0
از0 نظر

باغ نظر شیراز

  2
  نمایش

  شهر زیبای شیراز شهری است که مملو از آثار تاریخی گوناگون است و کمتر کسی هست که به این شهر تاریخی سفر نکرده باشد. باغ نظر یکی از این آثار تاریخی است که بازدید از آن به شدت پیشنهاد می شود. معماری بسیار خیره کننده این باغ به حدی بوده است که در زمان زندیه محل پذیرایی از مهمانان خارجی و سفیران بوده است. شاید اسم موزه پارس را در کنار این باغ شنیده باشد این موزه در میان باغ نظر قرار گرفته که از قدیمی ترین موزه های استان فارس است.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات باغ نظر شیراز

  کریم خان زند در زمان پادشاهی خود در این باغ عمارت کلاه فرنگی، ارگ، دیوانخانه و ساختمان‌های دیگری بنا نمود که محلی برای پذیرایی از مهمانان، سفیران خارجی و انجام مراسم رسمی و اعیاد گوناگون بوده است.

  ویژگیها باغ نظر شیراز

  عمارت کلاه فرنگی وکیل از سال 1315 شمسی به موزه تبدیل و عنوان موزه پارس بر آن نهاده شد. آثار و اشیا موجود در آن، شامل اشیاء ماقبل تاریخ و دوران اسلامی است که از جمله این آثار؛ ظروف سفالی، مفرغی، کتب خطی، تابلوهای نقاشی و آثار لاکی مربوط به ادوار مختلف است. هم اکنون بازدید از باغ نظر و موزه پارس برای عموم مردم آزاد است.

  سیمای عمومی باغ نظر شیراز

  عمارت کلاه فرنگی که در وسط باغ نظر استقرار یافته، بنایی به شکل هشت ضلعی است. کف این عمارت نزدیک به 1.5 متر از سطح باغ بالاتر است.

  عمارت کلاه فرنگی از بیرون با کاشی‌های ظریف و زیبا تزئین یافته که قسمتی از آن نقش گل و بوته و قسمتی دیگر منظره شکارگاه و مجالس بزم است. داخل عمارت شامل یک تالار مرکزی گنبددار و چهار شاه‌نشین جانبی است که در حدّفاصل آن‌ها یک اتاق قرار دارد. دیوارهای محوطه وسط و اتاق‌های زاویه، مقرنس‌کاری است و نقاشی‌های بسیار زیبایی دارد که از نظر هنری کم‌نظیر است. روی بدنه و طاقچه‌های محوطه وسط عمارت، ده مجلس نقاشی به وسیله نقاشان دوره زندیه که معروف‌ترین آن‌ها آقا صادق نقاش بوده، تصویر شده است. در وسط محوطه داخلی عمارت کلاه فرنگی حوضی از سنگ مرمر یکپارچه ساخته شده است. در چهار سوی عمارت کلاه فرنگی، چهار آب‌نما قرار داشته که به دلیل آن که آب‌نمای شمالی در مسیر خیابان زند واقع شده بوده، تخریب شده است.

  شرایط استفاده باغ نظر شیراز

  ساعات بازدید موزه پارس در نیمه اول سال از ۸:۳۰ تا ۱۹:۳۰ و در نیمه دوم سال از ۷:۳۰ تا ۱۸ است.

  تاریخچه باغ نظر شیراز

  پس از مرگ کریم‌خان زند، بنا به وصیت خود وی، پیکر او را در شاه‌نشین شرقی عمارت کلاه فرنگی به خاک می‌سپارند و از همین زمان این عمارت «آرامگاه وکیل» نام می‌گیرد. آقامحمد خان قاجار بعد از به قدرت رسیدن، به دلیل کینه‌توزی، دستور نبش قبر کریم خان را صادر کرده و استخوان‌های وی را به کاخ گلستان منتقل می‌کند تا این که در زمان پادشاهی رضا شاه پهلوی، مجدداً استخوان‌ها به این مکان عودت داده می‌شود.

  در دوره قاجاریه به دستور حسین‌علی میرزای فرمانفرما، عمارتی با نام «خورشید»، در باغ نظر احداث می‌شود.

  سایر اطلاعات باغ نظر شیراز

  پس از مرگ کریم‌خان زند، بنا به وصیت خود وی، پیکر او را در شاه‌نشین شرقی عمارت کلاه فرنگی به خاک می‌سپارند و از همین زمان این عمارت «آرامگاه وکیل» نام می‌گیرد.

  آقامحمد خان قاجار بعد از به قدرت رسیدن، به دلیل کینه‌توزی، دستور نبش قبر کریم خان را صادر کرده و استخوان‌های وی را به کاخ گلستان منتقل می‌کند تا این که در زمان پادشاهی رضا شاه پهلوی، مجدداً استخوان‌ها به این مکان عودت داده می‌شود.

  در دوره قاجاریه به دستور حسین‌علی میرزای فرمانفرما، عمارتی با نام «خورشید»، در باغ نظر احداث می‌شود. عمارت کلاه فرنگی در سال 1315 خورشیدی به همت انجمن آثار ملی ایران و با کوشش و تلاش علی‌اصغر حکمت شیرازی، علی سامی و فریدون توللی، به موزه تبدیل شده و نام «موزه پارس» بر آن نهاده می‌شود. آثار موجود در این موزه به سه دوره پیش از تاریخ، دوره تاریخی و دوره اسلامی تقسیم می‌شود.

  موزه پارس به عنوان قدیمی‌ترین موزه استان فارس، دربرگیرنده آثار ارزشمندی همچون اشیای فلزی، ظروف سفالی و مفرغی، کتب خطی، تابلوهای نقاشی از جمله تابلوی معروف کریم خان در حال کشیدن قلیان، انواع سکه‌ها و مهرها می‌باشد.

  هزینه بلیط برای گردشگران خارجی 40000 است.

  چه جوری برم ؟

  اتوبوس

  نزدیکترین ایستگاه اتوبوس به باغ نظر در میدان شهدا قرار دارد و در فاصله حدود 200 متری این باغ واقع شده است. شما باید از خطوطی استفاده کنید که از این ایستگاه می گذرند و با کمی پیاده روی خودتان را به باغ برسانید.

  مترو

  خودتان را به ایستگاه متروی زندیه برسانید و با حدود 500 متر پیاده روی به باغ نظر برسید.
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  مناسب برای کهنسالان
  سرویس بهداشتی
  مناسب برای کودکان
  آنتن دهی تلفن همراه
  نزدیکترین اماکن مهم
  ایستگاه مترو ( زندیه )
  پمپ بنزین ( بلوار مدرس )
  ایستگاه اتوبوس ( میدان شهدا )
  پمپ گاز
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده روی
  سختی مسیر
  آسان(راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  احساس , نقد و بررسی خودت از سفر به این مکان چیه؟
  ارسال عکس
  دنیا تجربه سفر به این مکان را از چشم تو می خواد ببینه.
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوالات برتر تو از همسفران و کارشناسان ما بپرس .
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگر فکر می کنی که یه نقطه واسه بیرون زدن سراغ داری و ما معرفیش نکردیم . تو می تونی دس بکار شی و به هم دوستان معرفیش کنی. دمتم گرم

  logo-samandehi