با استرس قبل از سفر چه کنیم؟

شاید شما هم جزء آن دسته افرادی باشید که تغییر موقعیت و دور شدن از محل زندگی‌ برایشان سخت و اضطراب‌آور است. بهتر است بدانید، این یک امر عادی است و به همان اندازه که برخی افراد به هیجان و سفر علاقه دارند و به راحتی تغییر شرایط را می‌پذیرند، برخی دیگر نیز خیلی تمایلی به آن نداشته و همواره قبل از سفر نگرانی‌هایی به سراغشان می‌آید.

ما در ادامه قصد داریم چند راهکار مفید به شما پیشنهاد کنیم تا با استفاده از آن بتوانید استرس و نگرانی‌های قبل از سفر را از خود و همسفران‌تان دور کنید.

اطلاعات کافی داشته باشید

پیش از سفر تا جایی که امکان دارد، تحقیق کرده و اطلاعات خود را کامل کنید. درمورد مسیر، وسیله نقلیه‌ای که انتخاب کردید، شرایط و نوع اقامتگاه، وضعیت آب و هوایی مسیر و مقصد و... آگاهی کافی داشته باشید تا چیزی شما را متعجب نکند و باعث نگرانی‌تان نشود.

طبق برنامه پیش بروید

اولین و مفیدترین راه حل برای کاهش استرس، برنامه ریزی است. بهتر است از چند روز قبل برای کارهای خود، برنامه‌ریزی کنید تا کاری برای لحظات آخر باقی نمانده باشد. چراکه این مسئله می‌تواند یکی از دلایل استرس قبل از سفر باشد.

وسایل‌ خود را با دقت انتخاب کنید

به همراه داشتن بعضی از وسایل در فرودگاه و هتل ممنوع است. پس بهتر است اطلاعات کافی در مورد انواع وسایل ممنوعه داشته باشید و از حمل آن‌ها خودداری کنید. چراکه ممکن است برایتان مشکل‌ساز شده و باعث نگرانی و اضطراب شما شود. بهتر است به وزن چمدان خود دقت کنید و از به همراه داشتن وسیله اضافه بپرهیزید تا در جا به جایی‌ها و پیدا کردن وسایل ضروری دچار مشکل نشوید.

وقت‌شناس باشید

به ساعتی که باید در فرودگاه، راه آهن، هتل و... باشید، توجه کنید و هر اتفاقی که ممکن است باعث شود شما دیر به مقصد برسید مثل ترافیک، پیدا نکردن آدرس و شرایط بد آب و هوایی را در نظر بگیرید. پیشنهاد می‌کنیم زودتر از ساعت مقرر از مبدا خود حرکت کنید و در محل مورد نظر آماده باشید تا کمی از نگرانی‌هایتان کاسته شود.

مثبت فکرکنید

منفی بافی و فکر کردن به اتفاقات ناگوار آن هم در حالی که هنوز پیش نیامدند، باعث افزایش اضطراب و ترس شما از سفر  می‌شود. بنابراین، ذهنتان را بر روی بخش‌های خوب سفر متمرکز کنید. انجام فعالیت‌های آرامش بخش مثل یوگا، ماساژ و قدم زدن در طبیعت از استرس شما می‌کاهد و به افزایش تمرکز کمک می‌کند.

عادت‌های روزانه و معمول را ترک نکنید

اگر عادت خاصی دارید و هر روز آن را انجام می‌دهید، در سفر نیز آن را ادامه دهید. شما سفر کردید تا خوش بگذرانید و در آرامش باشید و قرار نیست تمام فعالیت‌هایتان دچار تغییر شود. برای مثال اگر عادت به ورزش و پیاده‌روی روزانه دارید یا برای صبحانه هر روز قهوه‌ می‌نوشید؛ پیشنهاد می‌کنیم در طول سفر هم این کارها را انجام دهید تا آرامش بیشتری داشته باشید.

از خودتان غافل نشوید

چه قبل از شروع سفر و چه در هنگام سفر، هرگز نباید از خودتان غافل شوید. سفر نباید باعث بی‌توجهی شما به سلامت جسم و روان‌تان شود. پس بهتر است به ساعت و میزان خواب خود توجه کنید، غذای سالم و مناسب بخورید، وعده‌های غذایی را حذف نکنید و از هر عملی که ممکن است به سلامت شما آسیب برساند، دوری کنید.

توجه به خود در طول سفر، از خستگی بعد از سفر شما می‌کاهد، ایجاد آرامش می‌کند و تجربه و خاطره‌ای ماندگار برایتان به جا می‌گذارد.

از گذشته درس بگیرید

اگر تجربه تلخی از سفرهای قبلی خود دارید که آزارتان می‌دهد، بهتر است از این تجربه استفاده کنید. در سفر پیش‌رو، تمام شرایط را برای دوری از اتفاقات گذشته فراهم کنید. مثلا اگر فوبیا پرواز دارید، با هواپیما سفر نکنید یا اگر فوبیای فضای بسته دارید، اتاقی در طبقات اول هتل رزرو کنید تا نیاز به استفاده از آسانسور نداشته باشید.

Waves Waves Waves

دوست داری یه مقاله بنویسی

اگه فکر می‌کنی حرفی برای گفتن داری، می‌تونی یه مقاله کاربردی یا جذاب برای سایت بنویسی.