روستاها رقیب هتل های مدرن

به گزارش بزنیم بیرون ، سفره های رنگینشان را برای طبیعت گردان مازندران پهن می کنند تا نگران طعم و مزه ای نباشند و لذت سفر به جاذبه های استان را فراموش نکنند. آنها «چادر شب»، «چوخا»، «شولا»، «کوشیر»، «جاجیم»، جوراب و کلاه پشمی، شمد و سبدهای چوبی، زنبیل های حصیری، نمد، کوزه، ظروف سفالی، لاکی را آماده کرده اند تا انتخاب کنید و تردید نکنید.

مازندران با جاذبه های بکر و رویایی اش، دشتهای سبز و روستاهایی ییلاقی و طبیعت بدیع و چشم نوازش، بهشتی برای بوم گردی به شمار می رود.

عطر نان محلی، آوای چلچله ها، شکوفه های بهاری، نوای آبشارها و چشمه ساران همه و همه دست به دست هم می دهد تا روستاهای مازندران به بهشتی برای بوم‌گردی تبدیل شود و بوم گردی از شاخه های صنعت گردشگری است که توسعه و شکوفایی ظرفیت های فراوان آن در کشور نیازمند تدوین نظام نامه مشخص و برنامه ریزی اصولی و همه جانبه است.

به اعتقاد صاحب نظران حوزه گردشگری، توسعه گردشگری بوم گردی باعث توسعه پایدار، ایجاد اشتغال، رفع فقر و رونق اقتصادی نواحی روستایی کشور می شود و فعالیت های آن کارآفرینی و مهاجرت دوباره روستاییان از شهرها به روستاها را به همراه دارد.

برایند اطلاعات موجود نشان می دهد امروز شماری از کشورها نظیر کانادا، فرانسه، چین، آلمان از محل این صنعت پاک درآمد ارزی سرشاری را کسب می کنند، ولی در ایران با وجود ظرفیت های فراوان، اقدام بایسته ای در این زمینه انجام نشده است.


متخصصان طبیعت گردی معتقدند که فعالیت های بوم گردی درصورت داشتن برنامه مشخص، کمترین آسیب را به محیط زیست وارد می کند و درقالب این شاخه از گردشگری، نیروهای بومی غذاهای محلی، نوشیدنی ها، سفره آرایی بومی، صنایع دستی، آداب و رسوم و آیین ها، موسیقی و فرهنگ فولکلوریک آن منطقه را به نمایش می گذارند.

مدیریکی از اقامتگاه های بوم گردی مازندران در بخش هزار جریب نکا به خبرنگار مهر می گوید: مهم ترین هدف از راه اندازی خانه های روستایی در این بخش توجه به گردشگری مسئولانه بود و اقامتگاه های بوم‌گردی که راه اندازی کردم با هدف حفظ محیط زیست شکل گرفته است.

واحدی با اشاره به اینکه استقبال بی نظیری از خانه های روستایی هزار جریب صورت پذیرفت، می افزاید: حرکت در این راستا سبب شده است تا مستقیما با جامعه روستایی در ارتباط باشیم واستقبال خوبی ازمجموعه های سنتی بخش هزار جریب شکل بگیرد تا جایی که کارکنان مجموعه از اقشار روستایی منطقه هستند.

وی می گوید: با توجه به اینکه رشته تحصیلی ام گردشگری است و فعالیت هایی در زمینه سازمان های مردم نهاد وصنایع دستی داشتم به این حوزه ورود پیدا کردم.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر، با برشمردن مزایای صنعت گردشگری گفت: از اواخر سال گذشته دستورالعمل مدون از سوی سازمان میراث فرهنگی برای اقامتگاه بوم گردی به این نهاد ابلاغ شده است.

مهران حسنی با تاکید بر فراهم شدن همه زیرساخت های توسعه بوم گردی در این استان، افزود: این استان ظرفیت های فراوانی در حوزه بوم گردی دارد که باید این مناطق و مراکز اقامتی ساماندهی شوند.

