City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

ميناب؛ سکاندار توليد صنايع‌دستي در جنوب کشور (1395/08/19)

‌شهرستان ميناب و روستاهاي اطراف با توجه به بافت سنتي، آداب‌ورسوم خاص و فرهنگي غني و ريشه‌دار، از قديم‌الايام بخش مهمي از انواع صنايع‌دستي را در خود جاي‌ داده و به همين جهت همواره در طول تاريخ مورد توجه محققان‌، گردشگران و تاريخ شناسان گوناگون قرار گرفته است.
ميناب؛ سکاندار توليد صنايع‌دستي در جنوب کشور

به گزارش بزنيم بيرون ، صنايع‌دستي در شهرستان ميناب همانند بسياري از نقاط ديگر کشورمان حالتي مکمل اقتصاد و کشاورزي داشته و تأمين‌کننده بخشي از نيازهاي مردم منطقه‌ است.

 
صنايع‌دستي با توجه به زيبايي و جاذبه‌اي که دارد مي‌تواند به‌عنوان يکي از جاذبه‌هاي جهانگردي و جذب گردشگر به‌حساب آيد و تأثيرگذاري مؤثر و مستقيمي نيز در صنعت توريسم و هم به‌عنوان قابليت گردشگري و جذب سرمايه‌هاي مستقيم خارجي در منطقه دارا است. 
 
اين صنايع به‌عنوان صنعتي مستقل، بومي و اصيل با جنبه‌هاي قوي کاربردي از جهات هنري، فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي، مي‌تواند هم گام با توسعه صنعت گردشگري سهم شايسته و درخور توجهي در اقتصاد کشور و معرفي هنر ناب ايراني و نهايتاً زندگي اقتصادي و حيات فرهنگي کشور داشته باشد.
 
 
 
توليد و استفاده از صنايع‌دستي در مقابل کالاهاي وارداتي، مي‌تواند گام مؤثري در جهت اقتصاد مقاومتي به شمار آيد و زماني مي‌توان در حوزه صنايع‌دستي، ميراث فرهنگي و گردشگري موفق بود که مشارکت و حمايت مردم و مسئولان به‌صورت جدي جامه عمل به خود گيرد.
 
سازمان‌ها و نهادهاي مختلف، از طريق اهداي صنايع‌دستي به نفرات برتر، ورزشکاران، مهمانان داخلي و خارجي و .... نقش مهمي در راستاي اشتغال‌زايي و فراهم آوردن فضاي کسب کار جديد و شناساندن اين فرهنگ غني به ديگران دارند.
 
همچنين بسياري از مردم نيز بافرهنگ سازي‌هاي انجام‌شده متمايل به استفاده از صنايع‌دستي در تزيينات منازل و وسايل کاربردي به‌جاي مصنوعات خارجي خواهند بود که اين موضوع جاي بسي تقدير و تشکر دارد.
 
گفت‌وگوي ايسنا با فعال‌ترين توليدکننده صنايع‌دستي هرمزگان
 
علي صادقي اهل و ساکن روستاي بهمني شهرستان ميناب که در سال ۱۳۷۶ کارگاهي در ابعاد کوچک در اين روستا براي توليد صنايع‌دستي بنا کرد و بعد از مشاهده استقبال و علاقه مردم کارگاه خود را گسترش داده و شعبه ديگري نيز در شهرستان داير و در حال حاضر ۲۶۰ کارگاه کوچک خانگي را مديريت مي‌کند که در حال حاضر يکي از  بزرگ‌ترين شرکت‌هاي تعاوني توليدي درزمينهٔ صنايع‌دستي در جنوب شرق هرمزگان و کشور است.
 
مديرعامل شرکت فعال توليد صنايع‌دستي در ميناب وضع صنايع‌دستي در جنوب خصوصاً در شهرستان ميناب را دچار رکود و يکنواختي عنوان کرد و تنها راه خروج از اين وضعيت را حمايت بيشتر مسئولان دانست و افزود: با وجود تمام مشکلاتي که ما با آن مواجه هستيم استان هرمزگان خصوصاً شهرستان ميناب ازنظر صنايع‌دستي در ايران و در جهان حرفي براي گفتن دارد.
 
