City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تالاب‎ها، بدبيارترين اکوسيستم‎هاي طبيعي (1395/02/22)

معاون فني اداره کل محيط زيست لرستان گفت: تالاب‎ها حافظ تنوع زيستي و محلي براي تجمع پرندگان مهاجر‌ آبزي و کنار آبزي هستند.
  تالاب‎ها، بدبيارترين اکوسيستم‎هاي طبيعي

به گزارش بزنيم بيرون ،  نبي‎الله قائدرحمتي بيان کرد: کنوانسيون رامسر يکي از قديمي‎ترين معاهده‎هاي زيست‎محيطي جهان بوده که در سال 1971 مصادف با 2 فوريه، 13 بهمن ماه 1349 منعقد شده است.

 
وي اضافه کرد: اين کنوانسيون مربوط به تالاب‎هاي جهان و پرندگان مهاجر تالابي است. تاکنون حدود 2022 تالاب در جهان در اين کنوانسيون به ثبت رسيده است و در مجموع مساحتي بيش از 210 ميليون هکتار دارند.
 
قائدرحمتي با بيان اينکه تاکنون 169 کشور جهان عضويت خود را در کنوانسيون رامسر ثبت کرده‎اند، اظهار کرد: از سال 1997 به بعد هر ساله همايش روز جهاني تالاب‎ها در سطح بين‎المللي در يکي از کشورهاي عضو برگزار مي‎شود که استان اصفهان امسال ميزبان همايش روز جهاني تالاب‌ها بود.
 
معاون فني اداره کل محيط زيست لرستان افزود: تالاب‎ها مفيدترين و در عين حال بدبيارترين اکوسيستم‎هاي طبيعي به شمار مي‎روند، چراکه تقاضا براي تغيير و تبديل آنها زياد است.
 
‌وي با اشاره به ارزش تالاب‎ها گفت: تالاب‎ها حافظ تنوع زيستي و محلي براي تجمع پرندگان مهاجر آبزي و کنار آبزي هستند و يکي از جذاب‎ترين و بکرترين محيط هاي طبيعي براي تفريح و تفرج (اکوتوريسم) به شمار مي‎روند.
 
‌قائدرحمتي ادامه داد: مردم بومي اطراف تالاب نيازهاي خود را از آن تامين مي‎کنند(‌چوب و علوفه و...). همچنين تالاب‎ها کنترل کننده سيلاب‎ها هستند.
 
معاون فني اداره کل حفاظت محيط زيست لرستان با بيان اينکه تالاب‎ها تنظيم کننده اقليم محلي بوده و به عنوان تلطيف کننده هوا و بادشکن عمل مي‎کنند، يادآور شد: همچنين آنها منبع تامين آب براي کشاورزي و شرب هستند.
 
قائدرحمتي افزود: در کشور تاکنون 35 تالاب با اهميت جهاني در قالب 24 عنوان با مجموع مساحتي حدود 1.5 ميليون هکتار به کنوانسيون معرفي شده و در فهرست تالاب‎هاي با اهميت جهاني به ثبت رسيده‎اند.
 
وي گفت: عمده‎ترين تهديدات تالاب‎هاي کشور و به تبع آن استان در حال حاضر شامل تغيير کاربري اراضي تالابي براي امور کشاورزي و غيره، شکار و صيد غيرمجاز و بي رويه و بهره برداري خارج از ظرفيت در تالاب‎ها، تغيير اقليم و خشکسالي‎هاي متوالي، کاهش آب ورودي به تالاب‎ها از منابع آب بالا دست(عدم تامين حقابه زيست محيطي تالاب‎ها) و اجراي طرح‎هاي توسعه‎اي و زيربنايي بزرگ بدون در نظر گرفتن ملاحظات زيست محيطي مثل راه‎سازي، پالايشگاه، خطوط انتقال نيرو و ... هستند.
 
معاون فني اداره کل محيط زيست لرستان اضافه کرد: همچنين ورود انواع آلاينده‎هاي بيولوژيکي، شيميايي و فيزيکي گسيل شده از مزارع کشاورزي، شهرها، آبادي‎ها و صنايع و رسوبات ناشي از فرسايش خاک‎هاي بالادست، چراي بي‎رويه درسطح حوضه تالاب‎ها و نواقص و کمبودهاي قانوني از ديگر تهديدات محسوب مي‎شوند.
 
قائدرحمتي در خصوص مديريت تالاب‎هاي استان و اقدامات انجام شده، اظهار کرد: طبق ماده 16 قانون حفاظت و بهسازي محيط زيست، مديريت تالاب‎هاي کشور به عهده سازمان حفاظت محيط زيست است. به اين منظور برنامه‎هاي جاري اجرايي توسط اداره کل استاني مديريت مي‎شود.
 
وي با اشاره به بخشي از اين برنامه‎ها گفت: پيشنهاد اصلاح، تکميل قوانين و مقررات مربوط به تالاب‎ها جهت طرح در برنامه ششم توسعهف انجام مطالعات فيزيکي، اقليمي، هيدرولوژيکي و بيولوژيکي تالاب‎هاي استان(تالاب‎هاي 11گانه پلدختر، بيشه دالان بروجرد، تنوردر دورود، تالاب کارستي غار ماهي کورو درياچه گهر) و پيگيري و تشکيل پرونده در جهت ارتقاء سطح حفاظتي آنها و... از اين برنامه‎هاست.
 
معاون فني اداره کل محيط زيست لرستان از اجراي برنامه‎هاي احياء و بازسازي در تالاب‎هاي تخريب شده مانند تالاب‎هاي پلدختر و تثبيت بخشي از واريزه‎ها و رسوبات درياچه گهر، همچنين احداث پاسگاه محيط باني تالابه‎اي پلدختر و برگزاري کارگاه‎هاي آموزشي و... خبر داد و افزود: به طور کلي جهت‎گيري‎هاي استان جهت حفاظت و حراست از تالاب‎ها به سمت مواردي از جمله رويکرد به مديريت زيست بومي در حوزه‎هاي تالابي استان است.
 
قائدرحمتي تالاب‎ها را زيست بوم‎هاي حساس و شکننده‎ برشمرد و گفت: بايستي بر اساس ظرفيت قابل تحمل از آنها برداشت شود. همچنين توسعه طبيعت‎گردي در تالاب‎ها جهت حفاظت از آنها با مشارکت جوامع بومي و محلي صورت گيرد و نقش ذينفعان به ويژه بوميان در مديريت تالاب‎ها با هماهنگي‎هاي بين بخشي جهت مديريت آنها ارتقاء يابد.
 
وي با بيان اينکه بايد بر حفاظت و بهره‎برداري پايدار از تنوع زيستي و تامين حقابه طبيعي تالاب‎ها تاکيد شود، گفت: مناسبات اجتماعي جوامع بومي و محلي، وضعيت اقتصادي، ويژگي‎هاي فرهنگي و حتي سياسي در حفاظت از تالاب‎ها نقش دارند، بنابراين آگاهي و اطلاع رساني به عموم و مسئولان از اهميت تالاب‎ها بايد افزايش يابد.
 
 
قائدرحمتي تصريح کرد: نقش مردم در حفاظت از تالاب‎ها از جمله مواردي بوده که با توجه به شعار امسال روز جهاني تالاب‎ها که «تالاب‎ها براي آينده ما معيشت پايدار» است؛ بايستي مدنظر قرار گيرند تا مشکلي به مشکلات آنها اضافه نشود و کارکرد تالاب‎ها که در واقع حفظ تنوع زيستي است حفظ شود. 

منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها