City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

از آداب و رسوم مردم هرمزگان چي مي دونيد؟ (1395/08/14)

آنهايي كه به هرمزگان سفر كرده‌اند، اولين چيزي كه در برخورد با مردم آن‌جا احساس مي‌كنند، خونگرمي و مهرباني مردم اين منطقه است، كه البته به ريشه تاريخي اين سرزمين بر مي‌گردد؛ چرا كه خليج‌فارس از روزگاران قديم، محل رفت و آمد و ارتباط اقوام مختلف و دريانورداني بود كه با آداب و سنن مختلفي پا به اين سرزمين مي‌گذاشتند.
از آداب و رسوم مردم هرمزگان چي مي دونيد؟

به گزارش بزنيم بيرون ، اگر در خيابان‌هاي شهرهاي اين استان از جمله <بندرعباس- > مركز آن است- قدم بزنيد، مردان را با لباس‌هاي عربي به رنگ سفيد و بلند و زنان را با لباس‌هاي مشكي و روبند چرمي و شلوار محلي نيز مي‌بينيد. در برخي شهرهاي جنوبي هرمزگان، زنان و دختران، نقاب بر چشم دارند كه در زبان محلي به آن <برقه> مي‌گويند. 97 درصد مردم اين استان، فارسي زبانند و سه درصد باقي مانده به گويش‌هاي عربي، هندي و انگليسي صحبت مي‌كنند كه به خاطر تردد بازرگانان خارجي در اين منطقه است.

مردم هرمزگان براي جشن‌ها و اعياد، برنامه‌هاي مفصلي تدارك مي‌بينند كه از آن جمله بايد به <عيد قربان> اشاره داشت. در اين روز، اهالي شهرهاي هرمزگان، صبح زود از خواب بلند مي‌شوند و بر سر مزار اقوام و آشنايان مي‌روند. سپس به خانه مي‌روند، غسل مي‌كنند و به مسجد مي‌روند و تا آمدن امام مسجد، تكبير مي‌گويند. در اين روز اگر دو نفر با يكديگر قهر باشند، روي يكديگر را مي‌بوسند و آشتي مي‌كنند، سپس ديد و بازديدها شروع مي‌شود و تا سه روز ادامه پيدا مي‌كند. اهالي هرمزگان عيد فطر و مراسم 15 شعبان را هم بسيار باشكوه برگزار مي‌كنند.
 
 
جشن ازدواج
مراسم ازدواج در استان هرمزگان، با ديگر نقاط ايران تفاوتهايي دارد، براي مثال به مراسم ازدواج در جزيره قشم مي‌پردازيم. به قلم <حسن زنده‌دل> و همكارانش كه در كتاب راهنماي جامع ايرانگردي به رشته تحرير در آمده است:
<يكي از مهم‌ترين مراحل عروسي در قشم، خواستگاري است. در ابتدا خانواده داماد، دختري را در نظر مي‌گيرند، سپس مادر يا خواهر داماد به اتفاق يك يا دو زن از بستگان داماد، مثل عمه و خاله كه بايد ازدواج كرده باشند و مجرد نباشند، به خانه پدر دختر مي‌روند و خواستگاري مي‌كنند.
خانواده عروس به طور معمول در همان جلسه اول جواب نمي‌دهند و موضوع را به چند روز بعد موكول مي‌كنند، اما اگر داماد مورد پسند دختر و خانواده قرار نگيرد، بهانه‌اي آورده و پاسخ رد مي‌دهند.
در صورتي كه طرفين راضي به ازدواج باشند، پس از يك تا پنج روز، مادر داماد، چند نفر از بستگان و اطرافيان خود را دعوت مي‌كند و به اتفاق ايشان يك گردنبند يا مدال طلا، يك حلقه انگشتري، يك دست خلعت (لباس)، مبلغي وجه نقد و مقداري ميوه و شيريني به عنوان <دست قولي> بر مي‌دارند و به خانه دختر مي‌روند و همه را به مادر عروس تحويل مي‌دهند، مادرعروس نيز پس از رفتن مهمان‌ها، هدايا را به دخترش مي‌دهد.
پرداخت كليه مخارج سه شبانه‌روز عروسي در جزيره، برعهده داماد است. داماد وظيفه دارد مخارج عروسي را سه روز قبل از آغاز مراسم، به خانه عروس برساند. علاوه بر مخارج جشن عروسي، تهيه تمام لباس‌هاي عروسي نيز با داماد است.
در رابطه با مهريه، بايد اشاره كرد كه پدر عروس مبلغ مهريه را به‌طور نقدي دريافت مي‌دارد و تعداد سكه‌هاي طلا را در سند ازدواج ثبت مي‌كنند. مهريه دختر زيبا، در روستاهاي جزيره، بيشتر از شهر است و از طرفي مهريه دختر يك خانواده ثروتمند كه مقداري هم طلا از قبيل النگو، انگشتري، گوشواره، گردنبند و... همراه خود به خانه داماد مي‌برد، به مراتب بيشتر است. البته اگر داماد از بستگان عروس باشد، يا عروس و داماد در يك محله زندگي كنند و بالاخره دختر و پسر، موردپسند و دلخواه يكديگر قرار بگيرند، مبلغ مهريه كمتر خواهد بود تا يك فرد غريبه كه ساكن محله ديگر شهر باشد و نسبتي هم با عروس و خانواده‌اش نداشته باشد.>
 
