايه ­گذار براي منطقه گردشگري گلابر است.

وي خاطرنشان مي ­كند: با توجه به اينکه سد گلابر داراي ظرفيت بالايي براي جذب گردشگر است و استقبال مناسبي از اين منطقه وجود دارد­، از سوي ديگر در مسير ترانزيتي و پرتردد قرار گرفته است، ظرفيت بالايي براي جذب گردشگر دارد.

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان ايجرود اظهار مي­ كند: آمارهاي گردشگري سال گذشته مبين آن بود که مسير گردشگري گلابر جزو پرتردد‌ترين مسيرهاي گردشگري در استان بوده است.

عبدي­ کيا يکي از دلايل عدم جذب سرمايه­ گذار در اين منطقه را عدم اعتماد سرمايه ­گذاران نسبت به بازگشت سرمايه برشمرده و مي­ گويد: گلابر از موقعيت بي‌نظيري براي سرمايه ­گذاري برخوردار است و در صورت سرمايه­ گذاري بسيار سودده خواهد بود؛ چراکه صنايعي همچون سيمان خمسه، فولاد سهند، روي و پتروشمي که هزاران کارمند و کارگر را مقيم شهرستان ايجرود کرده، نياز به مناطق تفرحي گردشگري را دوچندان کرده است.

منطقه حفاظت ‌شده انگوران

منطقه حفاظت ‌شده و پناهگاه حيات ‌وحش انگوران درشمال غرب کشور در ناحيه‌اي کوهستاني در رشته کوه‌هاي زاگرس قرار گرفته است. اين منطقه در جنوب غرب استان زنجان در مرز سه استان آذربايجان شرقي و غربي و کردستان واقع شده و از نظر تقسيمات کشوري قسمت عمده‌اي از شمال، شرق و جنوب آن در دو بخش انگوران و مرکزي و قسمتي از جنوب غرب منطقه در بخش افشار شهر تکاب در استان آذربايجان غربي قرار گرفته است.

منطقه حفاظت شده انگوران در مساحتي معادل ۹۰ هزارهکتار و پناهگاه حيات وحش انگوران با مساحت ۳۵ هزار هکتار، داراي انواع پوشش گياهي، بوته‌ها و درختچه‌ها، فورب‌ها و پهن برگ‌ها و گندميان و شبه گندميان است. بر اساس مطالعات انجام شده ۲۹ گونه بوته و درختچه، ۹۶ نوع علفي‌هاي پهن برگ و ۴۶گونه گرامينه و شبه گرامينه در محدوده مورد مطالعه وجود دارد.

همچنين تعداد ۳۳گونه پستاندار، ۱۰۷ گونه پرنده، ۲۳ گونه خزنده، 8 گونه آبزي، 7 گونه دوزيست و ۷۸گونه حشرات هوازي و خاکزي حيات وحش اين منطقه را تشکيل مي‌دهند

.

قلعه لک ‎لک ها در روستاي شکورچي يکي از زيباترين جاذبه‌هاي استان زنجان مي باشد.

قلعه لک لک ها در فاصله حدود يکصد کيلومتري زنجان- ماهنشان و در جوار روستاي شکورچي (بين روستاي قره بوطه - حصار) واقع شده است.

قلعـه لک لک ها و لانه هاي اين پرندگان زيبا روي تيغه اي از عوارض طبيعي زمين که به صورت ديواره اي عظيم و مرتفع تشکيل شده برپا شده است

به نظر مي رسد علت برپايي لانه ها توسط اين لک لک ها در اين منطقه، وجود هواي مناسب - کشتزارهاي برنج - رودخانه قزل اوزن و وجود انواع آبزيان در اين منطقه مي باشد.

وجود کوههاي رنگي ماهنشان- رودخانه قزل اوزن و قلعه لک لک ها در اين منطقه مي تواند در جذب گردشگر و توسعه اکوتوريسم نقش مهمي بر عهده بگيرد.

راه دسترسي مناسب(اتوبان زنجان-تبريز) و سهولت سفر به منطقه مي تواند در برنامه ريزي سفرهاي يک روزه براي خانواده ها گنجانده شود.

آبشار شارشار

آبشار شارشار از نقاط ديدني استان زنجان است. اين آبشار در منطقه تهم، در شمال باختري شهر زنجان قرار دارد. اين آبشار در ميان سنگ‌هاي صخره‌اي قرار گرفته است‌ و حدود ۵ کيلومتر با درياچه مصنوعي سد تهم فاصله دارد.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها