4
از6 نظر

تالاب بین المللی شادگان

  2023
  نمایش

  تالاب بين‌المللي شادگان يکي از تالاب‌ هاي بزرگ ايران است که در جنوب شهر شادگان در استان خوزستان واقع شده‌ است. سطح تالاب پوشيده از گياهان گوناگون است و به همين دليل زيستگاه مناسبي براي پرندگان آبزي کوچ کننده بوده، که در پاييز از کانادا، سيبري و شمال اروپا به اين منطقه حرکت مي کنند.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات تالاب بین المللی شادگان

  این تالاب در کل ۴۰۰ هزار هکتار پهنا دارد که ۲۹۶ هزار هکتار آن جزو مناطق حفاظت شده می باشد و تالاب بین‌ المللی شادگان یکی از تالاب‌ های بزرگ ایران است. آب این تالاب از رودخانه جراحی، بارندگی های زمستان و جزر و مد خلیج فارس فراهم می شود. آب وارده از رودخانه جراحی به این تالاب، سالانه حدود ۹۰۰ میلیون متر مکعب می باشد.

  ویژگیها تالاب بین المللی شادگان

  از ویژگی های مهم و بی نظیر تالاب شادگان می توان به مقیاس بزرگ، طبیعی بودن، تنوع زیستگاهی و نقشی که در تامین معاش ساکنان محلی ایفا می کند، اشاره کرد. سه شهر بزرگ شادگان، آبادان و ماهشهر در حاشیه این تالاب و تعدادی روستا نیز در مجاورت آن قرار دارند. همچنین دو روستا در داخل این تالاب قرار گرفته اند. جمعیت شهر شادگان و روستاهای اطراف از نظر تاریخی برای تامین معاش وابسته به تالاب هستند. تالاب شادگان از زیستگاه های مهم کشور و کوچگاه زمستانی ۱۵۰ گونه پرنده (۲۰ گونه بومی و ۱۳۰ گونه دیگر) است که ۱۳ گونه از آنها مانند اردک مرمری، پلیکان پا خاکستری، عروس غاز، اردک سرسفید، گیلانشاه خالدار، عقاب شاهی، عقاب تالابی خالدار و عقاب دریایی دم سفید در معرض خطر انقراض جهانی است. با این وجود، شکار پرندگان در این تالاب به شکل وسیعی صورت می گیرد و فروش پرندگان شکاری یکی از راه های امرار معاش روستاییان اطراف تالاب است و گاه گاه قایق های شکارچی در منطقه دیده می شوند که شکارچیان با تفنگ شکاری بر روی آنها به دنبال صید خود می گردند و تقریبا هر پرنده ای که بخواهید در سبد زنانی که در کنار جاده بساط کرده اند، یافت می شود. از طاووسک اهلی تا مرغ و خروس های خانگی.

  سیمای عمومی تالاب بین المللی شادگان

  وسعت تالاب شادگان بیش از۴۵۰ هزار هکتار بوده است اما متأسفانه به دلیل عدم توجه به توابع زیست محیطی در انجام پروژه‌ های توسعه صنعتی و راه سازی و ..، خشکسالی، کم شدن آب ورودی به آن به دلیل سد سازی و … و همچنین کم شدن آب ورودی به کارون و ذخیره و انتقال آب این رودخانه به مناطق دیگر، آبراهی که در جنوب اهواز و در فصل زمستان، با افزایش آب رودخانه، آب شیرین تالاب را تامین و در اصل تعویض می کرده، خشک گردیده و تالاب شادگان از آبراه حیاتی نیز محروم گشت و دلایل دیگر باعث کم شدن بیش از حد وسعت این تالاب گردید.

  شرایط استفاده تالاب بین المللی شادگان

  برای دسترسی به تالاب بین المللی شادگان می توان از اتوبان اهواز به آبادان که در ضلع غربی تالاب قرار دارد استفاده کرد. همچنین پناهگاه حیات وحش شادگان از محل سه راه دارخوین تا ابتدای ورودی شهر شادگان و از سه راه دارخوین تا ابتدای ورودی شهر آبادان جاده آسفالته آبادان ماهشهر که از وسط تالاب و پناهگاه عبور می‌ کند.
  چه جوری برم ؟

  ماشین شخصی

  برای دسترسی به این تالاب زیبا می توان از اتوبان اهواز به آبادان که در ضلع غربی تالاب قرار دارد استفاده کرد. همچنین پناهگاه حیات وحش شادگان از محل سه راه دارخوین تا ابتدای ورودی شهر شادگان و از سه راه دارخوین تا ابتدای ورودی شهر آبادان جاده آسفالته آبادان ماهشهر که از وسط تالاب و پناهگاه عبور می‌ کند.
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  مناسب برای کهنسالان
  مناسب برای کودکان
  آنتن دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده روی
  سختی مسیر
  آسان(راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  احساس , نقد و بررسی خودت از سفر به این مکان چیه؟
  ارسال عکس
  دنیا تجربه سفر به این مکان را از چشم تو می خواد ببینه.
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوالات برتر تو از همسفران و کارشناسان ما بپرس .
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگر فکر می کنی که یه نقطه واسه بیرون زدن سراغ داری و ما معرفیش نکردیم . تو می تونی دس بکار شی و به هم دوستان معرفیش کنی. دمتم گرم

  برچسب ها
  درياچه تالاب شادگان خوزستان درياچه تالاب درياچه شادگان درياچه خوزستان تالاب درياچه درياچه شادگان تالاب خوزستان شادگان درياچه شادگان تالاب شادگان خوزستان خوزستان درياچه خوزستان تالاب خوزستان شادگان درياچه تالاب شادگان درياچه تالاب خوزستان درياچه شادگان تالاب درياچه شادگان خوزستان درياچه خوزستان تالاب درياچه خوزستان شادگان تالاب درياچه شادگان تالاب درياچه خوزستان تالاب شادگان خوزستان تالاب شادگان درياچه تالاب خوزستان درياچه تالاب خوزستان شادگان شادگان درياچه تالاب شادگان درياچه خوزستان شادگان تالاب درياچه شادگان تالاب خوزستان شادگان خوزستان درياچه شادگان خوزستان تالاب خوزستان درياچه تالاب خوزستان درياچه شادگان خوزستان تالاب درياچه خوزستان تالاب شادگان خوزستان شادگان درياچه خوزستان شادگان تالاب درياچه تالاب شادگان خوزستان درياچه شادگان خوزستان تالاب درياچه خوزستان تالاب شادگان درياچه شادگان تالاب خوزستان درياچه شادگان خوزستان تالاب درياچه تالاب خوزستان شادگان تالاب درياچه شادگان خوزستان تالاب درياچه خوزستان شادگان تالاب شادگان خوزستان درياچه تالاب شادگان درياچه خوزستان شادگان درياچه تالاب خوزستان شادگان تالاب درياچه خوزستان شادگان خوزستان درياچه تالاب شادگان خوزستان تالاب درياچه خوزستان درياچه تالاب شادگان خوزستان تالاب درياچه شادگان خوزستان شادگان درياچه تالاب خوزستان تالاب شادگان درياچه خوزستان شادگان تالاب درياچه
  logo-samandehi