0
از0 نظر

دبیرستان شریعتی

  3329
  نمایش

  دبیرستان شریعتی زنجان، تنها یکی از چندین جاذبه تاریخی و ارزشمند موجود در این استان است که در محله ای قديمي به نام «يوخاري باشي» (محله بالا) قرار دارد. همچنین این مدرسه، بعد از دبستان توفيق و دبيرستان ملي سعادت كه در تاريخ 1304هجري شمسي ساخته شدند‌، به عنوان سومين و بزرگترين مدرسه در مقطع متوسطه شناخته می شود.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات دبیرستان شریعتی

  مساحت این مدرسه نزدیک به 2.5 هکتار بوده و مجهز به جدیدترین امکانات آموزشی و علمی، زمین ورزشی، تخته هوشمند، سایت کامپیوتر، زمین مجزای ورزشی والیبال و بسکتبال و زمین چمن است.

  تاریخچه دبیرستان شریعتی

  این مدرسه که قدمتی بالای 80 سال دارد، در سال 1313 و همزمان با دوره پهلوی نخست ساخته شده است و در سال 1367 به ثبت میراث فرهنگی استان زنجان رسیده است.

  ویژگی‌ها دبیرستان شریعتی

  سبك وساخت بنا الهام گرفته از سياق سنتي يك ايواني باپلاني به شكل مستطيل بوده ومساحتي بالغ بر 30 هزار و 820 متر مربع دارد،زير بناي آن سه هزارمتر مربع بوده كه داراي 18كلاس درس چهار اتاق اداري وهمچنين دو واحد آزمايشگاه ،كارگاه ،كتابخانه و سالن اجتماعات و انبار است كه همگي گوياي عظمت واهميت بنا در قالب فرهنگي و آموزشي آن است.

  سیمای عمومی دبیرستان شریعتی

  این مدرسه سر دری بسیار زیبا دارد که نشان از به کارگیری هنر و سبک و سیاق هنر اصیل ایرانی در ساخت این مدرسه دارد. بناي فرهنگي تاريخي مدرسه شريعتي در نماي خارجي داراي پوشش آجركاري ساده است كه فضاهاي ورودي و پنجره ها را با قوسي جناغي در ميان گرفته كه تزئينات آن در تنها ايوان مدرسه به نقطه اوج خود مي رسد‌.

  وجود محرابي هايي به صورت متقارن بر بدنه داخلي ايوان با مقرنسكاري آجري و تزئينات پركار در سطوح ايوان به صورت تكنيك كاشي معرق و تلفيق آجر و كاشي مزين به انواع موتيف هاي هندسي و نگاره هاي انتزاعي گياهي سقف و نماي خارجي متاثر از مكتب هنري كاشيكاري دوران متاخر قاجار جلوه خاصي به ايوان ونماي ورودي بنا بخشيده‌، تزئينات در نماي داخلي بر روي پوشش واندود گچي اعمال شده و شامل نگاره هاي گياهي (گل وبوته) و خطوط نستعليق با تكنيك تزئيني بر جسته،تو پر و مشبك همراه با قاب بنديهايي كه بر بخش هايي از سطوح سقف و ديوار ها و فضاي ورودي اجرا شده كه حاوي اشعاري به زبان فارسي با مضامين عالي و بلند اخلاقي و ادبي است.

  بهتر است بدانید که دو كتيبه كاشي كاري شده در دو سوي تالار اجتماعات در جبهه شمالي نماي داخلي مزين به نگاره هاي اسليمي و ختايي كه اشعاري را به خط نستعليق در ميان گرفته اند بر زيبايي صحن داخلي افزوده كه با در نظر گرفتن شاخص هاي تزئيني همراه با جايگاه خاص فرهنگي آن در قرن معاصر‌،اين اثر تاريخي را در خور توجه و واجد ارزش تاريخي و فرهنگي کرده است.

  سایر اطلاعات دبیرستان شریعتی

  یکی از شاخص‌های انتخاب مدرسه ماندگار فارغ‌التحصیلان موفق در مدارس است و آنچه مدرسه شریعتی استان زنجان را از سایر مدارس استان و مدارس ماندگار کشور متمایز می‌کند تحصیل دکتر شهید مجید شهریاری در این دبیرستان است.

  زمان مناسب بازدید دبیرستان شریعتی

  با توجه به وضعیت آب و هوایی زنجان، فصل های بهار و تابستان، زمان مناسب تری برای بازدید از این جاذبه هستند.

  چه جوری برم ؟
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  کارتخوان
  نمازخانه
  پارکینگ/ جای پارک
  بوفه
  مناسب برای کهنسالان
  سرویس بهداشتی
  سرپوشیده
  محل استراحت
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.