چند ترفند ساده که مصرف سوخت خودرو را در سفر کم می کند

به گزارش بزنیم بیرون ، این روزها شرایط اقتصادی به گونه ای شده که لازم است حتما پول مان را مدیریت کنیم. مدیریت به معنای خساست نیست بلکه مفهوم آن استفاده بهینه از منابع مالی است. به عنوان مثال می توانیم با چند راهکار ساده مصرف سوخت خودروی مان را کاهش دهیم . این موضوع خصوصا وقتی در سفر هستید و بالطبع هزینه های جانبی تان بالاست، بیشتر اهمیت می یابد.

 

·         اول از همه به زمانِ زدن بنزین توجه کنید. صبح یا شب که هوا خنک تر است بنزین بزنید. یادتان باشد هوای گرم بنزین را منبسط می کند. بدین معنا که اگر در هوای 30 درجه شما 50لیتر بنزین درون باک خودروی تان بریزید، در دمای 12درجه همان مقدار بنزین تنها 49 لیتر از باک خودروی تان را گرفته است.

·         به سراغ موتور اتومبیل تان بروید. اگر موتور تنظیم باشد در هر 100کیلومتر نیم لیتر کمتر بنزین مصرف می کنید.

·         فیلتر هوای خودروی تان را به موقع تعویض کنید و حتما از فیلترهوای استاندارد استفاده نمایید. این کار 10درصد مصرف سوخت را کمتر می کند یعنی تقریبا یک لیتر در هر 100 کیلومتر

·         تنظیم باد لاستیک ماشین تان هم در کاهش مصرف سوخت نقش مهمی دارد و تا 3 درصد مصرف سوخت را کاهش می دهد.

·         سعی کنید متناسب با فصل مسیر و مقصد سفرتان را تعیین کنید تا مجبور نباشید به طور مداوم از کولر خودرو استفاده کنید.

·         از کولر اتومبیل تان به صورت چرخشی و در بازه های زمانی کوتاه استفاده کنید. این روش هم به موتور ماشین شما استراحت می دهد و هم دائم از هوای مطبوع استفاده می کنید.

·         در هنگام توقف و ترافیک کولر خودروی تان را خاموش کنید. روشن نگه داشتن کولر در این شرایط تا 10 درصد مصرف سوخت را افزایش می دهد.

·          از به همراه بردن تجهیزات اضافی خودداری کنید. زیرا هر چه اتومبیل تان سنگین تر باشد مصرف بنزینش بالاتر می رود.

·         یادتان باشد استفاده زیاد از گاز و ترمزهای متعدد هم به موتور خودروی تان آسیب می زند و هم در مصرف سوخت تاثیر منفی دارد. خودرویی که به ارامی شتابش افزایش می یابد، 20درصد مصرف سوختش کمتر از خودرویی است که سریع شتاب می گیرد و سریع ترمز می زند.

·         سرعت بالا مصرف سوخت را افزایش می دهد. سرعت 85 تا 90 را برای اغلب خودروهای فعلی سرعت مناسبی تعریف کرده اند که در مصرف سوخت هم تاثیر دارد. به طوری که اگر سرعت شما به جای 110 کیلومتر در ساعت، 80 کیلومتر در ساعت باشد، در هر 100 کیلومتر 9.2 لیتر بنزین اتومبیل تان ذخیره می شود.

·         با دنده مناسب حرکت کنید. یعنی متناسب با سرعت تان دنده خودرو را تنظیم کنید. به عنوان مثال مصرف سوخت در حرکت با دنده 3 و سرعت 60 کیلومتر بر ساعت 25درصد بیشتر از حرکت با همین سرعت اما با دنده 5 است.

·         حواستان به ترموستات ماشین تان باشد. ترموستاتی که خوب کار نمی کند 2 درصد مصرف بنزین اتومبیل شما را افزایش می دهد.

·         اگر بین مسیر می خواهید توقف کوتاهی داشته باشید حتی در حد 2،3 دقیقه، حتما اتومبیل تان را خاموش کنید.

·         برای خودروی خود حتما از باربندهای استاندارد که آیرودینامیک هستند، استفاده کنید زیرا باعث صرفه جویی 6 درصدی در مصرف سوخت می شود.

·         فراموش نکنید پایین بودن شیشه خودرو در حرکت با سرعت بالا موجب افزایش مصرف بنزین می شود. بهتر است به جای پایین اوردن شیشه ها از سیستم تهویه هوای خودروی تان استفاده کنید.

·         شست و شوی موتور و تمیز نگه داشتن اجزای زیر کاپوت خودرو به خنک شدن سریع تر موتور اتومبیل کمک می کند و طبیعی است که در مصرف سوخت تاثیر داشته باشد. زیرا وقتی موتور زیادی گرم می شود قدرت کافی ندارد و بنزین زیادی را به گرما تبدیل می کند.

·         روغن موتور اتومبیل تان را به موقع عوض کنید و بررسی کنید تا سوپاپ کارتر به خوبی کار کند.

 

 

Waves Waves Waves

دوست داری یه مقاله بنویسی

اگه فکر می‌کنی حرفی برای گفتن داری، می‌تونی یه مقاله کاربردی یا جذاب برای سایت بنویسی.