City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

جادوي پاييز در «کوچه باغي»؛ در تابلوي هزار رنگ طبيعت قدم بزنيد (1395/09/19)

اين روزها با سرک کشيدن فصل پاييز در کوچه باغات بروجرد اين طبيعت بکر و بهشت گونه رنگ و بويي خاص گرفته تا ميزباني وسوسه‌انگيز براي علاقه‌مندان به زيبايي‌هاي پادشاه فصل‌ها باشد.
جادوي پاييز در «کوچه باغي»؛ در تابلوي هزار رنگ طبيعت قدم بزنيد

 يکي از ظرفيت‌هاي مهم گردشگري بروجرد که همواره از ديد مديريت شهري و متوليان مغفول مانده کوچه باغات بروجرد است که خطر نابودي طي سال‌هاي اخير اين ظرفيت را به دلايل مختلف تهديد مي‌کند.

حصار رنگارنگ«کوچه باغات» بروجرد

قسمت وسيعي از محدوده پيرامون شهر بروجرد به‌ويژه بخش‌هاي شمالي و غربي درگذشته نه‌چندان دور توسط حصار سبز و متراکمي از باغ‌هاي ميوه و درختان متنوع پوشيده شده بود که امروز به دليل گسترش بي‌رويه شهر و تغييرات غيرمتعارف بسياري از باغات تخريب و يا به فضاي مسکوني تبديل‌شده و به‌طور کلي ترکيب گذشته آن دستخوش ناملايمات فراواني شده است.

اين مجموعه باغات به دليل وجود گذرها و راه‌هاي عبور بين باغي در ميان مردم شهر با عنوان «کوچه‌باغي» خوانده مي‌شود. در داخل بسياري از اين باغ‌ها که معمولاً متعلق به افراد متمول شهري بودند کوشک‌ها و عمارت هايي احداث مي‌شد.

اين عمارت هاي درون باغي که در بروجرد آن را «تَکيهَ»  takia مي‌گويند به لحاظ ساختار، نحوه و موقعيت احداث تفاوت فاحشي با باغ‌هاي معروف  ايراني نظير باغ شاهزاده، باغ ارم، باغ خان، باغ عفيف‌آباد و ... داشته و به صورتي ارگانيک شکل‌گرفته است.

اين تکيه باغ هاي تاريخي با نگاه به علايق و خواسته‌هاي مالکان باغ احداث  و چند کاربري و مزيت براي آن در نظر گرفته مي‌شد.

بهشتي هزار رنگ در قاب چشمان رهگذران

با اين تفاسير باغات و خانه باغات بروجرد نمونه‌اي منحصربه‌فرد از باغات ايراني است و اين موضوع به جذابيت‌هاي اين ظرفيت بهشت گونه به‌مراتب افزوده است.

با همه آسيب‌هايي که در طول سال‌هاي اخير به کوچه باغات بروجرد به‌عنوان يکي از مهم‌ترين سرمايه‌هاي زيست‌محيطي و تاريخي بروجرد واردشده است بازهم با گذر از بخش‌هايي که هنوز تغييرات ناهمگون به سراغ آن نيامده است مي‌توان صحنه‌هاي جالبي را به نظاره نشست که براي هر علاقه‌مندي جذابيت خاص خود را دارد.

ازجمله ويژگي‌هايي که توانسته کوچه باغات بروجرد را نسبت به ديگر باغات ايراني متمايز کند وجود تنوع بالاي گياهي است.

وجود درختان مثمر و غير مثمر و گياهان پيچک، که تنها براي زيبايي هر چه بيشتر درگذشته در اين باغات کاشته شده است موجب شده با فرارسيدن پاييز هرگونه گياهي، رنگ خاصي به خود را بگيرد تا بهشتي هزار رنگ را در قاب چشم به نمايش بگذارد.

کوچه باغات بروجرد در فصل پاييز ظرفيت ناآشنا و مغفول در حوزه گردشگري اين شهر محسوب مي‌شوند

به اعتقاد کارشناسان گردشگري کوچه باغات بروجرد در فصل پاييز ظرفيت ناآشنا و مغفول در حوزه گردشگري اين شهر محسوب مي‌شوند که به نظر براي تبليغ آن در سطح گسترده ضمن فعاليت‌هاي رسانه‌اي و تبليغاتي بايد از نابودي اين ظرفيت جلوگيري شود.

