از بجنورد چه چیز سوغات بیاوریم؟

بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی و از بزرگ‌ترین شهرهای این استان به شمار می‌رود. در سفر به بجنورد می‌توانید از جاذبه‌های این شهر، دیدن کرده و با بخشی از فرهنگ مردمان آن منطقه آشنا شوید. محصولاتی که می‌توانید از بجنورد به عنوان سوغات تهیه کنید، در دو بخش صنایع دستی و خوراکی‌های محلی جای می‌گیرد.

بزنیم بیرون، در ادامه شما را با انواع صنایع دستی و محصولات خوراکی تولید شده در بجنورد آشنا می‌کند تا در صورت سفر به این شهر تماشایی، به راحتی بتوانید سوغات مورد پسند خود را تهیه کنید.

صنایع دستی بجنورد

چاروق

چاروق نوعی پاپوش و کفش است که امروزه بیشتر جنبه تزئینی دارد. این نوع کفش، از صنایع دستی بجنورد بوده و از چرم طبیعی ساخته شده و برای استفاده در تمام فصول سال مناسب است. چاروق را می‌توانید به عنوان دکوری و سوغات، از بجنورد خریداری کنید.

پوستین

پوستن نوعی لباس گرم و مناسب برای آب و هوای سرد بجنورد است که از پوست حیوانات پشم‌دار تهیه می‌شود. صنعت پوستین‌دوزی از قدیم در بجنورد رواج داشته و امروزه به عنوان یکی از صنایع دستی این شهر، مورد توجه بسیاری از مسافران قرار می‌گیرد و آن را به عنوان سوغات تهیه می‌کنند.

فرش دورو

فرش ایرانی از ایام قدیم، مورد توجه تمامی مردم جهان بوده و تنوع طرح و رنگ آن بسیار بالا است و در هر منطقه با ویژگی‌های خاص خود، بافته می‌شود. فرش درو یکی از زیباترین و ارزشمندترین فرش‌های ایرانی و مورد توجه تجار خارجی است.

سالیان سال است که تعداد بسیار قابل توجهی از فرش دورو در روستای یدوخ بجنورد بافته می‌شود و این روستا به عنوان مرکز بافت این نوع از فرش شناخته شده است. بدون شک، فرش دورو یک انتخاب خاص و متفاوت به عنوان سوغات بجنورد خواهد بود.

گلیم سفره کردی

نوعی گلیم با دستان هنرمند زنان عشایر کرد در استان‌های خراسان شمالی و خراسان رضوی بافته می‌شود که به «گلیم کردی» شهرت دارد. این گلیم در رنگ‌های متنوع و با نقوشی مانند حیوانات، میوه‌ها و غلات بافته شده و اغلب به عنوان زیرانداز و سفره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گلیم سفره کردی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و در سال 1392 نشان اصالت یونسکو را از آن خود کرده است. این گلیم که نشانگر هنر، استعداد و فرهنگ غنی ایرانی است، می‌تواند برایتان یک سوغات و یادگاری ماندگار باشد.

 

خوراکی های بجنورد

آبنبات یا شکرپنیر

سالیان سال است که آبنبات بجنوردی با طعم‌های مختلف همچون هل، زعفران، دارچین، زنجبیل، پسته، کنجد و ... تهیه شده و طرفداران زیادی در میان مردم محلی و گردشگران دارد. آبنبات بجنوردی یا همان شکرپنیر، از معروف‌ترین و رایج‌ترین سوغاتی‌های این شهر است.

انگور

انگور باغ‌های بجنورد از بهترین و مرغوب‌ترین انگورهای ایران است که در انواع مختلف کشت می‌شود. این محصول شیرین، همه ساله به سراسر ایران ارسال می‌شود. اگر به بجنورد سفر کردید، می‌توانید از انگور و کشمش به عنوان سوغاتی متفاوت و همه‌پسند استفاده کنید.

کشک

همواره به دلیل رونق دامداری در استان خراسان شمالی و بجنورد، انواع محصولات لبنی با کیفیت در آن جا تهیه می‌شود. کشک، محصولی تهیه شده از شیر است که در رنگ‌ها و شکل‌های مختلف وجود دارد. این خوراکی با ارزش غذایی بالا و کلسیم فراوانی که دارد، مورد توجه بسیاری از گردشگران بوده و می‌تواند انتخاب خوبی به عنوان سوغات باشد.

قره قروت

قره قروت یا قارا یکی از خوراکی‌های خوش‌طعم و پرخاصیت بجنورد است که از ماست یا دوغ محلی تهیه می‌شود. این فراورده لبنی به رنگ‌های سیاه، قهوه‌ای، زرد و سفید تهیه شده و معمولا طعم ترشی دارد. قره قروت بجنورد نیز از بهترین سوغاتی‌های خوراکی این منطقه است.

Waves Waves Waves

دوست داری یه مقاله بنویسی

اگه فکر می‌کنی حرفی برای گفتن داری، می‌تونی یه مقاله کاربردی یا جذاب برای سایت بنویسی.