3.2
از10 نظر

آبشار شوی دزفول

  4567
  نمایش

  آبشار شوي يکي از بزرگترين و زيباترين آبشارهاي  ايران است که در رشته کوه هاي زاگرس قرار گرفته است. آبشار شوي دزفول شکوهي وصف ناشدني و زيبايي چشم نوازي دارد که طبيعت گردان زيادي را از سرتاسر کشور براي بازديد به خوزستان مي کشاند.آبشار شوی از سطح دریا حدود ۴۵۰ متر ارتفاع دارد. ارتفاع خود آبشار از محل سرچشمه نزدیک به ۱۰۰ متر و عرض آن ۷۰ متر است که به نوبه خود، یکی از بلندترین آبشارهای ایران به حساب می‌آید. 

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات آبشار شوی دزفول

  آبشار شوی خوزستان در رشته‌کوه‌های زاگرس و با فاصلهٔ اندکی از استان لرستان قرار دارد. در واقع آبشار شوی در بین کوههای سرتنگ شوی در ۱۰ کیلومتری ایستگاه راه آهن تله زنگ و در مسیر راه آهن سراسری تهران - جنوب واقع شده‌ است. آبشار شوی، پس از بیرون آمدن غار، از گردنه‌ای بلند به پایین سرازیر می‌شود. ارتفاع آبشار شوی ۱۰۰ متر و عرض آن ۴۰ متر است.

  ویژگی‌ها آبشار شوی دزفول

  آب آبشار شوی پس ازعبور از کوه‌ها و دره‌ها، به رود دز به شهر زیبای دزفول در استان خوزستان می‌ریزد.پوشش گیاهی اطراف این آبشار، تشکیل شده از درختانی مانند بید، انجیر، مو، زبان‌گنجشگ، افرا، کیکم و بلوط است. در زیر آبشار و بر روی دیواره‌های آن گیاه سیاه وشان و سایر گیاهان آب دوست روییده‌است. در مسیر پیاده روی رسیدن به آبشار شوی، بعد از عبور از دره سرتنگ دزفول ، سه آبشار کوچکتر با ارتفاع هایی بین ۵ تا ۲۰ متر ، قبل از رسیدن به آن قرار دارند که این مسیر را برای عابران بسیار فرحبخش می نماید.

  سیمای عمومی آبشار شوی دزفول

  یکی از خصوصیات آبشار شوی این است که تا چند صد متری آبشار هیچ نشان و خبری از آبشار نیست وبعد از عبور از یک پیچ در منطقه ای کوهستانی با شیبهای تند به یکباره از پیچی عبور می کنید و آبشاری فوق العاده زیبا و با شکوه را در برابر خود می بینید و این هم شاید یکی دیگر از چشم بندی های طبیعت است که شکوه خود را به یکباره به نمایش می گذارد . نسیم خنکی که از سمت آبشار می وزد و اولین عکس هایی که به یادگار از این آبشار می گیرید تمامی خستگی راه را از تن شما می گیرد.

  زمان مناسب بازدید آبشار شوی دزفول

  به دلیل اینکه شوی در شمال خوزستان و در رشته کوه های زاگرس قرار گرفته است، در اواخر بهار و تابستان هوای گرمی دارد ولی در ارتفاعات و در پای آبشار هوا خنک و سرد است ولی چون چندین ساعت تا رسیدن به محل آبشار پیاده روی لازم است و این مسیر در میانه روز هوای گرمی دارد بنابراین بهترین زمان برای رفتن به شوی،اواخر اسفندماه به خصوص در ایام عید تا اواخر اردیبهشت ماه است ضمن اینکه در این موقع از سال این منطقه بسیار سرسبز و زیباست.

  پیشنهاد ویژه آبشار شوی دزفول

  در نزدیکی این آبشار شوی خوزستان، آبشار بزرگ دیگری وجود دارد که گاه از آن به آبشار دوم شوی یاد می‌شود. این منطقه زیستگاه غنی از جمله حیات وحش چون کل بز، پلنگ، خرس و سمندر ایرانی است و پوشیده از درختان زاگرس از جمله بلوط است. برای رسیدن به آبشار شوی دو مسیر وجود دارد : مسیر اول از سمت منطقه شهیون دزفول و بعد از گذر از روستای صالح آباد و پیر چل می باشد.

  سایر اطلاعات آبشار شوی دزفول

  در سال های اخیر با بهسازی بخشی از جاده امکان رسیدن به آبشار سهل تر از قبل شده، با این حال همراه داشتن کوهنورد با تجربه برای رفتن باعث اطمینان خاطر و آرامش بیشتری خواهد بود و در این خصوص می توان ار گروه های فعال کوهنوردی دزفول بهره جست. با این حال هر ساله گروه های کوهنوردی بسیاری برای دیدن این آبشار بی نظیر از سراسر کشور به این منطقه سفر می کنند و همراه با خود خاطره هایی فراموش ناشدنی را به یادگار می برند. در نزدیکی این آبشار, آبشار بزرگ دیگری وجود دارد که گاه از آن به آبشار دوم شوی یاد می شود که به دلیل عمق مناسب نسبت به آبشار اصلی و بی خطر بودن آن جای مناسبی برای شنا است .

  نکات مثبت آبشار شوی دزفول

   آبشار شوی در سال ۱۳۹۳ به‌عنوان نخستين اثر طبيعی استان خوزستان و سی و پنجمين اثر طبيعی كشور در فهرست میراث ملی و طبیعی کشور به ثبت رسید.

  وسایل مورد نیاز آبشار شوی دزفول

  مواردی همچون کفش مناسب طبیعت گردی، یک دست لباس اضافه، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، کلاه و پاوربانک به همراه داشته باشید.

  چه جوری برم ؟

  افزودن راهنمایی مسیر :

  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  محل کمپ
  مناسب برای کهنسالان
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  متوسط (صعود ساده از معابر سنگی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.

  برچسب ها
  آبشار شوي دزفول خوزستان آبشار شوي آبشار دزفول آبشار خوزستان شوي آبشار آبشار دزفول شوي خوزستان دزفول آبشار دزفول شوي دزفول خوزستان خوزستان آبشار خوزستان شوي خوزستان دزفول آبشار شوي دزفول آبشار شوي خوزستان آبشار دزفول شوي آبشار دزفول خوزستان آبشار خوزستان شوي آبشار خوزستان دزفول شوي آبشار دزفول شوي آبشار خوزستان شوي دزفول خوزستان شوي دزفول آبشار شوي خوزستان آبشار شوي خوزستان دزفول دزفول آبشار شوي دزفول آبشار خوزستان دزفول شوي آبشار دزفول شوي خوزستان دزفول خوزستان آبشار دزفول خوزستان شوي خوزستان آبشار شوي خوزستان آبشار دزفول خوزستان شوي آبشار خوزستان شوي دزفول خوزستان دزفول آبشار خوزستان دزفول شوي آبشار شوي دزفول خوزستان آبشار دزفول خوزستان شوي آبشار خوزستان شوي دزفول آبشار دزفول شوي خوزستان آبشار دزفول خوزستان شوي آبشار شوي خوزستان دزفول شوي آبشار دزفول خوزستان شوي آبشار خوزستان دزفول شوي دزفول خوزستان آبشار شوي دزفول آبشار خوزستان دزفول آبشار شوي خوزستان دزفول شوي آبشار خوزستان دزفول خوزستان آبشار شوي دزفول خوزستان شوي آبشار خوزستان آبشار شوي دزفول خوزستان شوي آبشار دزفول خوزستان دزفول آبشار شوي خوزستان شوي دزفول آبشار خوزستان دزفول شوي آبشار