از طراحي کوچه باغات اين شهر کاملاً مشهود است که باغات تنها اقتصادمحور نبوده و توجه به زيباسازي بصري در فصول مختلف نيز مدنظر بوده است به‌طوري‌که در اين باغات درختان غير بارور فراواني ازجمله چنار، کاج سرو، بيد مجنون، صنوبر و... نيز ديده مي‌شود.

«کوچه باغات» چرخ گردشگري پاييز را مي‌چرخانند

رئيس کميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي شهر بروجرد در اين رابطه اظهار داشت: سفرهاي پاييزي عمدتاً تک ‌انتخابي نيست و تنها به مقاصد شناخته‌شده در شهرهاي مختلف ختم نمي‌شود.

منا شمسه عنوان کرد: کوچه باغات بروجرد از مناطق  گردشگري اين شهرستان محسوب مي‌شوند که مي‌توان با ايجاد زيرساخت و ارائه خدمات و ملزومات متعدد به گردشگران چرخ اقتصاد گردشگري پاييزي را در منطقه به گردش درآورد.

باغ «ديده‌ور» به تملک شهرداري درآمد

«کوچه‌باغي» را به نام يک اثر زيباي نقاشي شده از طبيعت بروجرد در پاييز مي‌شناسند

عضو شوراي اسلامي شهر بروجرد گفت: باوجود اينکه از منظر گردشگري «کوچه‌باغي‌ها» و «کوشک‌هاي» درون آن از جلوه‌هاي معماري و هنر طبيعي ناب به شمار مي‌رود اما متأسفانه هنوز نتوانسته ايم اين ظرفيت را به عنوان مقصدي براي سفر گردشگران بروجرد در فصل‌هاي مختلف سال معرفي کنيم.

شمسه معتقد است که با وجود تمام اين کمبودها امروز دوستداران سفر به طبيعت، «کوچه‌باغي» را به نام يک اثر زيباي نقاشي شده از طبيعت بروجرد در پاييز مي‌شناسند.

شمسه تصريح کرد: متأسفانه معرفي جاذبه‌هاي طبيعي بروجرد به فصل بهار و تابستان خلاصه‌شده و کمتر به زيبايي‌هاي اين شهر در فصل پاييز و سرما توجه شده است.

وي ادامه داد: اين در حالي است که بروجرد با داشتن آب‌وهواي مطلوب پاييزي و زيبايي سفيدپوش شدن زمين در زمستان از بهترين مناطق گردشگر پذير کشور است.

اين عضو شوراي شهر بروجرد اظهار داشت: خوشبختانه در سال جاري شهرداري بروجرد در دل کوچه باغات بروجرد باغ «ديده‌ور» را تحت تملک خود درآورده و با ايجاد زيرساخت‌ها آن را به يک ظرفيت گردشگري و يک پايگاه دل‌نشين براي خانواده‌ها تبديل کرده است.

«کوچه‌باغ‌ها» ظرفيتي براي رونق گردشگري

رئيس اداره ميراث فرهنگي صنايع‌دستي و گردشگري بروجرد نيز دراين‌باره گفت: باوجوداينکه بخش عمده‌اي از کوچه باغات بروجرد از بين رفته است بازهم مي‌توان شرايط احياء اين ظرفيت گردشگري را فراهم کرد.

حجت اله يارمحمدي تصريح کرد: درگذشته کوچه باغات بروجرد در شمال شهر يک کمربند سبزي را به وجود آورده بودند که امروز شاهديم اگرچه بخش مهمي از کوچه باغات بروجرد از بين رفته است اما ادامه آن باغات در غرب بروجرد که شامل جاده گلدشت و دانشگاه آزاد بروجرد است احياشده است.

وي بابيان اينکه کوچه‌باغي‌هاي بروجرد ظرفيتي کم‌نظير در بحث گردشگري است تصريح کرد: وجود کوشک‌ها و عمارتهاي تاريخي در دل باغات به ظرفيت‌هاي گردشگري اين مجموعه  افزوده است و با بها دادن به آن مي‌توان از اين سرمايه براي جذب گردشگر و رونق صنعت گردشگري بهره برد.

جايي دور از هياهوي شهري

رئيس اداره ميراث فرهنگي بروجرد اظهار داشت: در سال‌هاي اخير سازمان ميراث فرهنگي با پيش‌بيني يک‌ خانه باغ در «باغ ديده‌ور» و تملک آن توسط شهرداري بروجرد در اين زمينه تلاش کرده بحث حفظ اين ظرفيت و توسعه گردشگري در اين مناطق شکل جدي‌تري به خود بگيرد.

يارمحمدي اظهار داشت: امروز باغاتي که در غرب بروجرد احداث‌شده است ادامه روند کوچه باغات بروجرد بوده اما با اين تفاوت که درختان کوچه‌باغي به علت عمر بالاي خود بلندمرتبه و باشکوه هستند اما باغات جديد غرب شهر درختان جوان و کم ارتفاعي دارند که در آينده مي‌توانند زيبايي دوچنداني داشته باشند.

وي بابيان اينکه بروجرد شهري بوده که چهارفصل به شکل منظم در آن تغيير مي‌کند گفت: در هر فصل بروجرد و باغاتش زيبايي خيره‌کننده‌اي به خود مي‌گيرد.

در شهري مثل بروجرد بدون طي کردن مسير خيلي طولاني به کوچه باغات رسيد و از طراوت و زيباي آن بهره برد

رئيس اداره ميراث فرهنگي بروجرد گفت: کم‌تر شهري وجود دارد که در کنارش به اين شکل باغات وجود داشته باشد به‌نحوي‌که فارغ از هياهوهاي شهري و مشغله‌هاي فکري که رهاورد شهرنشيني است مي‌توان در شهري مثل بروجرد بدون طي کردن مسير خيلي طولاني به کوچه باغات رسيد و از طراوت و زيباي آن بهره برد.

پايتخت ژئوتوريسم ايران گردشگران را مي‌خواند

يارمحمدي گفت: در فصل پاييز تماشاي رنگ‌هاي مختلف در کوچه باغات و انبوهي از برگ‌ها در زير پاي علاقه‌مندان به طبيعت براي هر گردشگري مي‌تواند وسوسه‌انگيز باشد.

وي افزود: وجود گذرگاه‌هاي نفر رو از ميان باغات که با پرچين مسير را مشخص مي‌کند آن‌قدر جذاب و ديدني است که وصفش کمي دشوار است.

رئيس اداره ميراث فرهنگي بروجرد گفت: به‌هرحال شرايط توسعه گردشگري در کوچه باغات بروجرد بسيار مهيا بوده چراکه محل قرار گرفتن باغات درحالي‌که در دل شهر قرارگرفته اما خارج از هياهوهاي شهري است و زيرساخت‌ها و امکانات موردنياز يک شهر به آن نزديک است.

تنوع جاذبه‌هاي گردشگري که با تغيير فصل‌ها در طبيعت ظاهر مي‌شود هميشه به‌عنوان يکي از مهم‌ترين انگيزه‌هاي علاقه‌مندان به سفر عنوان‌شده و کوچه باغات بروجرد به‌عنوان ظرفيتي گردشگري در پايتخت ژئوتوريسم ايران، پاييز رازآلودي دارد که با جذابيت‌هاي طبيعي و جغرافيايي خاص خود مي‌تواند مقصد اوليه گردشگران پاييزي و دوستداران طبيعت باشد.

به‌هرروي اميد مي‌رود با توجه به اينکه لرستان پايتخت ژئوتوريسم ايران است و شهرداري بروجرد در دل باغات اين شهر اقدام به ايجاد پارک خانواده با حفظ گونه‌هاي موجود کرده، مديران استان در راستاي توسعه اين‌گونه ظرفيت‌ها که موجب رونق گردشگري در لرستان مي‌شود سرمايه‌گذاري‌هاي مناسبي انجام دهند.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها