نگاهی به تفرجگاههای طبیعی بجنورد

به گزارش بزنیم بیرون ، خراسان شمالی یکی از استانهای شمال شرقی ایران، دارای مناطق متعدد گردشگری و تفریحی است و پارک تفریحی و گردشگری بش قارداش و باباامان جزو زیباترین و قدیمی ترین پارکهای گردشگری کشور محسوب می شود.

بش قارداش تفرجگاه طبیعی و تاریخی

بش قارداش به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری بجنورد در پنج کیلومتری مرکز خراسان شمالی و در ابتدای جاده بجنورد به اسفراین واقع شده است.

پیش از اسلام در زمان اشکانیان و ساسانیان در این محل عبادتگاه پیشوایان کنتیس زرتشتی قرار داشته و به سبب اقامت چهار فصل مغ «بزرگان دینی زرتشتی» به چهار مغان شهرت یافته است.

نام این مکان یعنی بش قارداش بر اساس داستانی تاریخی است که در بین مردم شهر جریان دارد، طبق این افسانه در روزگاران قدیم پنج برادر در شهر بجنورد زندگی می‌کردند که به دلیل مخالفت با ظلم و ستم حکمران تحت تعقیب ماموران قرار داشتند، این پنج برادر به همراه هم از این شهر گریختند و ماموران نیز آنها را تا این مکان تعقیب کردند.

گفته می‌شود، این پنج برادر از خدا طلب کمک کردند، در این هنگام پنج سوراخ در کوه ایجاد شد که برادران به آن‌ها پناه بردند و از سوراخ‌ها آب گوارایی جاری شد.

تا سال‌ها قبل و پیش از خشکسالی‌های شدید تعداد چشمه‌ها پنج عدد بود که تمامی آنها آب فراوانی داشتند.

نقاط گردشگری بجنورد

البته بعضی از افراد این موضوع را این چنین نقل می‌کنند که چون پنج چشمه غار مانند سنگی وجود دارد نام آن را بش قارداش نام نهاده‌اند.

بر این اساس «قار» همان غار و «داش» که در ترکی همان سنگ است. البته احتمالا این روایت توسط مهاجران و کسانی آشنایی به زبان ترکی نداشته‌اند پدید آمده است.

در سمت چپ کوه بش قارداش یک بنای تاریخی که به دستور ناصر الدین شاه قاجار ساخته شده هم اکنون پابرجاست و در سال‌های قبل، شماری از خاندان شادلو بجنورد در آن دفن شده‌اند.

ساختمان این بنا از آجر و گچ و دارای سه اتاق است و هر اتاق به ایوانی گشوده می‌شود که با پلکانی مرمرین به کناره استخر راه می‌یابد.

چهار منار به ارتفاع ۱۲ متر و ۳۳ سانتی متر در بخش بیرونی بنا و گنبدی به ارتفاع ۱۱ متر و ۸۰ سانتی متر بر روی بقعه قرار دارد.

ایوان‌ها، منارها و گنبد با کاشی کاری زیبایی تزیین شده، این کاشی‌ها در ۱۳۳۶ ش جایگزین کاشی‌های قبلی شده است، کاشی‌های پیشین بنا، که از بقعه مخروبه خواجه مهزیار در جاجرم آورده شده بود، اکنون در گنجینه ایران باستان نگهداری می‌شود.

سقف اتاق‌ها دارای گچبری است وپایین دیوارها تا ارتفاع یک و نیم متر با مرمر پوشیده شده است.

پیش از اسلام در زمان اشکانیان و ساسانیان در این محل عبادتگاه پیشوایان کنتیس زرتشتی قرار داشته و به سبب اقامت چهار فصل مغ «بزرگان دینی زرتشتی» به چهار مغان شهرت یافته است.دو کتیبه مرمرین در یکی از اتاق‌ها نصب شده که در یکی سرگذشت بانی بقعه، سهام الدوله، حک و در آن تصریح شده که این محل آرامگاه هیچ یک از انبیا، اولیا و معصومان نیست و کتیبه دیگر وقفنامه ای است در شرح مقدار اراضی و آبی که به تعمیر و نگهداری بقعه اختصاص دارد.

تا سال ۱۳۵۰ ه. ش، در قسمت شمالی بنا، نزدیک استخر، سقاخانه‌ای آجری با تزیینات کاشی وجود داشته که اکنون اثری ازآن نیست، گویا پیش از آن به صورت تپه‌ای سنگی بوده و جایگاه خاصی برای روشن کردن شمع داشته است.

این مکان تفریحی دارای سه استخر است که دو استخر آن برای شنا کودکان و بزرگسالان ساخته شده و نمازخانه و استخر نیز از دیگر امکانات تفریحی و گردشگری بش قارداش است.

بابا امان زیباترین و قدیمی ترین پارک گردشگری کشور

بابا امان بجنورد یکی از زیباترین و قدیمی ترین پارکهای گردشگری کشور است که با طبیعتی زیبا همه ساله میزبان میلیونها مسافر و زائر حرم قدس رضوی است.

این گردشگاه مکانی زیبا و دلنشین برای مسافرانی است که قصد سفر به شهرهای شمالی کشور و به ویژه سفر به مشهد مقدس را دارند.

مسافران زیادی که تاکنون از مسیر جاده آسیایی در خراسان شمالی گذشته اند حتما از این تفرجگاه زیبا دیدن کرده و خاطرات خوب آن را به خاطر سپرده‌اند.

در این تفرجگاه آرامگاهی وجود دارد که منصوب به شاهزاده اسماعیل فرزند امام موسی کاظم (ع) و مشهور به امام زاده بابا امان است تا مکانی برای زیارت مسافران قرار گیرد.

نقاط گردشگری بجنورد

وجود ۴۰۰ هزار اصله درخت از جمله درختان اقاقیا، چنار، زالزالک، زردآلو، زبان گنجشک، بوته‌های تمشک وحشی و... جلوه‌ای زیبا به این مکان بخشیده که چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

همچنین این پارک دارای پوشش گیاهی و درختان قطور چنار ۴۰۰ ساله و نیز چشمه‌هایی که در مرکز و اطراف باباامان جوشیده‌اند نیز بر زیبایی‌های خدادادی این پارک طبیعی افزوده‌اند.

در دامن تپه‌ها و درختان انبوه باباامان تاسیساتی از جمله رستوران، متل، پارک بازی کودکان، نانوایی، و نمایشگاه‌های فصلی صنایع دستی این استان دایر است.

بابا امان بجنورد یکی از زیباترین و قدیمی ترین پارکهای گردشگری کشور است که با طبیعتی زیبا همه ساله میزبان میلیونها مسافر و زائر حرم قدس رضوی است.بر روی تپه‌ای از این پارک، محلی به نام قوری و سماور وجود دارد که محلی برای استراحت کوتاه مدت و نوشیدن چای ساخته شده و علت نامگذاری آن وجود نمادی بزرگ از قوری و سماوری به ارتفاع بیش از ۴ متر است.

از دیگر مناظر زیبا و دیدنی این پارک، حیات وحش پردیسان در زمینی به مساحت ۲۵۰ هکتار در غرب پارک تفریحی بابا امان است که در آن تنوع گیاهی و جانوری خراسان شمالی یافت می‌شود.

در این پارک جانورانی از جمله گوزن زرد، قوچ، میش، قوچ اوریال و آهو که از گونه‌های نادر و شاخص کشور می‌باشد جهت تکثیر و آشنایی علاقمندان در این پارک رها شده‌اند.

خراسان شمالی یکی از شرقی‌ترین استان‌های شمال کشور است که قریب به ۸ سال از تاسیس آن می گذرد و دارای ۸ شهرستان و ۸۶۷ هزار نفر جمعیت است.

سالانه بیش از ۱۵ میلیون نفر از مسافرین و زائرین آستان قدس رضوی برای زیارت هشتمین امام شیعیان جهان حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) از این مسیر عبور می‌کنند.

Waves Waves Waves

دوست داری یه مقاله بنویسی

اگه فکر می‌کنی حرفی برای گفتن داری، می‌تونی یه مقاله کاربردی یا جذاب برای سایت بنویسی.