City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

راهنمايي کامل براي اونايي که مي خوان هيچ هايک رو شروع کنن ... (1395/08/03)

هيچهايک يا رايگان سواري در واقع نوعي از حمل و نقل است که در آن مسافر بدون پرداخت هزينه از محلي به محل ديگر جا به جا مي شود. ممکن است اين سفر کوتاه باشد، براي مثال از خانه تا محل کار و يا ممکن است سفري دور و دراز باشد، از استاني به استان ديگر يا حتي از کشوري به کشور ديگر! در ادامه با ما همراه باشيد تا بيشتر با هيچهايک و طرفند هاي آن آشنا شويد.
راهنمايي کامل براي اونايي که مي خوان هيچ هايک رو شروع کنن ...

به گزارش بزنيم بيرون ، اگر بخواهيم خيلي ساده هيچهايک را تعريف کنيم بايد چنين بگوييم: ” کوله پشتي را بردار و به دل جاده بزن! ” بالاخره راننده اي پيدا مي شود که دلش بخواهد با يک شخص تازه همسفر شود، داستان هايش را بشنود و يا داستان هاي خود را براي او بگويد. هيچهايک در فرهنگ لغت انگليسي نيز چنين تعريف شده است:

 
“travel by getting free lifts in passing vehicles”
 
ترجمه: سفر کردن با سواريِ رايگان گرفتن از وسايل نقليه
 
هيچ هايک چيست و چگونه هيچ هايک کنيم؟

روند کلي ماجرا به اين صورت است که فردي که قصد رايگان سواري را دارد بايد با يک حالت(ژِست) خاص کنار خيابان بايستد. به اين ترتيب راننده متوجه مي شود که شخص قصد پرداخت هزينه ندارد و مي خواهد هيچهايک کند. اين حالت خاص در کشور ها و فرهنگ هاي مختلف ممکن است متفاوت باشد. براي مثال در آمريکاي شمالي يک ژست معمولي هست که به ماشين عبوري انگشت شست را نشان مي‌دهند و ماشين هم مي‌ايستد و مسافر را سوار مي‌کند. در بخش‌هاي ديگر جهان نيز اين روش شايع است که بصورت معمولي مي‌ايستند و انگشت شست را به سمت مقصد اشاره مي‌کنند و همزمان دست ديگر را به سمت پايين تکان مي‌دهند. البته بهتر است يک نوشته نيز که نام شهر مقصد بر روي آن نوشته شده است به راننده نشان داده شود تا اگر مقصد راننده متفاوت بود از حرکت نايستد.
 
چرا هيچهايک؟

هيچ‌هايک يک بازي دو سر برد است. فايده ي آن براي هيچهايکر اين است که هزينه اي پرداخت نمي کند، سوار اتوموبيل ها يا وسايل نقليه اي مثل تريلي و کاميون مي شود که شايد قبلا بودن در آن ها را تجربه نکرده و هميشه تجربه ي چيز هاي جديد حس دلنيشني دارد و براي شخصي که يک هيچ هايکر را سوار مي کند اگر اندکي طبيعت دوست باشد، از حمل و نقل وسيله ي تک شرنشين خود جلوگيري مي کند، از تنهايي در مي آيد و سرگرم مي شود. همينطور هر دو طرف اين بازي دوستان جديدي در سراسر کشور پيدا مي کنند، مناطق و نکات جالب شهر و زادگاهشان را به يک ديگر معرفي مي کنند و شايد علاوه بر سفر مجاني، سرپناه و اقامتگاه مجاني هم نصيب هيچ هايکر شود!
 
طرفند هاي هيچهايک

قبل از هيچهايک کردن:

براي يک پياده روي طولاني آماده شويد چرا که ممکن است براي مدت طولاني کسي حاضر نشود شما را سوار کند. در اين صورت بهتر است نم نم به سمت مقصدتان راهي شويد.
هميشه نقشه ي جايي که در آن قرار داريد يا مي خواهيد برويد به همراه داشته باشيد. داشتن نقشه در موبايل يا به صورت کاغذي به شما کمک مي کند که نزديک ترين و بهترين راه را بيابيد و مکان هاي جالب اطرافتان را بشناسيد.
اگر به يک سفر طولاني مي خواهيد برويد بهتر است آب و غذا به مقدار کافي با خودتان حمل کنيد.
قبل از راهي شدن از جاي خواب خود مطمئن شويد. اگر مي توانيد با يک هاستل يا يک مسافر خانه هماهنگ کنيد . اگر به جايي کاملا غريب مي خواهيد برويد بهتر است يک کيسه خواب يا چادر کوچک به همراه خود ببريد.
قاشق و چنگال، چاقوي جيبي، چراغ قوه، کلاه، کرم ضد آفتاب، دستمال و … با خود حمل کنيد. وزن زيادي ندارند ولي خيلي وقت ها به دردتان خواهند خورد.
 
هنگام هيچهايک کردن:

در يک جاي مناسب بايستيد. جايي که راننده بتواند از فاصله دور شما را ببينيد و زماني براي فکر کردن و تصميم گرفتن داشته باشد تا شما را سوار کند يا نه. همچنين جايي قرار بگيريد که راننده ها بتوانند به آساني و در شرايطي امن به کنار جاده بيايند و براي شما توقف کنند.
سعي نکنيد در مرکز شهر سواريِ رايگان بگيريد. در مرکز شهر از حمل و نقل عمومي استفاده کنيد و وقتي که به حاشيه شهر و خروجي هاي شهر رسيديد، آن وقت براي يک ماشين سواري بدون هزينه تلاش کنيد.
بهترين جا براي رايگان سواري، عوارضي ها، پارکينگ ها و محل هاي اقامت در بزرگ راه ها و آزاد راه ها است. به کنار کاميون ها و ماشين هاي پارک شده برويد. با راننده ها صحبت کنيد و هدف و قصد خود را به آن ها بگوييد.
در جايگاه هاي سوخت احتمال خيلي زيادي دارد که بتواننيد يک سواري مفت و مجاني گير بياوريد.
پرسيدن و سوال کردن کسي را نمي کشد! اگر مردم ببينند که شما در حال تلاش براي ارتباط با آن ها هستيد و کمي هم به زبان محلي آن ها سخن بگوييد حتما شما را راهنمايي خواهند کرد.
اگر مي خواهيد به رايگان سواري بگيريد بهتر است نايستيد و به سمت مقصدتان قدم بزنيد.
ماشين هاي تک سرنشيني که راننده ي آن ها مرد است، بيشترين احتمال را دارد که شما را سوار کنند. وقت خود را طلف نکنيد تا سوار ماشين يک خانم بشويد. اين کار تقريبا غير ممکن است!
در شب از لباس هاي براق و روشن استفاده کنيد تا رانندگان بتوانند به خوبي شما را ببينند.
اجازه دهيد راننده ها چهره ي شما را ببينند. از عينک آفتابي استفاده نکنيد و با چهره اي بشاش و مودب با آن ها ارتباط چشمي بر قرار کنيد.
يک کاغذ بزرگ در حالي که مقصدتان به صورت خوانا روي آن نوشته شده باشد بسيار مي تواند به شما کمک کند تا هر چه سريع تر سوار شويد.
اگر براي مدتي طولاني است که منتظر سواري هستيد اما همه ماشين ها به سمتي غير از مقصد شما مي روند، شايد بهتر باشد با يکي از آن ها به جايي دور تر برويد تا راحت تر بتوانيد از آن جا به سمت مقصدتتان ره سپار شويد.
در کشور هاي پيشرفته سايت هايي هستند که براي ارتباط هيچهايکر ها و راننده ها ساخته شده اند. اگر به يک کشور ديگر هيچهايک مي کنيد اين سايت ها را با جست و جو پيدا کنيد و از آن ها استفاده کنيد. من نمونه ي خوب و با کيفيتي در ميان سايت هاي فارسي نديده ام. اگر شما مي شناسيد در انتهاي همين نوشته به ما هم معرفي کنيد.ممنون.
امنيت در هيچهايک:
 
اگر با مشاهده راننده حس بدي به شما دست داد، سوار نشويد . مي توانيد يک مقصد پرت و دور را به دورغ بگوييد تا از اصرار راننده راحت شويد.
سعي کنيد با يک يا دو دوست هيچ هايک کنيد.
اگر ميتوانيد قبل از سوار شدن از ماشين عکس بگيريد و آن را براي دوستي ارسال کنيد.
ماشيني را انتخاب کنيد که تنها يک سرنشين يعني راننده دارد يا نهايتا ماشيني که يک زوج در آن حضور داشته باشند. از سوار شدن به ماشين هايي که يک يا چند مرد در صندلي عقب آن ها نشسته اند خودداري کنيد.
سعي کنيد صندلي جلو و کنار راننده بنشينيد. اگر خواستيد صندلي عقب سوار شويد، از خاموش بودن قفل کودک درب، قبل از بستن آن اطمينان حاصل کنيد.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها