0
از0 نظر

بازارچه تاریخی سرپوشیده زاهدان

  322
  نمایش

  بازارچه تاریخی سرپوشیده زاهدان یکی از بازارهای قدیمی و زاهدان به‌شمار می‌رود که در خیابان امام خمینی واقع شده و قدمت آن به سال‌های ۱۳۰۸ تا ۱۳۱۱ بازمی‌گردد. با معماری شبیه به بازارهای سنتی ایران، این بازار تماما از خشت و گل ساخته شده است و همانند بازارهای تاریخی سقف‌‌های گنبدی شکل دارد. در این بازار قدیمی که از ۳۵ حجره تشکیل می‌شود، لوازم خانگی، طلا، وسایل خرازی و کفش به فروش می‌رسد.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  زمان مناسب بازدید بازارچه تاریخی سرپوشیده زاهدان

  با توجه به وضعیت آب و هوایی سیستان و بلوچستان، فصل بهار، زمستان و پاییز زمان مناسب تری برای بازدید از جاذبه های این استان هستند.

  مشخصات بازارچه تاریخی سرپوشیده زاهدان

  از زمانی که زاهدان بوده این بازارچه در مرکز شهر زاهدان در استان سیستان و بلوچستان وجود داشته است. می‌توانید آن را بین خیابان آیت الله طالقانی و امام خمینی در این شهر بیابید.

  تاریخچه بازارچه تاریخی سرپوشیده زاهدان

  گفته می‌شود بنای این بازارچه بین سال‌های 1308 تا 1311 هجری خورشیدی ساخته شده است و داخل آن 35 حجره قرار دارد. در حال حاضر فروشگاه‌های لوازم خانگی، طلافروشی، خرازی و کفش‌فروشی در این بازارچه قرار دارند و مشغول به فعالیت هستند. البته حجره‌های متفاوت هم در این بازارچه وجود دارد.

  سیمای عمومی بازارچه تاریخی سرپوشیده زاهدان

  معماری این بازارچه به شکل حرف L انگلیسی است و مانند سایر بازارهای سرپوشیده در ایران با طاق‌های جناقی 4 متری ساخته شده است. بهترین مصالح برای اقلیم سیستان و بلوچستان ملات و خشت گل و ساروج است و این بازارچه هم از همین مصالح برای ساخت بهره برده. گفته می‌شود استاد غلامعلی خلفی که معماری یزدی است بنای این بازارچه را تکمیل کرده است و سقف‌های گنبدی آن نیز زیر نظر میراث  فرهنگی مرمت شده است.

  چه جوری برم ؟

  افزودن راهنمایی مسیر :

  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  کارتخوان
  مناسب برای کهنسالان
  سرپوشیده
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  خرید
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.