زین ابر تر چو باران بیرون شو و سفر کن

به گزارش بزنیم بیرون ، به مجرد اینکه زنگ تعطیلی پایان سال تحصیلی برای دانش آموزان و دانشجویان می خورد، برنامه ریزی خانواده ها برای رفتن به سفر و استفاده از این تعطیلات برای انبساط خاطر و تجدید و تغییر ذائقه روحی شروع می شود.
اما برای سفرهای طولانی باید مقدمات و نکات قابل توجهی را رعایت کرد تا بشود استفاده بهتری از این موقعیت های طلایی داشت و تا حد ممکن از دردسرها و پیش آمدهای ناخوشایند جلوگیری کرد.
این موارد عبارت است از:
1 - قبل از اینکه عزم سفر کنید کاغذ یا سر رسیدی بردارید و کلیه نیازهای سفرتان را در آن یاداشت کنید.
2 - بودجه سفرتان را برآورد کنید تا در سفر از نظر مالی دچار مشکل نشوید.
3 - فهرستی از نیازها را تهیه کنید. بهتر است این فهرست را دو هفته قبل از سفر انجام دهید تا فرصت کافی برای تهیه آنها وجود داشته باشد.
4 - اگر مسافرت شما طولانی است چمدان درستی را برای چیدن پوشاک و و سایل مورد نیاز انتخاب کنید. مطمئن شوید که چمدان خیلی سنگین نباشد.
5 - اگر در مقصد، فامیل و یا دوستانی ندارید، مسلم است که باید چند هفته قبل از سفر نسبت به تأمین هتل و یا محل اقامت خود اقدام کنید.
6 - یخچال سیار، آب و نوشیدنی و غذای حاضری همراه خود داشته باشید. به ویژه اگر کودک و یا کودکانی همسفر شما است. حتی اگر کودکی هم همراه شما نباشد بهتر است که وسیله سرد کننده در داخل ماشین باشد.
7 - همراه داشتن مقداری غذا در حین سفر ضروری است چون ممکن است در جایی که خودرو را متوقف کرده اید دسترسی به غذا نداشته باشید و یا غذای رستوران مورد پسند شما نباشد.
8 - در موقع سفر چراغ چشمک زن و جعبه کمک های اولیه همراه داشته باشید.
9 - وقتی بدون توقف، رانندگی می کنید ممکن است همسفرتان علاوه بر خسته بودن نیاز به سرویس بهداشتی داشته باشد بنابراین لازم است هر از گاهی توقف کنید. برای این که در طول سفر فضای داخل خودرو ی شما با روشن شدن بخاری و یا کولر خوشبو شود، می توانید یکی از رایحه های خوشبوکننده مورد نظرتان را انتخاب و به آینه داخل و یا دستگیره چراغ راهنمای خودرو آویزان کنید.
10- قبل از آغاز سفر و رانندگی طولانی به اندازه کافی بخوابید و قبل از حرکت هم غذای مختصری بخورید.
11 - هر چند ساعت رانندگی و یا اگر احساس خواب آلودگی داشتید حتماً استراحت کوتاه داشه باشید.
12 - اگر کسی هم سفر شما است که به رانندگی او اعتماد دارید می توانید مدت زمان رانندگی را بین خود تقسیم کنید. این مشارکت به شما فرصت می دهد اضافه بر استراحت از مناظر و طبیعت جاده هم لذت ببرید. اما اگر تنها رانندگی می کنید به رادیو و یا موزیک گوش کنید و شیشه پنجره خودرو را کمی باز بگذارید.
13 - اگر تمایل داشتید که بین راه توقف کنید هرگز خود رو را در شانه خاکی و یا سطح سواره رو پارک نکنید. در این حالت باید از پارگینگ ها و یا خارج از جاده، مکانی را برای توقف انتخاب کنید.
14 - مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت کنید به ویژه در موقع رانندگی از تلفن همراه استفاده نکنید. برای حفظ ایمنی با وسایل ارتباطی غیرمستقیم گوشی همراه تماس برقرارکنید.
15 - در موقع رانندگی دارو های خواب آور مصرف نکنید.
16 - بهتر است زمان سفر خود را در شرایط جوی مناسب آغاز کنید.
17 - موج رادیو خود را روی خبر های ترافیکی تنظیم کنید تا از اخبار ترافیک و توصیه های ایمنی با خبر شوید.
18 - اگر خودروی شما مجهز به سامانه مسیریاب نیست حتما نقشه راه همراه داشته باشید.
19- اگر در مقصد دوستان ویا بستگانی دارید که می خواهید ایام تعطیل را با آنها باشید حتماً آن ها را در جریان سفر خود قرار دهید و اگر در طول سفر خود توقفی دارید موقعیت خود را به آن ها اطلاع دهید.

** نکات قابل ملاحظه درباره وسیله نقلیه
برای اطمینان از اینکه خودروی شما از نظر فنی و ایمنی آماده است، باید قبل از سفر به نکاتی که در پی خواهد آمد توجه داشته باشید:
1- نگاهی سریع به اطراف و داخل خودرو بیاندازید و ببینید چیزی نیاز دارد و یا قبل از سفر باید چیزی تعویض شود یا خیر. مطمئن شوید که تیغه برف پاک کن ها، بوق و چراغ های جلو و عقب خودرو کاملاً سالم باشد. بخاری و کولر خودرو را مورد بررسی قرار دهید چون بدون این دستگاه ها، سفر در سرما و گرما بسیار سخت خواهد بود.
2 - قبل از این که سفری طولانی را آغاز کنید، مطمئن شوید که موتور و متعلقات آن در وضعیت مناسب است. چون ممکن است نقصی در موتور خودرو وجود داشته باشد که در هنگام سفر ظاهر شود. بنابراین مجبور هستید بخشی از بودجه سفرتان را صرف هزینه تعمیرات موتور کنید. بنابراین اگر نقصی مشاهده کردید آن را به تعمیرگاه مجاز و یا تعمیر گاه مورد اعتماد محل سکونتتان ببرید تا در سفر گرفتار تعمیرات ناخواسته موتور نشوید.
این مرحله از بازدید باید شامل باتری، صافی هواکش، رادیاتور، پمپ آب، کلیه شیلنگ های آب، لوله های روغن ترمز، تسمه های موتور، سامانه فرمان، نشتی روغن موتور و گیربکس باشد. به مکانیک خود یاد آوری کنید که موارد فوق را خیلی دقیق بازدید کند تا در سفر مشکلی برای شما ایجاد نکند. به هرحال این بازدید ها باعث می شود که اگر هزینه ای باید بابت تعمیرات پرداخت شود بهتر است قبل از سفر باشد.
3 - خودروی شما دارای منبع هایی است که نه فقط در هنگام سفر بلکه بر اساس برنامه دوره ای نگه داری هم باید مورد بازدید قرار گیرد تا در صورت ناکافی بودن مقدار مایع داخل آن ها، به میزان مجاز با مخلوط آب و ضد یخ و روغن فرمان و ترمز پر شود.
مواردی که در این حالت باید بازدید شود عبارتند از: آب شیشه شور، مخلوط آب و ضدیخ رادیاتور، روغن گیربکس و فرمان، روغن ترمز و مهم تر از آن روغن موتور. زمان تعویض دوره ای روغن موتور و صافی روغن را بررسی کنید و مطمئین شوید که زمان زیادی از تعویض روغن موتور سپری نشده باشد ویا موتور روغن سوزی نداشته باشد. در صورت وجود این نقص باید اضافه بر تکمیل روغن کارتر، یک گالن روغن همراه خود داشته باشید تا در هنگام سفر و بر اساس میزان روغن سوزی به کارتر موتور اضافه کنید.
4 - اگر چه سفرهای جاده ای بیشتر در ایام بهار و تابستان صورت می گیرد ولی بعضی مواقع در تعطیلات زمستانی هم ممکن است شما سفر کنید. در هر سه حالت لازم است که ساییدگی و عمق آج لاستیک را بازدید کنید تا مطمئین شوید که لاستیک های خودروی شما سالم است. اضافه بر این، فشار باد آن ها نیز باید بازدید شود.
چون با پر و کم باد بودن لاستیک ها، مصرف سوخت خودروی شما در طول سفر افزایش می یابد. بنابراین برای این که خودروی شما مصرف سوخت بهینه ای داشته باشد باید باد لاستیک ها بر اساس توصیه تولید کننده تنطیم کنید. تنظیم بودن فشار باد لاستیک ها باعث می شود که صرف نظر از صرفه جویی مصرف سوخت، خودروی شما در موقع رانندگی ایمن و نرم و راحت باشد.
فشار باد لاستیک ها باید بر اساس نوع لاستیک، نوع خودرو، تعداد سرنشین، و بار داخل صندوق عقب تنظیم گردد. در نوشته ها و علامت های اختصاری حک شده در بغل لاستیک می توانید میزان فشار باد مجاز را پیدا کنید.
5 - معمولاً در بهار، دمای هوای روز با شب تفاوت دارد و با غروب آفتاب هوا سردتر می شود. برای اطمینان به تعداد نفرات، گرم کن همراه داشته باشید چون ممکن است به هر دلیل بخاری خودروی شما کار نکند و یا گرمای آن کافی نباشد. و یا برای استراحت، خودروی خود را خاموش کرده باشید.
6 - تجهیزات صوتی خود را بازدید کنید. چون برای سرگرمی و جلوگیری از خواب آلودگی، رادیو و موزیک می تواند به هوشیاری شما کمک کند. چون شما در حین رانندگی نمی توانید با اعضای خانواده و یا دوستان مداوم صحبت کنید و ممکن است در ایمنی رانندگی شما تأثیرگذار باشد. بنابراین در طول سفر سعی کنید به رادیو و موزیک های شاد گوش کنید.
7 - اگر چه در طول مسیر حرکت شما انواع و اقسام تابلو های راهنما نصب شده است اما ممکن است در حین رانندگی متوجه تابلو های راهنما نشوید. در گذشته که هنوز فناوری وسایل نقلیه موتوری و سامانه اطلاع رسانی مانند امروز نبود معمولاً از نقشه راه استفاده می شد. اما امروزه، خودرو های مدرن مجهز به سامانه اطلاعاتی و مسیریاب مانند «جی آی اس» - GIS - و «جی پی اس» - GPS - هستند.
اکثر خودرو های جدید و قدیم را می توان مجهز به سامانه کرد.
با استفاده از این سامانه ها شما می توانید آدرس مبدأ و مقصد را تعیین و با خیالی آسوده در مسیرمورد نظر تان رانندگی کنید چون سامانه مسیریاب در موقع حرکت راهنمایی های لازم را به شما ارایه می دهد.اگر خودروی شما مجهز به این سامانه نیست می توانید آن را تهیه و روی خودرو نصب کنید. البته هزینه تجهیز خودرو به این سامانه تا حدودی گران است و متأسفانه با وجود مزایای خوب، هنوز جایگاه موثر آن در کشور ناشناخته مانده است.

تا اینجا آنچه که برای سفرتان لازم بود بررسی و آماده کرده اید. نظافت داخلی و برونی خودرو بستگی به سلیقه شما دارد. می توانید داخل و بیرون خودرو را کاملاً تمیز و بعد از آن باک بنزین را پر کنید. حالا خودرو ی شما آماده برای سفری با نشاط و ایمن است.

Waves Waves Waves

دوست داری یه مقاله بنویسی

اگه فکر می‌کنی حرفی برای گفتن داری، می‌تونی یه مقاله کاربردی یا جذاب برای سایت بنویسی.