3.5
از10 نظر

آبشار آلوچال (جنگل ابر)

  3443
  نمایش

  آبشار آلوچال جنگل ابر، تنها یکی از چندین جاذبه گردشگری طبیعی و آبشار های دیدنی استان سمنان است که در 45 كيلومتري شمال شاهرود و در مسير جاده شاهرود به آزاد شهر قرار گرفته و خودنمایی می کند. با بازدید از این جاذبه منحصر به فرد، شاهد سقوط آبی زلال از ارتفاع چند متری خواهید بود که محلی مناسب برای گذران اوقات فراغت و سوژه ای خوب جهت عکاسی می کند.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات آبشار آلوچال (جنگل ابر)

  آبشار آلوچال، يكي ديگر از ده‌ها آبشار روان در دل ابرهاي جنگل ابر است. آلوچال شامل 2 آبشار بزرگ است كه از فاصله چندصدمتري روي هم مي‌ريزند و در نهايت آبشار اصلي را شكل مي‌دهند. صعود به آبشار آلوچال نيز صعود ساده‌اي نيست و صعودكنندگان بايد از توانايي جسماني لازم برخوردار باشند؛ اما در هر صورت صعود به آن با راهنمايي راهنمايان محلي امري غيرممكن محسوب نمي‌شود و چه بسا كه از ديد اين راهنمايان محلي صعودي سخت نباشد.

  ویژگیها آبشار آلوچال (جنگل ابر)

  منطقه جنگل ابر در بیشتر فصول سال پوشیده از ابر است و وجه تسمیه این جنگل وجود همین ابرها است كه در كرانه های خزر توسط جریان باد به ارتفاعات كوهستان هدایت می شوند. غلظت ابر در اغلب فصول سال در این جنگل باعث پوشش گیاهی جالب و متبوع شده است. وجود ابر در قسمتهای پایین دست در آبخیز شمالی، زیبایی این جنگل را دو چندان كرده است. از گیاهان درختی می توان بلوط ، ممرز افرا، شیردار، توسكا، آزاد داغداغان و از گیاهان مرتعی گونه های كلاه میر حسن، چوبك، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر را نام برد. از جانوران این منطقه می توان خرس قهوه ای، گرك، پلنگ، خوك وحشی، شغال، روباه، خرگوش كل و بز، شوكا و از پرندگان كبك، كبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، كركس، شاهین، فاخته، قرقاول را نام برد.

  سیمای عمومی آبشار آلوچال (جنگل ابر)

  در این منطقه در قسمت شرقی و غربی به دلیل ارتفاعات بلند باعث شده تا ابرها كه بوسیله باد به سمت ارتفاعات رانده می شوند، در قسمت میانی فشرده شده و از این كریدور اصلی و چند كانال فرعی ابرها به سمت جنوب رشته كوه البرز هدایت شده و ضمن ایجاد جنگلهای پراكنده با تنوع گونه های درختی و درختچه ای آب و هوای شهرستان را نیز به نحو مطلوبی پاكیزه و پراكسیژن و مرطوب كرده است. این منطقه در حد فاصل بین دو كلان اقلیم خشك و نیمه خشك و مرطوب و نیمه مرطوب واقع شده كه این امر باعث ایجاد تنوع گیاهی و جانوری شده است. آبشار شرشر جنگل ابر در شيب شمالي کوه ابر و در ميان درختان متراکم اين جنگل، بسيار پرآوازه است. اين آبشار زيبا با يک ساعت پياده روي از محل سرتخت حمام دره قابل رويت است و از چشمه هاي پرآب تغذيه مي شود. جاده هاي پاکوب اين جنگل به جنگل هاي جنوب گرگان منتهي مي شوند.

  زمان مناسب بازدید آبشار آلوچال (جنگل ابر)

  با توجه به وضعیت آب و هوایی استان سمنان، فصل های بهار و اوایل پاییز زمان مناسبی برای بازدید از این جاذبه هستند.

  شرایط استفاده آبشار آلوچال (جنگل ابر)

  جنگل ابر از طرف شمال محدود است به جنگلهای استان گلستان و از طرف شرق به منطقه اولنگ از طرف جنوب به كوه قاسم و كوه ابر و قطری و از طرف غرب محدود به كوه یخام و تكیانو است.
  چه جوری برم ؟
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  محل کمپ
  مناسب برای کهنسالان
  مناسب برای کودکان
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده روی
  سختی مسیر
  متوسط ( صعود ساده از معابر سنگی )
  نظر خودتو به دیگران بگو
  احساس , نقد و بررسی خودت از سفر به این مکان چیه؟
  ارسال عکس
  دنیا تجربه سفر به این مکان را از چشم تو می خواد ببینه.
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوالات برتر تو از همسفران و کارشناسان ما بپرس .
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگر فکر می کنی که یه نقطه واسه بیرون زدن سراغ داری و ما معرفیش نکردیم . تو می تونی دس بکار شی و به هم دوستان معرفیش کنی. دمتم گرم

  logo-samandehi