2.9
از14 نظر

باغ کنسولگری روسیه

  2979
  نمایش

  باغ کنسولگري روسيه يکي از آثار به جا مانده تاريخي در شهر گرگان است؛ برطبق ماده 10 معاهده گشايش کنسولگريها و نمايندگيهاي بازرگاني روسها در شهرهاي ايران آزاد اعلام شد و در نتيجه بلافاصله در استراباد بنائي به منظور تاسيس کنسولگري از يک تاجر استرابادي توسط روسها به مدت 99 سال به اجاره گرفته شد.باغ روس ها از درختان کهنسال کاج و سرو، تعدادی حوض، باغچه و جوی آب تشکیل شده است که هم اکنون اثر چندانی از آنها باقی نمانده است.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات باغ کنسولگری روسیه

  باغ روس‌‌ها که با نام کنسولگری روسیه گرگان نیز شناخته می‌شود، در ضلع جنوبی خیابان امام خمینی گرگان و ضلع غربی یکی از مراکز مذهبی ودیدنی های گرگان، یعنی امامزاده بی‌بی حور و بی‌بی نور در محله‌ شیرکش قرار دارد. 

  تاریخچه باغ کنسولگری روسیه

  پس از عقد قراردادهای ننگین گلستان و ترکمانچای در دوره‌ فتحعلی‌شاه قاجار، باغ کنسولگری روس‌ها از تاجری استرآبادی به مدت ۹۹ سال (پایان در سال ۱۳۸۸) اجاره شد. 

  زمان مناسب بازدید باغ کنسولگری روسیه

  بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه فصل بهار و پاییز است.

  ویژگی‌ها باغ کنسولگری روسیه

  کنسولگری از دو ساختمان شامل ورودی و عمارت اصلی تشکیل شده است. ساختمان ورودی بنا به صورت دو طبقه از آجر و اندود گچ و خاک ساخته شده و با لایه ای از رنگ زرد پوشیده شده است. طبقه همکف ساختمان ورودی شامل یک درب چوبی ،دو ستون آجری با مقطع مدور با طاقهای هلالی نیم دایره است. نمای خارجی طبقه اول شامل در ب و پنجره های چوبی و تراسی است که با نرده های خراطی شده تزئین یافته است.

  سیمای عمومی باغ کنسولگری روسیه

  ساختمان اصلی کنسولگری که به صورت عمارت کلاه فرنگی در وسط باغ قرار دارد، در دو طبقه با سازه آجری بر روی کرسی چینی به ارتفاع80 سانتی متر و اندود گچ ساخته شده است که همانند نمای ورودی در بخشهائی از آن لایه ای از رنگ زرد بر روی اندود بچشم می خورد.

  نمای شمالی عمارت با بازشوهای هلالی متعدد و نماهای غربی و جنوبی با بازشوهای تخت متعدد از یکنواختی خارج شده‌اند. نمای شرقی عمارت شامل ایوانی است که ستونهای چوبی آن بر روی چهار جرز نیم دایره آجری در طبقه همکف قرار گرفته است.

  پوشش عمارت اصلی و ورودی بنا در حال حاضر شیروانی و حلب پوش است که درطی تعمیرات گذشته جای پوشش سفالین را گرفته است. محوطه باغ که با ترکیبی ار آجر و سنگ فرش شده بود شامل تعدادی حوض ، باغچه و جوی آب بوده وحیاط هم با دیوارهای آجری و سرچین سفالی محصور شده بود که در حال حاضر اثر چندانی باقی از آنها باقی نمانده است.

  سایر اطلاعات باغ کنسولگری روسیه

  این کنسولگری برای مدتی مقر فرماندهی ارتش سرخ شوروی در ایران بوده است.

  چه جوری برم ؟
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  مناسب برای کهنسالان
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.