City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

از مشاهير هرمزگان چه مي دانيد؟ (1395/08/14)

استان هرمزگان در جنوب ايران خطه اي است که مشاهير زيادي را در دامان خليج فارس پرورش داده است؛ در ادامه اين مطلب از بزنيم بيرون به معرفي تعدادي از مشاهير استان هرمزگان مي پردازيم.
از مشاهير هرمزگان چه مي دانيد؟

به گزارش بزنيم بيرون ، مرحوم حجه الاسلام شيخ احمد سرحان از علماء بزرگ شيعه بود ، مقدمات علوم را در مدرسه ديني بحرين آموخت و سپس به نجف اشرف رفت و علوم اسلامي را در مدارس عراق فرا گرفت. و از علمايي بود كه وحدت جامعه اسلامي را بنا نهاد و مورد احترام فرقه هاي تشيع و تسنن بود. مدفن اين بزرگوار در بندرلنگه مي باشد.آقاي عباس اَنجم روز از نويسندگان و شعرا به نام بندرلنگه مي باشد كه تأليفات ارزنده اي انجام داده است. نامبرده از سال 1327 وارد خدمت مطبوعاتي شد و مقالات متعددي در روزنامه ها و مجلات نوشت. آقاي انجم روز در تلويزيون برنامه آموزنده اي به نام ( فرهنگ و ادب جنوب ) داشت كه از پر بيننده ترين برنامه هاي تلويزيوني بود. وي حافظ قرآن است و در كودكي قرآن را تمام كرده است.

 
حسين و حيدي ، معروف به ( خنجي ) از شعرا و فقهاء بندرلنگه و صاحب تقويم محلي به نام ( مفكره الوحيدي) است. وي در سال 1331 شمسي اولين تقويم خود را چاپ و بين شيخ نشين هاي خليج فارس منتشر نمود. در تقويم وحيدي علاوه بر نوروزهاي سه گانه ، حساب اوزان و مقياس ها و اوقات پنج گانه نماز نيز درج شده است.
 
محمد علي سديد السلطنه كبابي در 23 رجب سال 1291 ه . ق در بغداد به دنيا آمد و در 11 رجب سال 1362 ه . ق در بندعباس در گذشت. ( برابر با 14 مرداد 1320 هجري شمسي ) .وي 71 سال زندگي خود را در خدمات دولتي و ديواني و مسافرتهاي تحقيقي و تتبع در مسائل مختلف خليج فارس به خصوص جغرافياي تاريخي بندرها و جزيره هاي آن به سر آورد. وي مشاغلي همچون رياست تذكره خليج فارس در سال 1317 ه . ق و كفالت و كارگزاري بنادر و كارگزاري دولت روسيه در بندرلنگه و وكالت كنسولگري روسيه در بندرعباس و معاونت حكومت بنادر جنوب را بر عهده داشت. مرحوم سديدالسلطنه تاليفات بسياري داشته از جمله ؛ كتاب ( اعلام الناس في احوال بندرعباس ) در جغرافياي تاريخي بندرعباس و جزاير اطراف آن در دو مجلد.( التدفيق في سير الطريق ) كه به صورت سفرنامه است.( مفاتيح الادب في تواريخ العرب ) در چهار مجلد و كتاب صيد مرواريد كه در سال 1308 ه . ش در تهران چاپ شده است.
 
سيد محيا الدين متخلص به « محيا » به سال 1020 قمري ( نيمه اول قرن يازدهم ) در روستاي " كال " يا " كُل " به دنيا آمد. اين روستا در آن روزگار جزء بستك و منطقه جهانگيريه بود، هر چند امروزه جزء بخش اشكنان شهرستان لامرد فارس مي باشد. محيا از اولاد " سيدكامل پير " و از شاگردان " شيخ عبادالله انصار " بود و ارادتي خاص به " شيخ حسن بستكي " داشت. ترانه ها و دوبيتي هاي محيا دل نشين و دوست داشتني است. محيا شاعر و هنرمند لايقي است كه توانسته است عرفان را با فولكلور ( فرهنگ مردم ) عجين سازد و نتيجه انديشه هاي ناب خود را با خلوص نيت به دوستدارانش عرضه دارد. مصراع ( دو بيت ) كامل ترين سخن را در خلاصه ترين قالب شعري ارائه كرده است و گزيده گويي را در كم گويي دانسته است .زمان تولد محيا مصادف با سالهاي آخر حكومت شاه عباس صفوي است. محيا يكصد و اندي زندگي كرد و به ترتيب در زمان حكومت ؛ شاه عباس ، شاه صفي ، شاه عباس دوم ، شاه سليمان و شاه سلطان حسين و اوايل روزگار نادر شاه افشار روزگار گذرانيده است. محيا در دوره سبك هندي با شعرايي همچون صائب تبريزي ، كليم كاشاني و فيضي دكني هم عصر بوده است.

منبع : ميراث فرهنگي استان هرمزگان

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها