3.1
از24 نظر

تورنگ تپه

  2522
  نمایش

  تورنگ تپه در فاصله 22 كيلومتري شمال گرگان و در مجاورت روستايي به همين نام ودر كنار استخر آبي واقع است قدمت آن به استناد گزارش و نتايج بررسي ها و كاوش هاي علمي باستان شناسان خارجي به هزاره سوم پيش از ميلاد يعني 5000 سال پيش مي رسد.آثار تاریخی ارزشمند و مهمی با قدمت هزاره‌ی چهارم پیش از میلاد در این مکان کشف شده‌اند.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات تورنگ تپه

  آثار به دست آمده از اين تپه تاريخي بنا به اظهارات باستان شناسان گواه سكونت انسان عصر پيش از آرياها در آن جا است.

  شباهت هايي كه بين آثار به دست آمده از اين تپه با آثار تپه حصار دامغان ، جزيره كرت واقع در درياي اژه و . . . نشانگر ارتباط اقوام و تاثير گذاري هنر آنان بر يكديگر است.

  تاریخچه تورنگ تپه

  قدمت تورنگ تپه به هزاره سوم پيش از ميلاد يعني 5000 سال پيش مي رسد.

  ویژگی‌ها تورنگ تپه

  در سال 1931 م ( 1310 خورشيدي ) يك هيات علمي آمريكايي از دانشگاه پنسيلوانيا تحت نظر آقاي ف ، وولسين براي تحقيق به تورنگ تپه آمدند ، اين هيات در اين تپه سه طبقه تشخيص داد :

  طبقه اول ( بالا ): با 6 متر عمق كه باقي مانده گورستان از عصر آهن بوده و در 1 تا 2 متر ضخامت قرار داشت . در پايين آن ديوارهاي دهكده اي است كه آتش آن را از ميان برده و در آن 45 قبر به دست آمد . در قبرها همراه مردگان ظروف سفالين درخشاني به رنگ ها ي قرمز و خاكستري تيره و اشيايي از برنز ، شبيه اشياء طبقه (3) تپه حصار دامغان به دست آمده است.

  طبقه دوم : در عمق 6 تا 8 متر واقع بوده و در آن چيزهاي فوق العاده يافت نشد .

  طبقه سوم : در پاي تپه قرار داشت و بين 10 و 30/11 متر عمق قرار گرفته بود . در اين طبقه و در ميان خاكستر و آجرها دو قبر پيدا شد كه در آن سفال خاكستري رنگ تيره رنگي وجود داشت و تزئينات آن به وسيله ابزاري شبيه شانه انجام گرفته بود.

  در هر يك از اين سه طبقه سفال قرمز با نقوش سياه رنگ شبيه سفال هاي تپه مجاور ، يعني شاه تپه پيدا شد . در اين طبقه چند مجسمه كوچك بسيار زيبا از جنس گل پخته قرمز رنگ تيره به دست آمد . ژان دهه دانشمند فرانسوي نيز از سال 1960 م (1339 خورشيدي) به بعد مشغول كاوش شد.

  زمان مناسب بازدید تورنگ تپه

  بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه فصل بهار و پاییز است.

  سایر اطلاعات تورنگ تپه

  مجسمه هاي كوچك گلي با نقش مردان و زنان در اين تپه با اشياي مكشوفه در جزيره كرت كه متعلق به هزاره دوم پيش از ميلاد است شباهت زيادي دارد . دياكونف معتقد است فرهنگ و تمدن تورنگ تپه و تپه حصار دامغان و تپه سيلك كاشان به ظاهر با آسياي ميانه مر بوط است.

  شرایط استفاده تورنگ تپه

   برای دسترسی به محوطه باستانی تورنگ تپه، از گرگان به سمت مشهد پیش برانید و وارد فرعی تورنگ تپه شوید. در این مسیر تابلوهای راهنمایی شما را به مقصد هدایت خواهند کرد.

  چه جوری برم ؟
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  مناسب برای کهنسالان
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.