0
از0 نظر

خانه کبیری خوی (موزه کبیری)

  1260
  نمایش

  خانه کبیری خوی  یا موزه کبیری یکی از قدیمی ترین و ارزشمندترین مکانهای تاریخی شهر خوی است و اولین موزه شخصی شمالغرب کشور در آن دایر شده است. در این موزه ۷۵۰ قلم اشیای ارزشمند باستانی و تاریخی نگهداری می شود و تمامی اشیاء آن به ثبت رسیده است. با توجه به اسناد و مدراک موجود و نقاشی که در سالن طبقه دوم این خانه نصب شده است و همچنین سبک معماری آن، قدمت خانه کبیری از اواخر دوره صفوی تا اوایل دوره قاجار تخمین زده می شود.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات خانه کبیری خوی (موزه کبیری)

  خانه کبیری در میانه بافت قدیمی شهر خوی و در ضلع شمالی کوچه امیر قرار دارد. مالک این خانه مرحوم حاج میراسماعیل کبیری بوده است و به همین مناسبت این خانه به خانه کبیری معروف شده است.

  تاریخچه خانه کبیری خوی (موزه کبیری)

  طبق اسناد و مدارک موجود و نقاشی که در سالن طبقه دوم خانه کبیری خوی نصب شده و همچین با توجه به سبک معماری خانه، قدمت آن به اواخر دوره زندیه برمی گردد.

  ویژگی‌ها خانه کبیری خوی (موزه کبیری)

  ساختمان کبیری در قسمت مرکزی شامل سالن طبقه همکف و سالن طبقه اول به صورت دو طبقه با مصالح سنگ لاشه و آجر و خشت خام و در داخل با اندود گچ‌‌کار، گچ‌بری و نقاشی و از بیرون با اندود کاهگل احداث شده و قسمت خارجی ساختمان به صورت خیلی ساده با اندود کاهگل پوشانیده شده و نمای مشرف به محوطه بنا با آجرکاری و گچ کاری خیلی ساده احداث شده است.

  سیمای عمومی خانه کبیری خوی (موزه کبیری)

  در شمال و جنوب حیاط این خانه قدیمی دو دستگاه ساختمان كهن جای دارد كه به صورت و فرم دو طبقه با مصالح سنگ لاشه و آجر و خشت خام ساخته شده و در داخل با گچ كاری و نقّاشی و از بیرون با كاه و گل خود نمایی می كند، قسمت داخلی ساختمان در طبقه اول كلا"ّ فاقد هر گونه تزئینات بوده و فقط در سالن آن گچبری های خیلی ساده مشاهده می گردد. قسمت قابل توجّه ساختمان، سالن طبقه دوّم است كه سقف آن تماما" گچ بری و با نقّاشی گل و بوته آراسته شده است، پنجره ارسی زیبایی با شیشه های رنگارنگ كه توسّط دستان ماهر استاد كاری هنرمند با ظرافت خاصّ گره بندی شده است این بنا را زینت داده است.

  این ساختمان دارای دو درب ورودی است كه یكی از ضلع غربی به محوّطه بنا كه كف آن نسبت به كوچه، حدود ۸۰ سانتی متر پایین تر است، جای گرفته است و دیگری از ضلع شمالی به داخل ساختمان باز می شود. حیاط فعلی به صورت باغچه است و در قسمت جلوی ساختمان، حوض نسبتا" كوچكی با عمق حدود ۵۰ سانتی متر وجود دارد. 

  امکانات ویژه خانه کبیری خوی (موزه کبیری)

  اين موزه داراي امكاناتي همچون؛راهنماي موزه،سرويس بهداشتي،رستوران،بوفه و اقامتگاه مي باشد.

  زمان مناسب بازدید خانه کبیری خوی (موزه کبیری)

  بهترين زمان براي بازديد از اين جاذبه تمام فصول سال مي باشد.

  سانس‌ها خانه کبیری خوی (موزه کبیری)

  ٨:٠٠الي ١٨:٠٠

  نکات مثبت خانه کبیری خوی (موزه کبیری)

  خانه‌ کبیری در پنجم اردیبهشت ۱۳۵۶، با شماره‌ی ۱۶۱۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و در سال ۱۳۹۰ نیز مجوز راه اندازی موزه به قنبر اکبری موزه دار شخصی خوی اعطا شده است.

  نکات منفی خانه کبیری خوی (موزه کبیری)

  در قسمت جنوبی محوّطه موزه،ساختمانی است كه به سبب عدم توجّه به حالت مخروبه در آمده و سقف به داخل ریزش كره است. 

  چه جوری برم ؟
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  کارتخوان
  مناسب برای کهنسالان
  سرویس بهداشتی
  سرپوشیده
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.