0
از0 نظر

آبشارهای دره سیستان (تفنگ دره)

  1891
  نمایش

  آبشارهاي دره سيستان که از آن با عنوان آبشارهاي تفنگ دره کلات هم ياد مي شود،  بصورت سري و پشت سر هم در 6 دره فرعي خط الراس جنوبي دره سيستان واقع شده اند. بلندترين آبشارهاي اين محدوده حدود 20 متر ارتفاع دارد؛  فراموش نکنيد که آبشارهاي دره سيستان صعب العبور هستند و نياز به سنگنوردي و فرودهاي پي در پي دارند.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات آبشارهای دره سیستان (تفنگ دره)

  دره سیستان که با عنوان تفنگ دره نیز خواهنده می شود، یکی از زیبا ترین و بکرترین مناطق هزار مسجد است که متشکل از ۳۲ آبشار کوچک و بزرگ است . آبشارهای تفنگ دره باید با وسایل فنی و فرود های متعدد طی شوند و از آبشار ۱۱ باید داخل آب فرود صورت گیرد. البته نباید از آبشارهای دره سیستان خراسان انتظار آب فراوانی را داشته باشید اما به دلیل قرار گرفتن در دره های زیبا با پوشش گیاهی مناسب ، دارای یکی بی نظیرترین مناظر طبیعی منطقه خراسان رضوی است.

  تاریخچه آبشارهای دره سیستان (تفنگ دره)

  وجه تسمیه هزار مسجد را چنین آورده اند که: چون اسکندر به ایران هجوم آورد و درصدد نابودی دین اوستا برآمد هزار نفر از بزرگان دین زرتشت که به " مز " معروف اند ، اوستا را به این کوه آوردند و در آنجا مخفی شدند و لذا جایگاه هزار مز بود.بعد از اسلام برای این که با فرهنگ اسلامی نزدیکی بیشتری داشته باشد به هزار مسجد تغییر نام یافته است.

  زمان مناسب بازدید آبشارهای دره سیستان (تفنگ دره)

  به علت باریک بودن عرض دره سیستان (تفنگ دره) باید در فصل های خشک صعود انجام شود چون در صورت آمد سیل راه فراری وجود ندارد.

  شرایط استفاده آبشارهای دره سیستان (تفنگ دره)

  معمولا شب را در میدان سستان چادر می زنند تا برای صعود تفنگ دره نیروی لازم را داشته باشند .اگر گروه فقط به قصد تفنگ دره و کار فنی آمده باشد باید در سمت راست دو دره را از روی خط راس بپیماید تا با ابتدای یک شنسکی با شیب تند می شود که پس از آن وارد تفنگ دره می شود ولی اگر گروه نخواهد کار فنی آنجام دهد می تواند دره را روبروری پایین رود که بعد از ۷ ساعت کوهنوردی به آخرین آبشار تفنگ دره می رسد و رودخانه به دو قسمت تقسیم می شود که سمت راست به بایرام قلعه می رسد و سمت چپ به آیدلیک می رود.

  وسایل مورد نیاز آبشارهای دره سیستان (تفنگ دره)

  برای صعود و فرود از آبشارهای متعدد دره سیستان (تفنگ دره) کلات نیاز به ابزار و وسایل فنی خواهید داشت.

  سایر اطلاعات آبشارهای دره سیستان (تفنگ دره)

  بصورت سری و پشت سر هم در 6 دره فرعی خط الراس جنوبی دره سیستان واقع شده اند. بلندترین حدود 20 متر ارتفاع – آب آنها زیاد نیست ولی به دلیل قرار گرفتن در دره های زیبا با پوشش گیاهی مناسب ، دارای بی نظیرترین مناظر طبیعی منطقه می باشد. دره های آن صعب العبور هستند و نیاز به سنگنوردی و فرودهای پی در پی دارند.
  چه جوری برم ؟

  ماشین شخصی

  برای رفتن به این منطقه باید از میدان شهدا مشهد به بولوار خواجه ربیع رفت تا دوراهی کلات که باید به سمت کلات حرکت کرد که بعد از ۲۰ دقیقه به دوراهی سد کاره می رسیم و باید به این سمت رفت. بعد از ۴۰ دقیقه به روستای گوش میرسیم و بعد از نیم ساعت با ماشین رفتن به روستای مارشک می رسیم که آباد ترین روستای منطقه است بعد از این روستا راه به دو قسمت خاکی تقسیم می شود که سمت راستی به بلغور می رود و سمت چپ به خرکت می رود که باید سمت چپ را انتخاب کرد و به حرکت رفت که تا رسیدن به آنجا باید ۴۰ دقیقه با ماشین راه را پیمود. در این مرحله، راه پایان می یابد و پیاده روی شروع می شود البته اگر با ماشین های همچون لندرور باشیم می توان از داخل رودخانه قسمتی از آن را پیمود وگرنه ۳ ساعت وقت لازم است برای پیاده روی تا به دشتی که به میدان سیستان مشهور است رسید.
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  محل کمپ
  مناسب برای کهنسالان
  مناسب برای کودکان
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  متوسط (صعود ساده از معابر سنگی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.