5
از1 نظر

ارگ محمد حسین خان نارویی زابل

  4131
  نمایش

  ارگ محمد حسین خان نارویی، جاذبه‌ای تاریخی و باشکوه در شهرستان زابل، استان سیستان و بلوچستان است که قدمت آن به ۱۶۰ سال قبل بازمی‌گردد. زیربنای این ارگ بیش از ۱۵۰۰ متر مربع محاسبه شده و ساختمان آن دارای دو طبقه‌ای است. در آن زمان طبقه اول برای رسیدگی به کار ارباب رجوع درنظر گرفته شده و طبقه دوم نیز به‌عنوان محل زندگی سردار و خانواده‌اش مورد استفاده بوده است. نام ارگ محمد حسین خان نارویی در فهرست آثار ملی ایران می‌درخشد.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات ارگ محمد حسین خان نارویی زابل

  ارگ محمد حسین خان نارویی، سازه‌ای دو طبقه با بیش از ۱۵۰۰ متر مربع زیربنا است که در قسمت ورودی روستای قلعه نو خودنمایی می‌کند. در گذشته، طبقه اول بنا محلی برای رسیدگی به ارباب رجوع و طبقه فوقانی به‌عنوان محل زندگی سردار و خانواده‌اش مورد استفاده بوده است.

  تاریخچه ارگ محمد حسین خان نارویی زابل

  اسمیت یکی از سیاحان انگلیسی که در سال ۱۸۷۱ میلادی به سیستان آمد، می‌گوید: قلعه نو یکی از اصلی‌ترین مراکز سیستان و محل سکونت سردار شریف خان است. دیوارهای ارگ محکم و برای دفاع مناسب هستند. این بنا در 1‌60 سال قبل ساخته شده است.

  ویژگی‌ها ارگ محمد حسین خان نارویی زابل

  از ویژگی‌های مورد توجه ارگ محمد حسین خان می‌توان به ثبت نام آن در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۵ با شماره ۷۲۵۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران اشاره نمود.

  نکات مثبت ارگ محمد حسین خان نارویی زابل

  از نکات مثبت مربوط به ارگ آن است که نزدیکی به چاه نیمه‌ها و زیبایی سه کوهه و قلعه نو سبب شده کارشناسان آن را با توجه به اینکه مورد ذوق و سلیقه گردشگران است در مرحله بازسازی قرار دهند.

  سیمای عمومی ارگ محمد حسین خان نارویی زابل

  مصالح به کار رفته در ارگ محمد حسین خان نارویی زابل، عمدتاً آجر و خشت با ملات گل است. ارگ محمد حسین خان نارویی دارای تزیینات آجر کاری ساده با پلان دو طبقه و در طبقه دوم، دارای حیاط مرکزی است که از جمله شاخصه‌های آن به شمار می‌رود.

  زمان مناسب بازدید ارگ محمد حسین خان نارویی زابل

  با توجه به وضعیت آب و هوایی سیستان و بلوچستان، فصل بهار، اواخر تابستان و اوایل پاییز زمان مناسب تری برای بازدید از جاذبه های این استان هستند.

  سایر اطلاعات ارگ محمد حسین خان نارویی زابل

  سیستان با تاریخی کهن و فراز و نشیب‌های فراوان معیاد گاه اتفاقات و رخدادهای گوناگون با مردمانی نیک اندیش است که با چشم دل که بنگری زیبای های خواهید که در لا یه لایه آن فرهنگ و تمدنی کهن در دل خود جای داده است و این است که هر آنچه از سیستان و مردمان نیک سزشت ان گفته شود با زهم قابلیت‌های فراوانی برای گفتن باقی مانده است.

  یکی از اماکن تاریخی و مورثی سیستان ارگ محمد حسین نارویی است که در سه قلعه از توابع شهرستان زهک قرار دارد. زیبایی ارگ محمد حسین به اندازه ای‌ای است گردشگران نظرات گوناگونی راجع شکوه و عظمت آن گفته‌اند.

  چه جوری برم ؟

  افزودن راهنمایی مسیر :

  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  مناسب برای کهنسالان
  محل استراحت
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.