از آبادان چه چیز سوغات بیاوریم؟

تهیه سوغات از لذت‌بخش‌ترین قسمت‌های هر سفر است. نه تنها خرید سوغات، بلکه هدیه آن به عزیزان و آشنایان که مدتی از آن‌ها دور بودیم نیز، حس خوب و متفاوتی خواهد داشت و خاطره‌ ماندگارتری از سفر در ذهن ما ایجاد می‌کند.

بهتر است پیش از سفر به یک منطقه، اطلاعاتی در مورد محصولات مختلفی که در آن مقصد تولید شده و به فروش می‌رسند، داشته باشید و سوغات خود را از میان آن‌ها انتخاب کنید. محصولات کشاورزی و دامپروری، صنایع دستی، شیرینی‌ها و غذاهای محلی معمولا از مهم‌ترین سوغاتی‌های یک شهر به حساب می‌آیند.

بزنیم بیرون، در ادامه این مطلب تعدادی از معروف‌ترین و رایج‌ترین سوغاتی‌های آبادان را به شما معرفی می‌کند تا اگر قصد سفر به این شهر زیبا را داشتید، هنگام تهیه سوغات به راحتی و با آگاهی بیشتر دست به انتخاب بزنید.

خوراکی‌های آبادان

اگر چه سوغاتی‌هایی که در دسته خوراکی‌ها قرار می‌گیرند برای مدت طولانی ماندگار نیستند اما مورد پسند افراد مختلف با سلیقه‌های متفاوت، واقع می‌شوند. انواع ماهی، ادویه‌جات و خرما از جمله محصولات خوراکی آبادان هستند که می‌توان به عنوان سوغات تهیه کرد.

ادویه‌ها

آبادان شهری در منطقه گرمسیر با غذاهای متفاوت و پر ادویه است که عطر و بوی آن تا مدت‌ها به یادتان خواهد ماند. انواع ادویه در رنگ‌های زیبا، خواص فراوان و طعم‌های متفاوت، از جمله پرکاربردترین سوغاتی‌های آبادان است. اگر تصمیم به خرید این نوع سوغاتی گرفتید بهتر است، شک نکنید و بدانید فردی که چنین هدیه‌ای از شما دریافت کند، بسیار خوشحال خواهد شد.

خرما و انواع خوراکی‌های خرمایی

اگر دوستان و آشنایان شما از سفرتان به شهرهای جنوب کشور مطلع شوند، احتمال آن که منتظر خرما‌های ناب و تازه به عنوان سوغات باشند، زیاد است. خرما و بسیاری از شیرینی‌های متنوع خرمایی که در آبادان درست می‌شوند، از دیگر سوغاتی‌های این منطقه است که می‌توانید آن‌ را تهیه کنید و برای دوستان و آشنایان هدیه آورید.

صنایع‌دستی آبادان

صنایع دستی، مجموعه‌ای از هنرها و صنایعی است که به وسیله دست و ابزارهای دستی ساخته شده و مواد اولیه آن‌ها به صورت بومی و محلی تهیه می‌شود. تهیه انواع محصولات صنایع دستی یک منطقه، یکی از با ارزش‌ترین و ماندگارترین سوغاتی‌ها خواهد بود. محصولات حصیری، کپو و گلیم از شناخته شده‌ترین صنایع دستی آبادان هستند.

محصولات حصیری

حصیربافی به معنی بافت رشته‌های الیاف گیاهی (سلولزی) به کمک دست و ابزار ساده دستی است. محصولات مختلفی مانند زیرانداز، کلاه، سفره حصیری، انواع سبد، انواع ظرف و … را می‌توان با این هنر دست تولید کرد.

حصیر بافی از جمله فعالیت‌های رایج و قدیمی میان مردم آبادان است که در میان گردشگران طرفداران زیادی دارد. در این شهر شاهد وسایل متنوع، زیبا و رنگارنگی که با حصیر بافته شدند، خواهید بود که بدون شک می‌توانند یک سوغات ماندگار و متفاوت باشند.

کپو

زنان هنرمند و خلاق جنوبی، با استفاده از برگ درخت خرما (نخل) دست به تولید نوعی از صنایع دستی به نام «کپو» می‌زنند. کپوها از جمله زیباترین و خاص‌ترین سوغاتی‌های آبادان هستند که می‌توانید برای عزیزان خود به یادگار بگذارید.

معمولا از نخ‌های کاموا با رنگ‌‌های شاد برای تزیین کپو استفاده می‌کنند بگونه‌ای که سطح حصیری شکل محصول را با این نخ‌ها می‌پوشانند و با خلق طرح‌های هندسی، جلوه‌ای خاص به آن می‌دهند.

گلیم

اگر هنوز به سوغاتی دلخواه خود دست پیدا نکردید و به دنبال یک وسیله ناب و ماندگار هستید، گلیم‌های دست‌باف را به شما پیشنهاد می‌کنیم. گلیم‌بافی از فعالیت‌های قدمت‌دار در میان عشایر بختیاری و عشایر عرب استان خوزستان است که دارای طرح، نقش و رنگ‌های خاص خود است.

Waves Waves Waves

دوست داری یه مقاله بنویسی

اگه فکر می‌کنی حرفی برای گفتن داری، می‌تونی یه مقاله کاربردی یا جذاب برای سایت بنویسی.