وي اظهار کرد: در سال‌هاي گذشته درصدها نمايشگاه داخلي حضور پيداکرده‌ايم و مفتخر به دريافت ۵ مدال طلاي کشوري، کارآفرين برتر کشوري و استاني در سال‌هاي ۱۳۹۰ و ۱۳۹۲ و ده‌ها لوح تقدير از مسئولان کشوري در کارنامه شرکت به چشم مي‌خورد.
 
مديرعامل اين شرکت بابيان اينکه شرکت تعاوني صنايع‌دستي کاش و پيش شهرستان ميناب يکي از صادرکنندگان صنايع‌دستي به کشورهاي حوزه خليج‌فارس درزمينه هاي مختلف است، افزود: ساخت کالاهاي صنايع‌دستي در شرکت به بيش از ۱۹۰ قلم کالاهاي مختلف مي‌رسد که همه اعضا بخشي از کارها را توليد مي‌کنند و بنده هم بخشي از اين مهم را که مکرر از تلويزيون نمايش مي‌دهد بر عهده‌دارم.
 
توليدکننده هرمزگاني، اظهار کرد: شرکت‌ تعاوني صنايع‌دستي کاش و پيش داراي ۲۶۰ عضو است که اميدواريم دولت براي رفاه اين اعضا تمهيدات لازم براي بيمه تأمين اجتماعي صنعتگران و از طريق اعطاي تسهيلات بانکي حمايت‌هاي ويژه‌اي  از اين گروه به عمل‌آورند که متأسفانه تاکنون با همه پيگيري‌هاي فراوان نتيجه‌اي مثبت به دستمان نرسيده است.
 
 
 
صادقي با اشاره به اينکه مسئولان از هنرمندان حمايت کنند و با ريختن خار و خاشاک مانع پيشرفت آن نشوند، تصريح کرد: اميدوارم مسئولان ذي‌ربط به اين نکته توجه کنند که اگر شرکتي درجايي با اين نيروي توانمند نيازمند حمايت بود از آن‌ها حمايت کند تا با سرعت بيشتر به مسيرش ادامه بدهد نه اينکه با ريختن خار و خاشاک مانع پيشرفت آن شوند.
 
وي با اشاره به نوع و ميزان صنايع‌دستي توليدي در اين منطقه، عنوان کرد: توليدات سفالگران مينابي عمدتاً ظروف سفالي است که شامل‌ نوعي کوزه آب به نام «جهله» انواع گلدان، قليان، سرقليان، اسفندسوز در باز و قفسي «گشته سوز» و...است‌ که اين ظروف سفالي بيشتر توسط ساکنين نواحي روستايي مورداستفاده قرار مي‌گيرد و محصولات حصيري مشتمل بر سجاده حصيري، بادبزن، انواع سبد حصيري گرد و بيضي، انواع کيف، انواع پاپوش، انواع خصف، انواع کلاه، انواع کنتله جهت نگهداري البسه، نوعي زيرانداز به نام «تک» که در نواحي روستايي به‌منظور پوشاندن سقف خانه‌ها و نشستن بر روي آن‌ها مورداستفاده قرار مي‌گيرد، درپوش کوزه، نوعي سيني گرد و بزرگ به نام «سپ»، «دمکش»، گلدان حصيري، ظرف ميوه، ظرف نگهداري نان ازجمله کالاهاي توليدي شرکت مذکور بشمار ‌مي‌روند.
 
