City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

نقطه اتصال دنياي باستان شرق و غرب در جنوب ايران (1395/08/12)

موزه‌اي در دل شهري باستاني در جنوب ايران که فرهنگ آن مرز و بوم را به تصوير مي‌کشد.
نقطه اتصال دنياي باستان شرق و غرب در جنوب ايران

خليج فارس خود بستري است كه رفت و آمد از دو سو را ساده كرده و امكان داد و ستد و مبادله كالا را فراهم كرده است و در جريان اين مبادلات بازرگاني فرهنگ، انديشه و جهان بيني پيرامون آن پراكنده شده و تمدن خاص خود را شكل داده است. 
 

پيوند دهنده ي دنياي باستان شرق و غرب در جنوب ايران


فرهنگي كه با خارج از اين منطقه در تعامل مستقيم بوده و در مسيري از جاده، ابريشم و ادويه انديشه خود را در بازارهاي دور و نزديك از چين و هند تا زنگبار و حبشه عرضه كرده و در برابر دگر انديشه ها پناه داده است و استان هرمزگان از حدود هزاره سوم پيش از ميلاد تا كنون در كنار آب هاي نيلگون خليج فارس به سانِ پلي مستحكم پيوند دهنده ي دنياي باستان شرق و غرب چه از لحاظ فرهنگي و چه از لحاظ داد و ستد هاي تجاري آرميده است. 
 

پيوند دهنده ي دنياي باستان شرق و غرب در جنوب ايران


شهري که از لحاظ تجاري تمدن بسيار قديمي دارد شايد در نگاه اول ندانيد که چه موزه ديدني در دل اين شهر نهفته است. موزه اي بي نظير که فرهنگ مردم بوميان اين منطقه را با همت سازمان ميراث فرهنگي استان هرمزگان به مردمان آن شهر و مسافرانش نشان مي دهد. 

موزه بزرگ مردم شناسي خليج فارس در زميني به مساحت تقريبي ۲۵ هزار متر مربع است. اين موزه به دليل قرار گرفتن در سايت تاريخي و ثبت شده بركه هاي باران ، پتانسيل هاي ارزشمندي براي ايجاد يك پارك موزه‌اي فعال در بندرعباس به وجود آورده است. 
 

پيوند دهنده ي دنياي باستان شرق و غرب در جنوب ايران


ساختمان موزه خليج فارس نمونه اي نادر و گرانبها در معرفي معماري جنوب ايران است و بي ترديد هماهنگي، صداقت، خلاقيت و توجه به ارزش هاي هنري، معماري و فرهنگي منطقه اي در موزه خليج فارس متجلي شده است و اين ساختمان سنگ محكي است براي نقد و بررسي معماري موجود در منطقه و مقايسه آن با گذشته نه چندان دور. 
 

پيوند دهنده ي دنياي باستان شرق و غرب در جنوب ايران  


موزه در ۳ طبقه با زير بناي ۲ هزار و ۴۰۰ متر مربع كه طبقه همكف يا اول داراي فضاي معماري عمومي، خدماتي، كتابخانه تخصصي و نمايشگاه است، طبقه دوم به بخش مردم شناسي تعلق دارد كه شامل گالري بازار سنتي ، آزادسازي قلعه هرمز ، صيد و صيادي است. طبقه سوم موزه نيز با توجه به غناي فرهنگي، تاريخي استان هرمزگان شامل بخش هاي باستان شناسي است. 

گالري بازار سنتي 

گالري بازار سنتي نخستين گالري در اين بخش از موزه است كه وضعيت بازار را به نمايش گذاشته است. 
 

پيوند دهنده ي دنياي باستان شرق و غرب در جنوب ايران


بازار در ايران با ويژگي هاي خود هميشه زبانزد جهانيان بوده و نام آن به همه زبان هاي جهان در آمده و چنان مشهور شده كه صحنه هاي بزرگ و چشمگير در افسانه ها و داستان ها به خود اختصاص داده است تا جايي كه اگر مصنفي مي خواسته ايران و ايراني را در اثر خود توصيف كند نام بازار ايران بر آن مي نهاده است. 

آنچه مسلم است نقش بازار در انتقال فرهنگ است و مكاني است مهم براي انجام پژوهش هاي اجتماعي و فرهنگي و همچنين مردم شناختي يك بازار سنتي گوياي نوع معيشت منطقه و شهر از قبيل كشاورزي، دامداري، صنعت و آداب و رسوم منطقه نيز نوع پوشاك و تغذيه و تمامي مسائلي است كه مردم با آن سرو كار دارند. 
 

پيوند دهنده ي دنياي باستان شرق و غرب در جنوب ايران


گالري بازار سنتي داراي ۱۱ مجسمه از جنس موم است كه مردم بومي در حال اجراي كارهاي مختلف نشان مي دهد. شما با رفتن به اين شهر و بازديد از اين موزه مي توانيد ديگر جاهاي ديدني آن ر از نزديک ببينيد . 


نویسنده : نیلوفر جوانشیر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • موزه منطقه ای خلیج فارس

    موزه منطقه ای خلیج فارس در محله بهمنی بندر بوشهر در خیابان سبزآباد بالاتر از سه راه امامزاده قرار دارد این موزه در عمارت کلاه فرنگی در محوطه وسیع  طراحی شده است که عمارت کنسولگری انگلیس نیز در دو طبقه در این محوطه قرار گرفته است.

    0 دیدگاه 341 بازدید


تگ ها