مراسم محلي
آداب و رسوم مردم هرمزگان، به علت همجوار بودن با دريا و تماس كم آنان با مردم داخل فلات ايران، به آداب و رسوم ديگر نقاط ايران شباهت‌هاي كمتري دارد و شايد به اين خاطر باشد كه كمي عجيب و غريب جلوه مي‌دهد. از مراسم مهم اين منطقه ايران مي‌توان به مراسم زار، قبله دعا، قرباني براي بارش باران، زنبيل گرداني، دعا در امامزاده سيدمظفر و مولودي‌خواني اشاره داشت.
مراسم <زنبيل‌گرداني> از مراسم جالب، به خصوص در جزيره قشم است. اگر بچه‌اي تا دو سالگي نتواند راه برود، پدر و مادرش يك روز بچه‌هاي همسايه را خبر مي‌كنند، فرزند خودشان را در يك زنبيل كه با برگ درخت خرما بافته شده قرار مي‌دهند و كودكان همسايه با نظم خاصي دو طرف زنبيل را مي‌گيرند و اشعاري مي‌خوانند تا بچه، هر چه زودتر شروع به راه رفتن كند.
 
صنايع دستي
صنايع دستي در اين منطقه، بيشتر براي اهالي بومي مي‌باشد كه از آن دسته مي‌توان به سفالگري، قاليبافي، سبد و حصيربافي، چادرشب‌بافي و سوزن‌دوزي اشاره داشت. ضمن اين‌كه بازارهاي محلي معروفي در هرمزگان به چشم مي‌خورد كه مي‌توان از پنجشنبه بازار ميناب، بازار ماهي بندرعباس و بازار سنتي قشم نام برد.
همچنين بايد اشاره كرد كه موزه بندرعباس، موزه بسيار زيبايي است كه در آن، انواع سكه‌هاي قديمي، آثار و بقاياي تمدن‌هاي پيشين سواحل و جزاير، به نمايش گذاشته شده است.
 
 
ديدني‌هاي هرمزگان
به جز سواحل زيباي هرمزگان، بايد به جزاير اين استان هم اشاره داشت كه در تمام طول سال به‌خصوص فصل‌هاي پاييز و زمستان، زيبايي خاصي دارد و از آب و هواي معتدلي برخوردار است. جزاير قشم، كيش، لاوان، هندورابي، شتور، لارك، هرمز، هنگام، ابوموسي، تنب بزرگ و كوچك، سيري، فرور بزرگ و كوچك از اين دسته است كه كيش و قشم، جنبه تجاري دارد و بقيه جزاير بيشتر در زمينه ماهيگيري، مكان‌هاي اقتصادي اين استان به شمار مي‌رود.
همچنين چشمه‌هاي آب معدني فراواني در اين استان به چشم مي‌خورد. آب گرم گنو در 34 كيلومتري بندرعباس، لشتان در هفت كيلومتري بندر خمير، و سايه خوش در مسير خمير و بندرلنگه، از مهم‌ترين اين چشمه‌ها در سطح استان است.
اگر بخواهيم جاذبه‌هاي تاريخي اين استان را نام ببريم، بايد به عمارت <كلاه فرنگي> اشاره كنيم كه به دوران صفويه تعلق دارد و در زمان‌هاي قديم، اداره كمرگ بندرعباس بوده و عمارت <فكري> كه از بناهاي دوران قاجار در بندرلنگه است و از آن‌جا كه اين استان به همراه بوشهر و خوزستان يكي از نواحي استراتژيك جنوب ايران بوده همواره مورد توجه بيگانگان قرار گرفته است؛ بيگانگاني كه بارها به اين منطقه حمله كردند. آنها پس از راهيابي به هرمزگان، ابتدا قلعه‌هايي ساختند كه از آن به عنوان دژ استفاده مي‌كردند يا قلعه‌هايي كه اهالي حكومتي و مردم هرمزگان مي‌ساختند تا از آن به عنوان يك ديواره دفاعي در برابر دشمن استفاده كنند كه مي‌توان از قلعه پرتغالي‌ها در قشم، لشتان در بندرلنگه، لافت در روستاي لافت وقلعه بي‌‌بي‌‌ مينو در شهر ميناب كه در زمان قاجار مركز حكومت محلي بود نام برد. مردم بومي به اين قلعه <بي‌‌بي‌ مينو> مي‌گويند و معتقدند در روزگاران گذشته دو خواهر به نام‌هاي <بي‌‌بي‌ مينو> و <بي‌‌بي‌ نازنين> آن‌جا را بنا كرده‌اند و همچنين قلعه‌هاي خمير و هرمز كه از قلعه‌هاي معروف اين استان است.
 
تاريخ بندرعباس
در پايان، بد نيست به تاريخ بندرعباس اشاره داشت. در قرن چهارم هجري در اطراف شهر بندرعباس فعلي، بندر و روستاي كوچكي به نام <سورو> وجود داشت. اين بندر در سال < 924بندرجرول> خوانده مي‌شد و روستايي كوچك بود. در سال 1514، پرتغالي‌ها در اين روستا پياده شدند و به دليل خرچنگ‌هاي زيادي كه در سواحل آن به چشم مي‌خورد، نام آن را بندر <كامبارائو> گذاشتند، يعني بندر خرچنگ سپس به <گامبرون> تغييرنام يافت.
در سال 1622 ميلادي شاه‌عباس، پرتغالي‌ها را از اين بندر بيرون راند و به افتخار اين پيروزي، بندر <گامبرون> به بندرعباس تغييرنام يافت

منبع : ميراث فرهنگي استان هرمزگان

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها