3.8
از11 نظر

ارتفاعات کله سنگ طالقان

  3672
  نمایش

  منطقه کوهستانی «کله سنگ» شامل تعدادی از قله های و تیغه های تمام سنگی می باشد که در شمال روستای سوهان، شهرستان طالقان، استان البرز، واقع شده است.روستای سوهان در بخش میان طالقان و در قسمت شمال بالای تاج و دریاچه سد طالقان (حدود ۴ کیلومتری) و در دامنه یال جنوبی کوه کله سنگ و در ارتفاع تقریبی (۲۱۵۰) متر از سطح دریا واقع شده است.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات ارتفاعات کله سنگ طالقان

  روستاي سوهان در بخش ميان طالقان و در قسمت شمال بالاي تاج و درياچه سد طالقان (حدود 4 كيلومتري) و در دامنه يال جنوبي كوه کله سنگ و در ارتفاع تقريبي (2150) متر از سطح دريا واقع شده است.

  تاریخچه ارتفاعات کله سنگ طالقان

  به دليل موقعيت سوق الجيشي در منطقه عمومي طالقان كه ارتفاعات «کله سنگ»، كاملا مشرف بر دره طالقان و قابل ارتباط از راه دور با قلعه هاي قديمي اسماعيليه، از جمله قلعه ارژنگ در ارتفاعات طالقان جنوبي و قلعه عقاب در الموت بوده است، لذا بعنوان كمين گاه و مخفي گاه از آن استفاده مي شده است. كه آثار تخريب پناه گاه هاي قديمي و نيز قطعات سفالي به جا مانده از ايشان در محل، كاملا مشهود است.

  ویژگی‌ها ارتفاعات کله سنگ طالقان

  كوه و قله هاي «کله سنگ» به صورت هلالي شكل (جنوبي - شرقي) و به طول تقريبي 800 متر مي باشد كه بلند ترين نقطه آن، نزديك به 3650 متر از سطح دريا ارتفاع دارد. وضعيت كلي منطقه «کله سنگ»، از جنوب به دره زمينكان و منطقه موسوم به «حياط» - از جنوب غربي به چشمه و گردنه دانه خاني – از غرب به خشكه چال جنوبي (جير خوشكچال) و خشكه چال شمالي (جر خوشكچال) و از شمال غربي به دره و ارتفاعات «رژده» و از سمت شرق به ارتفاعات «مرسنگدوش» روستاي سوهان و از شمال به دره بزرگ «ماله خاني» روستاي دنبليد محصور است.

  سیمای عمومی ارتفاعات کله سنگ طالقان

  در انتهاي اغلب قله هاي «کله سنگ» در حدود 20 تا 200 متر فقط به صورت تيغه هاي يك پارچه يا به صورت قطعات بزرگ سنگي بسيار لغزنده مي باشد. كه مشهور ترين آن در وسط اين منطقه به نام «دو بُراري دوش» (دوش دو برادر) معروف ميباشد. به جهت ويژگي هاي فني و نيز ساختار سنگي، قل ها و تيغه هاي سنگ اين منطقه، شايد بتوان گفت كه کله سنگ، علم كوهي كوچك در طالقان است.

  پیشنهاد ویژه ارتفاعات کله سنگ طالقان

  به دليل راحتي بالا رفتن از تيغه هاي سنگي به نسبت پائين آمدن از آنها، مسير اول ( صعود از چشمه دانی خانی) مسير مناسب تري، به خصوص براي تيم هاي آماتور، مي باشد. كما اينكه، به دليل وضعيت كاملا سخت و صعب العبور منطقه کله سنگ، هر گونه انحراف از مسيرهاي اصلي، منجر به ورود به مناطق بسته سنگي مي گردد كه بهتر است با برگشت به عقب، مسير صحيح انتخاب و ادامه مسير داده شود

  شرایط استفاده ارتفاعات کله سنگ طالقان

  جهت صعود به «کله سنگ»، بدون استفاده از وسايل سنگ نوردي، مسيرهاي اندكي وجود دارد كه نياز به مهارت و تلاش و احتياط مضاعف دارد. با توجه به وضعيت هلالي شكل منطقه، كه منطقه شمالي مشرف به دره عميق مالي خاني، به صورت صعب العبور سنگي است و منطقه غربي نيز به دليل شيب بسيار زياد و ريزش سنگ، مناسب صعود نيست، در نتيجه از سمت شرق يا جنوب، به صورت كلي، از دو مسير امكان صعود معمولي وجود دارد.

  وسایل مورد نیاز ارتفاعات کله سنگ طالقان

  بديهي است، در صورت استفاده از امكانات سنگ نوردي، امكان صعود هاي فني از تمامي مسير ها و حتي به صورت كاملا عمودي از ديواره هاي منطقه «کله سنگ»، چه در ناحيه حياط در ضلع جنوبي و چه از ديوارهاي سنگي واقع در منطقه خشك چال يا ديواره هاي منشعب شده از منطقه «رژده» يا دره شمالي «ماله خاني»، نيز امكان پذير خواهد بود

  سایر اطلاعات ارتفاعات کله سنگ طالقان

  از حیث تلفط دقیق، عبارت کلِ سنگ، به معنی بز یا شکار کوه سنگی، به دلیل زیستگاه بز وحشی بودن این منطقه، صحیح است.

  زمان مناسب بازدید ارتفاعات کله سنگ طالقان

  بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه فصل بهار و تابستان است.

  منبع ارتفاعات کله سنگ طالقان

  عکس ها و اطلاعات: وب سایت شخصی حسین زینعلی
  چه جوری برم ؟

  پیاده روی

  در شمال منطقه مسكوني روستاي سوهان و بعد از جوي آب قديمي موسوم به «اوبار» به سمت شمال يك راه مال رو قرار دارد . اين مسير نسبتا داراي شيب تند كوهستاني پيچ در پيچ است و به صورت متوسط، براي بالا رفتن از آن، به 20 دقيقه زمان نياز دارد. در بالاي «روبا پشته»، يك دشت كوچك قرار دارد كه تمامي دره طالقان و درياچه سد پشت آن و روستاهاي اطراف قابل رويت است. در بالاي تپه رباپشته، قله جنوبي کله سنگ ديده ميشود و سپس شيب مسير، ملايم و به سمت شمال ادامه دارد كه نزديك به 20 دقيقه در مسير خاكي به طول مي كشد و سپس با ارتفاع گرفتن، مسير خاكي تبديل به مسير سنگي (منطقه كوكلكان بور) مي گردد. در اين هنگام سمت راست و چپ مسير، دره هاي اطراف قابل رويت مي باشند. در ادامه مسير سنگي مجدد شيب مسير بيشتر شده و بعد از 20 دقيقه به صورت شيب ملايمتر و منطقه خاكي، ادامه مسير داده مي شود. آنگاه شيب تندي نمايان مي شود كه نزديك به 20 دقيقه ديگر با بالارفتن از مسير هاي پيچ دار اين شيب، به پائين يال جنوبي منطقه «کله سنگ» مي رسيم.
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  مناسب برای کهنسالان
  مناسب برای کودکان
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  متوسط (صعود ساده از معابر سنگی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.