3.6
از7 نظر

آبشار دره گاهان تفت

  2919
  نمایش

  آبشار درگاهان تفت که با عنوان «آبشار دره گاهان» هم شناخته می شود، تنها یکی از چندین جاذبه طبیعی و آبشار دیدنی استان یزد است که در 25 کيلومتري جنوب این شهر قرار گرفته و خودنمایی می کند. دره گاهان از ۷ دره فرعی تشکیل شده که عبارت است از: دره اصلی، دره خشک، دره آلبالو، دره آب پلنگ، دره لا انار، دره آبشار و دره باد گز که دیواره‌های این دره بیشتر از ۲۰۰ متر ارتفاع دارند.کلمه ( گاه ) در زبان پارسی قدیم، به معنی شاد بوده است. 

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات آبشار دره گاهان تفت

  آبشار زيباي درگاهان یا دره گاهان یزد در پنج کيلومتري جنوب شهرستان تفت و در دره اي که به سمت دامنه هاي شيرکوه، خيزبرداشته، قرار گرفته است. اين آبشار، تنها آبشار مهم استان يزد به شمار مي رود و دره منتهي به آن، با هواي مطبوع، ييلاقي و آب فراوان، هرساله پذيراي مسافران و گردشگراني است که براي ساعاتي از گرماي کوير به اين مکان مطبوع و آرام پناه مي آورند.

  تاریخچه آبشار دره گاهان تفت

  دره گاهان یزد دارای یک محوطه باستانی به نام قلعه پهلوان بادی است که بر بلندای صخره ای عظیم و سترگ در سالیان دور مامن شخصی به همین نام بوده که افسانه های زیادی در مورد آن بر سر زبان هاست و آثار و بقایای آن را می توان بر فراز صخره مشاهده نمود.

  وسایل مورد نیاز آبشار دره گاهان تفت

  مواردی همچون کفش مناسب طبیعت گردی، یک دست لباس اضافه، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، کلاه و پاوربانک به همراه داشته باشید.

  ویژگی‌ها آبشار دره گاهان تفت

  آبشار دره ‌گاهان یا دره ‌گاوان با ‪ 70‬متر ارتفاع بعنوان تنها آبشار موجود استان یزد است. شايد بتوان اين محل را تاج عروس کوير ناميد. قله بسيار زيباي شيرکوه با برفخانه دايمي اش به همراه باغ هاي زيبا و سردسيري طرزجان و ده بالا، شما را به ياد دامنه هاي جنوبي البرز مي اندازد!

  ميزان تغيير ارتفاع و شيب جاده در مسيرهاي منتهي به اين مناطق بسيار تعجب آور بوده و در يک فاصله زماني کوتاه اختلاف ارتفاع زيادي خواهيد داشت.

  پیشنهاد ویژه آبشار دره گاهان تفت

  درختان ميوه سردسيري در دامنه هاي شيرکوه به وفور يافت مي شود و حتي در اين منطقه پيست اسکي زمستانه هم ايجاد شده است.

  سایر اطلاعات آبشار دره گاهان تفت

  طبيعت منطقه شيرکوه، زيبايي هاي بسياري را در دل خويش جاي داده است. کوه ها و غارهاي کم نظيري چون برفخانه دايمي طرزجان، کوه شگفت انگيز عقاب و غار زيباي نباتي چشمان هر بيننده اي را خيره مي کند و مناطقي ييلاقي و سرسبز، مانند سانيچ، منشاد، نير، فراشاه(اسلاميه)، توده، بيداخويد، سخويد، زردين و تنگ چنار با کوچه باغ هاي قديمي و زيباي انار و مهمتر از همه وجود مردماني خونگرم، باصفا و مهماندوست، زيبايي اين نگين کوير را صدچندان کرده است.

  زمان مناسب بازدید آبشار دره گاهان تفت

  با توجه به وضعیت آب و هوایی یزد، فصل های بهار و زمستان زمان مناسبی برای بازدید از این جاذبه هستند.

  سیمای عمومی آبشار دره گاهان تفت

  با بازدید از این آبشار زیبا، شاهد چشم اندازی دیدنی خواهید بود که می تواند به عنوان محل مناسبی برای استراحت و گذران اوقات فراغت و همچنین سوژه خوبی جهت عکاسی انتخاب شود.

  چه جوری برم ؟
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  محل کمپ
  مناسب برای کهنسالان
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  متوسط (صعود ساده از معابر سنگی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.