0
از0 نظر

باغ پاسارگاد (باغ شاهی)

  14
  نمایش

  اگر میخواهید در سفر به استان فارس تاریخ گردی کنید پیشنهاد میکنیم باغ ایرانی پاسارگاد را در الویت اول بگذارید. این باغ اولین پایتخت امپراطوری هخامنشی بوده است. بیشترین آثار دوران هخامنشی در این محوطه تاریخی قرار گرفته که نشان از وسعت این محوطه است همچنین مقبره کوروش کبیر در این مجموعه قرار گرفته است. این مجموعه باستانی تلفیقی از هنر و معماری و عناصر مذهبی است. تمام اجزای باغ ایرانی پاسارگاد با نظر و دخالت مستقیم کوروش کبیر ساخته شده است.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات باغ پاسارگاد (باغ شاهی)

  باغ ایرانی سه ساختار و طراحی منحصربه‌فرد دارد: اول در مسیر عبور جوی آب قرار دارد . دوم اینکه با دیوارهای بلند محصور است و سوم در داخل باغ عمارت تابستانی و استخر آب قرار دارد.

  باغ ایرانی با تاریخ پیدایش قنات پیوند دارد. اولین باغ‌های ایرانی در مسیر خروجی قنات‌ها شکل گرفته است و چون حفرقنات و علوم وابسته به آن به طریقی تجربی به دست مقنی‌های ایرانی برای اولین بار صورت گرفته است، از این رو شکل‌گیری باغ در کنار قنات‌ها نیز از تفکرات و اندیشه‌ی ایرانیان سرچشمه گرفته است.

  این سه مشخصه باغ‌های ایرانی را متمایز می کند. در واقع این باغ سراهای ایرانی را جهانگردان اروپائی که مشاهده کردند، آن‌ها را با مشخصه و نام پرشین گاردن وصف کرده‌اند .

  شرایط استفاده باغ پاسارگاد (باغ شاهی)

  هزینه بلیط برای گردشگران خارجی 40000 می باشد.

  زمان مناسب بازدید باغ پاسارگاد (باغ شاهی)

  بهترین زمان بازدید بهار، پاییز و زمستان است.

  سیمای عمومی باغ پاسارگاد (باغ شاهی)

  بر اساس شواهد تاریخی این باغ شامل دو ساختمان برای استراحت، درخت های گوناگون، گل های رنگارنگ و پرندگان می شد که همه آنها با نظر و سلیقه کوروش جمع آوری شده بودند.

  ویژگیها باغ پاسارگاد (باغ شاهی)

  تحلیل های منظرین مبتنی بر اسناد تاریخی و باستانشناسی حاکی از آن است که کلیه بناهای دشت پاسارگاد در یک ساختار منظم فضایی احداث شده اند و باغی وسیع بر کلیه عناصر احاطه داشته است.

  «باغ شاهی» تنها بخش کوچکی از این مجموعه وسیع بوده و به بیان دیگر در پاسارگاد با یک طرح «باغ در باغ» روبرو هستیم.[ آثاری در تخت جمشید پیدا شده‌اند که نشان می‌دهند، احتمالاً باغ جلوی صفه قرار داشته و سپس در دوره ساسانیان باغ‌ها در جلوی کاخ‌ها و معابد شکل گرفتند و این موضوع در دوره اسلامی نیز ادامه می‌یابد که الگوی تمام این‌ها باغ پاسارگاد بوده‌است.

  استروناخ به درستی دریافته بود که نظمی منطقی بر مجموعه حاکم است اما او نتوانست رابطه ای بین بناهای پراکنده در دشت پیدا کند. او تنها به ترسیم باغی کوچک در جلوی کاخ اختصاصی کوروش بسنده کرد. او در گزارش خود می نویسد: «ترتیب و جهت قرار گرفتن اين سه بناي کليدي همه چيز مي‌تواند باشد، مگر تصادفي و اتفاقي، و از ارتباط نزديكي که ميان باغ‌ها، كوشكها و كاخ‌ها، حداقل در يك منطقه وجود دارد، شايد بتوان به امكان وجود يك نقشه اصلي استادانه و به دقت درك شده، فكر كرد».

  به لطف آبنماهای سنگی که تاکنون باقی‌مانده، می توانیم به قطعیت در خصوص وجود باغ در پاسارگاد صحبت کرد. از سوی دیگر به لطف آثار - هرچند اندک- باقی‌مانده می توان تحلیلی منظرین ارائه کرد و به طرحی دست یافت که احتمالاً با واقعیت پاسارگاد در عهد هخامنشیان سازگار است.

  در طرح احتمالی ارائه شده در مقاله کشف ساختار فضایی و منظرین مجموعه پاسارگاد، مقبره کوروش در یک سر باغ و عمارت تل تخت در سوی دیگر آن واقع شده است. باغ اختصاصی و کوشک ها در میانه باغ قرار گرفته اند و محورها با بناهای موجود تطابق دقیقی دارند . دروازه R و پلی که اکنون بخشی از آن باقی‌مانده کاملاً در این هندسه جای گرفته اند و خوانایی مجموعه به طرز فوق العاده ای افزایش یافته است. از نظر «استقرار در هندسه ارائه شده» همه بناها(به جز آثار دوره اسلامی) در تطابق کامل با نظم ارائه شده هستند.

  این اثر در تاریخ 24 شهریور ماه 1310 با شماره 19 در لیست آثار ملی قرار گرفته بود و همچنین در میراث جهانی یونسکو به عنوان پنجمین اثر ایران به ثبت رسیده است.

  پیشنهاد ویژه باغ پاسارگاد (باغ شاهی)

  می توانید بعد از بازدید از این مجموعه تاریخی جذاب از تخت جمشید، نقش رستم و نقش رجب دیدن کنید.

  سایر اطلاعات باغ پاسارگاد (باغ شاهی)

  در مجموعه پاسارگاد بخش هایی وجود دارد یا داشته که امروز دیگر اثری از آنها به چشم نمی خورد و یا هنوز قابل استفاده نشده اند:

  • مسجد اتابکی

  • موزه پاسارگاد

  نکات منفی باغ پاسارگاد (باغ شاهی)

  متاسفانه مسئولان به این محوطه تاریخی توجهی ندارند و با کمبود امکانات مواجه است.

  نکات منفی باغ پاسارگاد (باغ شاهی)

  متاسفانه مسئولان به این محوطه تاریخی توجهی ندارند و با کمبود امکاناتی مانند سرویس بهداشتی و راهنما مواجه است.

  چه جوری برم ؟

  ماشین شخصی

  از دو راه می توانید خود را به باغ ایرانی برسانید: 1. مسیر نخست از سمت شهر شیراز و مرودشت است، راهی ۱۳۴ کیلومتری که شیراز را به پاسارگاد می رساند. شیراز را به قصد مرودشت ترک کنید، این شهر را پشت سر بگذارید و وارد بزرگراه سعادت شهر-صفا شهر شوید. این راه را به سوی شهر پاسارگاد ادامه دهید تا به دشت مرغاب برسید. زمانی که از تپه های اینجا بالا می آیید و جلوه دشت در برابر شما قرار می گیرد، آرامگاه کوروش و مجموعه پاسارگاد به خوبی دیده می شود. 2.

  قطار

  اگر بخواهید با استفاده از قطار خود را به پاسارگاد برسانید می توانید با استفاده از قطار اصفهان-شیراز خود را به ۵ کیلومتری سعادت شهر و ایستگاه قطار آن رسانده و از طریق تاکسی های موجود در ایستگاه قصد بازدید از آرامگاه کوروش را داشته باشید.
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  مناسب برای کهنسالان
  مناسب برای کودکان
  آنتن دهی تلفن همراه
  نزدیکترین اماکن مهم
  پمپ بنزین
  ایستگاه اتوبوس
  پمپ گاز
  خطرات و محدودیت ها
  زمان ممنوعیت بازدید ( ایام سوگواری )
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده روی
  سختی مسیر
  آسان(راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  احساس , نقد و بررسی خودت از سفر به این مکان چیه؟
  ارسال عکس
  دنیا تجربه سفر به این مکان را از چشم تو می خواد ببینه.
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوالات برتر تو از همسفران و کارشناسان ما بپرس .
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگر فکر می کنی که یه نقطه واسه بیرون زدن سراغ داری و ما معرفیش نکردیم . تو می تونی دس بکار شی و به هم دوستان معرفیش کنی. دمتم گرم

  logo-samandehi