0
از0 نظر

خانه تقوی

  1529
  نمایش

  خانه تقوی یکی از جاذبه های تاریخی استان گلستان است.قدمت این بنا به دوران قاجار بازمی گردد؛بانی خانه تقوی‌های گرگان حاج میرزا محمد تقی تقوی از تاجران معروف استرآباد در عهد قاجار بود.خانه تقوی‌‌ها مساحتی در حدود ۲۰۰۰ متر را به خود اختصاص داده است و بیش از ۱۰ حیاط اصلی و فرعی دارد که هریک دارای کارکردی جداگانه بودند و بر اساس کارکرد خود به همان نام شناخته می‌شدند. 

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات خانه تقوی

  اين مجموعه ي تاريخي شامل بيش از ده حياط اصلي و فرعي بوده که تا کنون 10 حياط اصلي آن توسط سازمان ميراث فرهنگي خريداري و بازسازي شده است.

  اين حياط ها عبارتند از: حياط هاي بيروني اول و دوم ، حياط هاي اندروني اول و دوم، حياط مطبخ، حياط سرطويله، هشتي ها و پشت حياط ها و…

  تاریخچه خانه تقوی

  خانه تقوی گرگان از بناهاي دوره قاجار است و ساخت آن منسوب به حاج ميرزا محمدتقي تقوي (تقي اف) است.

  ویژگی‌ها خانه تقوی

  ساختمان ها اغلب دو طبقه هستند و کف طبقه ي دوم با چوب، لمبه کوبي شده تا بار کمتري بر سقف طبقه ي تحتاني وارد شود.

  اين ساختمان ها اغلب يک متر بالا تر از سطح زمين ساخته شده و زير آن ها خالي است تا از نفوذ رطوبت به داخل بنا جلوگيري شود.

  سیمای عمومی خانه تقوی

  در داخل حياط ها ايوان ها يي طراحي شده که به آن ها “مهتابي” مي گويند. اين ايوان ها از تابش مستقيم نور خورشيد در امان بوده و محل خوبي براي نگهداري برخي آذوقه ها بودند.

  در داخل يکي از حياط هاي بيروني، جلوي نماي ورودي ساختمان در طبقه ي بالا، کنسولي طراحي شده که به بنا زيبايي و ابهت خاصي بخشيده است که اصطلاحاً به اين گونه بناها کلاه فرنگي گفته مي شود.

  اين ساختمان محل تجمع تجار و سياستمداران بزرگ منطقه بوده و حتي در چند دوره هم دفتر انتخابات نمايندگان تجار بوده است. در برخي قسمت هاي بنا هم، چوب هاي زير “شير سر” ها با نقوش اسليمي ، اشعارفارسي به خط نستعليق و آيات قرآن به خط نسخ تزيين شده اند، که علاوه بر زيبايي، به بنا ؛ تيمن ، تبرک و تقدس مي دهند و نقش نگاه دارنده و محافظ در مقابل بلايا را هم ايفاء مي کنند.

  داخل هر حياط يک حوض طراحي شده که دسترسي ساکنين آن حياط را به آب آسان مي ساخته، آب حوض ها هم توسط جوي هاي روبازي که از خارج بنا آب را به داخل هدايت مي کردند تأمين مي شده است.

  امکانات ویژه خانه تقوی

  این جاذبه دارایامکاناتی همچون:سرویس بهداشتی،کافه و پوشش شبکه است.

  زمان مناسب بازدید خانه تقوی

  بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه فصل بهار و پاییز است.

  پیشنهاد ویژه خانه تقوی

  در نزدیکی این جاذبه خانه باقری‌ها، موزه صنایع دستی گرگان و امامزاده نور قرار دارد بهه شما پیشنهاد میکنیم از این جاذبه ها بازدید کنید.

  سایر اطلاعات خانه تقوی

  مصالح به کار رفته در خانه تقوی‌های گرگان از گچ، خاک، آهک، آجر، خشت خام و چوب است. چوب‌های مورداستفاده در ستون‌ها اغلب چوب درخت سرخدار و چوب‌های درها از جنس چوب درختان آزاد هستند.

  در جاهایی از ساختمان چوب‌هایی در زیر سر شیرها قرار دارد که با نقوش اسلیمی کار شده‌اند. علاوه بر این، آیاتی با خطوط نسخ و ابیاتی از اشعار فارسی نیز با خطوط نستعلیق روی بنا نگاشته شده که بر زیبایی آن افزوده و در نظر بازدیدکنندگان نوعی تقدس به این خانه بخشیده است.

  مصالح دیگری نیز در بنا به کار رفته؛ گرچه چوب بیشترین کاربرد را در آن داشته و تا به امروز نیز از مقاومت بالایی برخوردار بوده است.

  چه جوری برم ؟
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  مناسب برای کهنسالان
  سرویس بهداشتی
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.