3.8
از9 نظر

باغ ارم

  4765
  نمایش

  باغ ارم شیراز، تنها یکی از چندین جاذبه گردشگری و تماشایی استان فارس به شمار می رود که تاریخ دقیق ساخت آن مشخص نیست. این جاذبه شامل يک باغ اصیل ايرانی است که در دل خود چند بنای تاريخی و باغ گياه‌شناسی را جای داده است. همچنین، نام این جاذبه در تاریخ 14 آبان 1353 با شماره 1013 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بهتر است بدانید نام این باغ در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز می درخشد.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات باغ ارم

  عمارت وسط، هسته مرکزی این باغ محسوب می‌شود. این عمارت از نظر معماری، نقاشی، کاشی کاری و گچ بری از شاهکار های معماری زمان قاجار است.این عمارت، از سه طبقه، با تزئینات فراوان تشکیل شده‌است. اتاق‌های طبقه زیرین که تقریباً زیرزمین هستند، محلی است برای استراحت و گذران اوقات فراغت در روزهای گرم تابستان.

  تزئینات این اتاق‌ها، کاشی‌کاری‌های رنگین است. دو طبقه بالایی دارای ستون‌هایی است که از تخت جمشید الهام گرفته شدند.در پیشانی بنا، دو نیم‌دایره در دو طرف، و یک تابلو بزرگ در وسط قرار گرفته که از ۳ هلال روی هم تشکیل شده‌ است. این تابلو، تصاویری از شاهنامهٔ فردوسی و نبرد شاهان قاجار را نشان می‌دهد. این بنا بیش از هفتاد سال به خوانین قشقایی تعلق داشته که در دوران پهلوی مصادره شده‌ است.

  تاریخچه باغ ارم

  عمارت اصلي باغ ارم شيراز نمونه نسبتا كاملي از ساختمانهاي اواسط دوره قاجاريه است . شيوه معماري عمارت باغ ارم شيراز كه در دوره پادشاهي ناصرالدين شاه قاجار بنا شده با ويژگيهائي كه دارد مانند ساير بناهاي همانند آن دوره پيروي از اصلوب معماري زنديه و صفويه است.

  بهتر است بدانید که حتی نقوش كاشی های نمای عمارت نيز از تصاوير روی ديوارهای يكی از عمارات عهد صفويه الهام گرفته شده است. این باغ بوسیله مرحوم نصیرالملک بنا شده و در این رابطه چند کتیبه سنگی در نقاط مختلف باغ از نصیرالملک به چشم می خورد.

  ویژگی‌ها باغ ارم

  فضای باغ ارم از لحاظ اسلوب خیابان‌كشی و درختكاری نه تنها در بین باغ های شیراز بلكه در تمام مناطق كشور ما كم نظیر است. زمین باغ به شكل مربع مستطیل بسیار وسیعی است كه یك ضلع بزرگتر آن به جانب شمال و بلوار موسوم به "ارم" و یك ضلع كوچكتر به جانب مغرب و بلوار موسوم به "بلوار دانشجو" (آسیاب سه تای) است. دو جانب دیگر باغ محدود به باغ ها و خانه‌های مسكونی است. مساحت باغ ارم در دوران گذشته افزایش و كاهش بسیار یافته است.

  سیمای عمومی باغ ارم

  در سمت جنوب باغ ارم رودخانه خشک شیراز از شرق به غرب امتداد دارد . وسعت باغ بیش از سه هکتار و از درختان مرکبات و سرو پوشیده شده است. یکی از قسمت های بسیار جالب این بنا پنجره های آهنی است که در طبقه اول ساختمان در پای ایوان بزرگ دو ستونی در مدخل سردابه قراردارد و از نمونه های جالب پنجره های آهنی در دوره قاجاریه محسوب میشود. قسمت عمده درهای چوبی از چوب ساج تهیه شده بود و به همین جهت با گذشت سال ها سالم باقی‌مانده و هیئت اصلی خود را حفظ نمودند.

  کاشی کاری پیشانی ایوان مرکزی و اطراف آن از جالبترین کاشی کاری های دوره قاجاریه محسوب می شود که نمونه آن در سایر بناهای دوره قاجاریه دیده نمی‌شود. از جمله قسمت های بسیار جالب این بنای با ارزش سردابه ای است که در طبقه زیرین این ساختمان قرار دارد و آب جاری از وسط آن می گذرد و به همین جهت سردابه مذکور از نظر زندگی در تابستان محل بسیار مناسبی بوده است.

  گچبری های بسیارزیبایی در قسمت های مختلف و از جمله در ایوان های نمای شرقی دیده می شود که منظره جالبی به این بنای با ارزش داده است. شش کتیبه سنگی در نمای شرقی ساختمان باغ ارم دیده میشود. کتیبه های سنگی مذکور بر نمای جرزهای طبقه اول نصب و خط همه کتیبه ها نستعلیق است.

  کاشی کاری های سردر منحصر به چند کتیبه و چند قطعه کاشیکاری است ولی از نظر فرم ساختمان از نمونه های منحصر به فرد محسوب میشود، در بالا و در پیشانی سر در کتیبه ای به خط نستعلیق بر روی کاشی معرق نصب گردید . نصر من الله و فتح قریب در زیر کتیبه کاشی کتیبه ای از سنگ مرمر لیمویی رنگ قرار دارد که در سطر اول آن کلمه شریفه بسم الله الرحمن الرحیم و سپس یک بیت شعر با خط نستعلیق در زیر آن بر روی سنگ حجاری شده که چنین خوانده می شود: از وزیر شه نصیرالملک راد / دائماً باغ ارم آباد باد

  زمان مناسب بازدید باغ ارم

  اگر علاقمند به بازدید از باغ ارم هستید، میتوانید در طول هفته از صبح تا عصر از این بنای تاریخی دیدن کنید. با توجه به وضعیت آب و هوایی استان فارس، فصل بهار و اوایل پاییز زمان مناسبی برای بازدید از این جاذبه است.

  سایر اطلاعات باغ ارم

  این باغ در دامنه کوه آسیاب سه تایی قرار دارد و حدود 2-3 کیلومتر تا کوه معروف باباکوهی در شهر شیراز فاصله دارد.
  چه جوری برم ؟

  تاکسی

  تاکسی های شهری شیراز می توانند شما را برای بازدید از این جاذبه راهنمایی کنند.

  اتوبوس

  با استفاده از اتوبوس‌های خطوط میدان کلبه - میدان ارم و بلوار نارنجستان - میدان نمازی و پیاده شدن در ایستگاه میدان ارم می‌توانید خودتان را به باغ برسانید.

  مترو

  با پیاده شدن در ایستگاه نمازی و حدود 10 دقیقه پیاده‌روی و پشت سرگذاشتن میدان دانشجو و میدان ارم به باغ می‌رسید.
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  کارتخوان
  نمازخانه
  تلفن عمومی
  پارکینگ/ جای پارک
  بوفه
  مناسب برای کهنسالان
  سرویس بهداشتی
  سرپوشیده
  محل استراحت
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  نزدیکترین اماکن مهم
  ایستگاه مترو ( نمازی )
  پمپ بنزین
  ایستگاه اتوبوس ( میدان ارم )
  پمپ گاز
  خطرات و محدودیت‌ها
  زمان ممنوعیت بازدید ( ایام سوگواری و تعطیلات رسمی )
  تفریحات
  عکاسی
  شب‌گردی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.