وی تصریح کرد: در این دستور العمل ابلاغی که به فرمانداران و بخشداران مناطق استان ارسال شد، برای هر متقاضی دارای طرح توجیهی بابت بازسازی، نوسازی و تجهیزات اقامتگاهی، مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی با سود کم پرداخت می شود.

وی تصریح کرد: در توسعه و ساماندهی اقامتگاه های بوم گردی، شرکت های تعاونی دهیاران نیز می توانند کمک موثری داشته باشند و تاکنون چند متقاضی سرمایه گذاری این رشته گردشگری از شهرستان های ساری و نکا به این نهاد مراجعه کرده اند.

حسنی یادآور شد: به طور قطع با توسعه بوم گردی معماری روستاها، صنایع دستی آن حفظ می شود و از نظر اقتصادی یک کسب و کار خانوادگی راه می افتدزیرا خانواده ها گرداننده امور این بخش هستند.

در مازندران فرصتهای متنوعی از لحاظ اقامت وجود دارد، مراکز اقامتی با قیمتهای متفاوت مانند هتل، هتل آپارتمان، متل، مهمانپذیر، ویلاها و خانه های استیجاری، خانه مسافر و علاوه بر همه اینها خانه هایی که تابلو بدستان در ورودی شهرها به شما پیشنهاد می دهند.

روستاهای سراسر مازندران از ارتفاعات تا دشت ها گسترده اند و فاصله شان با شهرها معمولاً اندک است، علاوه بر سبزی و خرمی و چشم اندازهای بدیع یخچالی، چمنزار و جنگل های مرتفع جلگه ای که از آن ها مجموعه زینتی و طبیعی کم نظیری در ایران ساخته، دارای کلکسیونی گران قیمت و غنی از فرهنگ بومی است که هر روز از ۳۶۵ روز سال، در هر منطقه و روستایی، می توان سراغ آیین و سنتی را گرفت.

مدیرکل امور روستایی استانداری مازندران نیز در همایش دهیاران بخش مرکزی رامسر با تاکید بر توسعه بومگردی در روستاهای استان ادامه داد: از سال گذشته دولت سیاست توسعه پایدار در روستاها را در دستور کار خود قرار داده و این امر مستلزم ماندگاری جمعیت در روستاها و ایجاد شغل است.

جان الله عبدی یکی از کارهای پیگیری شده در سطح روستاهای استان مازندران را بخش بوم گردی در روستاهای استان بر شمرد و افزود: در این زمینه از سال گذشته پیگیری های جدی صورت گرفت و استان مازندران در زمینه تشکیل این کمیته در کشور اول بود.

 عبدی با اشاره به اینکه هم اکنون بوم گردی و روستا گردی را در بخش روستایی ایجاد شده، افزود: بحث صنایع تبدیلی در روستا ها هم زیر شاخه بوم گردی است و تبدیل صنعتی گیاه دارویی گل گاو زبان در روستای جنت رودبار یکی از این نمونه است.

به علاقه مندان طبیعت گرد مازندران این مژده داده می شود که می توانند از اقامتگاههای طبیعت گردی استان نیز استفاده کنند، در این اقامتگاهها علاوه بر اسکان، از غذاهای محلی همان منطقه از شما پذیرایی می شود. زمان پختن نان محلی یا دوشیدن شیر محلی می توانید حضور داشته باشید و در صورت تمایل خودتان تجربه کنید، همچنین گشت در مسیرهای طبیعت گردی در اطراف منطقه یکی از تجربیات جالب خواهد بود.

با آنکه بومگردی شهری از اولویت های دفتر شهری استانداری مازندران است اما این طرح به دلیل همکاری نکردن شهرداری های استان مازندران اجرایی نشده است زیرا بحث طراحی شهری براساس الگوهای بومگردی است که از طریق دفتر معاونت امور شهری استانداری در جلسات مختلفی که در استان با حضور شهردارها برگزار می شود، به آنها ارائه شده است.

Waves Waves Waves

دوست داری یه مقاله بنویسی

اگه فکر می‌کنی حرفی برای گفتن داری، می‌تونی یه مقاله کاربردی یا جذاب برای سایت بنویسی.