صادقي با ابراز گلايه از مسئولان، اظهار داشت: صنعتگران سفالگر ما در کنار کوره‌هاي سفالي مي‌سوزند وزنده مي‌شوند تا فرهنگ چندين هزارساله‌مان زنده بماند، آيا اين‌ها نيازمند کمک‌هاي بيمه‌اي و تسهيلات بانکي با درصد مناسب نيستند؟
 
وي عنوان کرد: خانم‌هاي حصيرباف و گلابتون دوز ما در کنار ‌کارگاه‌هاي کوچک خود ‌دير يا زود به بدترين بيماري‌ها مثل آب‌سياه چشم، ديسک کمر و غيره مبتلا مي‌شوند که بايد فکري به ‌حال اين قشر خاموش و بي‌ادعا کرد.
 
فعال عرصه اقتصاد مقاومتي از حصيربافي به‌عنوان رايج‌ترين و مشهودترين صنعت دستي شهرستان ميناب نام برد و افزود: ماده اوليه موردنياز حصيربافي برگ درخت خرما و نوعي علف هرز بنام کاش است ‌که به حد وفور در باغ‌هاي شهرستان در اختيار صنعتگران است و توليد انواع فرآورده‌هاي حصيري که کاملاً جنبه مصرفي دارد‌ که اکثر کار آن توسط زنان و دختران منطقه صورت مي‌گيرد.
 
وي ادامه داد: حصيربافان ميناب در روستاهاي بهمني، شهوار ، چلو، نصيرايي، محمودي و قاسم جلالي و ...  ساکن هستند و از گلابتون دوزي براي توليداتي نظير شلوارهاي زنانه، انواع تابلو انواع شال‌، انواع لباس و دامن ، کاربر روي انواع مانتو قسمت سرآستين، پيش سينه، دور يقه، لبه پرده، ديوارکوب، پشتي، کوسن، سجاده، جلد قرآن و تابلو استفاده مي‌کنند.
 
صادقي افزود: صنايع‌دستي بومي از جايگاهي ويژه در فرهنگ و سنت‌هاي مردم برخوردار است، به‌عنوان‌مثال رودوزي‌هاي سنتي که ازجمله مهم‌ترين رشته‌هاي صنايع‌دستي اين منطقه است جزء پوشش بومي زنان و دختران منطقه است.
 
اين هنرمند مينابي بيان کرد: با درنظرداشتن موقعيت مرزي استان و رويارويي دختران بافرهنگ‌هاي بيگانه، محفوظ ماندن اين جايگاه و استفاده از صنايع‌دستي به‌ويژه در پوشش خانم‌ها بسيار ارزشمند است و حاکي از توجه و عنايت مردم استان به اين‌گونه صنايع و حفظ نمادهاي سنتي و بومي منطقه است.
 
 
 
توليدکننده صنايع‌دستي در هرمزگان بابيان اينکه ميناب که روزي سکان‌دار صنايع‌دستي در جنوب کشور بود و از بنادر تياب  انواع صنايع‌دستي حصيري و سفالي توسط لنج هاي بادي و ملواناناني کارآزموده  تا شاخ آفريقا و کشورهاي جنوب شرقي آسيا مي‌رفت، خاطرنشان کرد: در اين جنگ نابرابر که کارخانه‌هاي بزرگ جهاني در حال بلعيدن کارگاه‌هاي کوچک توليد صنايع‌دستي روستايي هستند بيايم سازوکارهايي اتخاذ کنيم که فردا کودکانمان براي نگاه کردن و ديدن بسياري از کارهاي امروز ‌محتاج کتاب تاريخ نشوند.
 
به گزارش ايسنا، در حال حاضر پنج رشته صنايع‌دستي هرمزگان در رشته‌هاي سواس بافي، جهله سازي، گرگوربافي، چادرشب بافي و پوشاک سنتي از آثار ثبت شده در فهرست آثار ملي کشور به شمار مي‌آيند‌ که اميدواريم شاهد ثبت آثار بيشتري درزمينهٔ صنايع‌دستي باشيم.
 
گزارش از: عين‌الله چملي نژاد، خبرنگار ايسنا، منطقه خليج‌فارس
 

منبع : ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها