2.9
از24 نظر

حرم مطهر خالد نبی (ع)

  4319
  نمایش

  حرم مطهر خالد نبي و همسر بزرگوارشان بر فراز کوهي نسبتا بلند در ارتفاعات شمالي شهرستان کلاله واقع است.خالد نبی آخرین مبلغ دین مسیح است که ۸۴ سال پیش از میلاد رسول اکرم (ص) بدنیا آمده است.خالد نبی در واقع یک مجموعه متشکل از گورستان خالد نبی، آرامگاه چوپان آتای و زیارتگاه خالد نبی است.بر اساس مستندات و شواهد، قدمت این گورستان تاریخی به هزاران سال پیش مربوط می‌شود. 

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات حرم مطهر خالد نبی (ع)

  زیارتگاه خالد نبی و گورستان آن محلی برای زیارت و سیاحت است.نام خالد نبی در دعای ام داود در مفاتیح الجنان امده است. ایشان جزو4 پیامبری هستند که حدفاصل حضرت عیسی تا پیامبر اسلام مبعوث شدند.

  ویژگی‌ها حرم مطهر خالد نبی (ع)

  زیارتگاه خالدنبی (ع) بصورت بنایی مسقف با پلان چهار ضلعی و تعدادی پنجره و در ورودی است که در ورودی بقعه دارای طاق هلالی است.

  سیمای عمومی حرم مطهر خالد نبی (ع)

  پنچره ها و در ورودی فلزی ساده است و بر هیچکدام از آنها کتیبه تزیین دیده نمی شود. سقف آرامگاه خالدنبی از بیرون گنبدی مدور سبز رنگ و شلجمی شکل است که کمربند وگنبد داخل هم رفته است. در داخل بقعه خالدنبی فقط صورت قبری ساده به شکل قبرهای پشته ای به ارتفاع 1/5 متر دیده می شود . این قبر فاقد کتیبه تاریخی بوده و سقف بقعه بر روی دو ستون فلزی استوار شده است.

  تاریخچه حرم مطهر خالد نبی (ع)

  خالد نبی آخرین مبلغ دین مسیح است که در گفتگوی محاوره‌ای ترکمنان، ایشان را «حالت نبی» می‌گویند. حضرت خالد نبی، طبق برخی اسناد، آخرین پیامبر قبل از نبی اکرم (ص) بوده و ۸۴ سال پیش از میلاد رسول اکرم (ص) به دنیا آمده است. البته در برخی منابع فاصله زمانی بین ظهور خالد نبی و ولادت پیامبر اسلام (ص) را در حدود ۴۰ سال دانسته‌اند.

  به نقل از کتاب ناسخ التواریخ، خالد بن سنان ۶۱۲۳ سال بعد از به دنیا آمدن آدم و در سال ۵۳۰ میلادی بر تخت نبوت نشسته است. او در سرزمین عدن واقع در یمن می‌زیست و از قبیله «بنی عبس بغیض» بود. خالد نبی در زمره پیامبران تبلیغی بدون کتاب و آخرین مبلغ دین مسیح بوده و رسالتش ایجاب می‌کرد که به‌عنوان مبلغ دینی به همه جا سفر کند و مردم را به پذیرش دین مسیح دعوت کند. در آن زمان در ایران، خسروانوشیروان دادگر پادشاهی می‌کرد و آیین زرتشت مذهب رسمی اکثر ایرانیان بود.

  گفته شده دختر خالد نبی در دوران پیری به خدمت پیامبر اسلام (ص) می‌رسد و در حضور پیامبر ایمان می‌آورد.

  سایر اطلاعات حرم مطهر خالد نبی (ع)

  در این منطقه در ۱۶ شهریور ۱۳۹۶آتش سوزی اتفاق افتاد، حدود سه هکتار از مساحت این منطقه را سوزاند.

  زمان مناسب بازدید حرم مطهر خالد نبی (ع)

  بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه فصل بهار و پاییز است.

  امکانات ویژه حرم مطهر خالد نبی (ع)

  در اطراف بقعه خالدنبی تعداد 33 باب زائر سرا برای اقامت و استراحت زائرین و یک باب مسجد و 24 باب سرویس بهداشتی وتعداد 6 آب انبار جهت ارائه خدمات به زائرین وجودارد.

  چه جوری برم ؟
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  مناسب برای کهنسالان
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.

  برچسب ها