0
از0 نظر

دره وارنگه رود

  1004
  نمایش

  دره زیبای وارنگه رود بین دو استان البرز و مازندران و در سه کیلومتری روستای وارنگه رود قرار دارد. دره به‌وسیله یک راه آسفالته به انتهای روستا وصل می‌شود. این مسیر مخالف جریان آب و کاملا مشخص است و ادامه آن به یکی از سرچشمه‌های اصلی رودخانه کرج می‌رسد. این دره طولی در حدود هفت کیلومتر دارد. ابتدای دره دارای ارتفاع ۲,۴۸۰ متر است و انتهای دره در ارتفاع ۳,۲۴۰ متری از سطح دریا قرار دارد. این دره تحت حفاظت سازمان محیط‌ زیست قرار گرفته است.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات دره وارنگه رود

  دره وارنگه رود در بین استانهای البرز و مازندران واقع است. ارتفاع دره از سطح دریا در ابتدای دره و روستای وارنگه رود در حدود 2480 متر و در انتهای دره در حدود 3240 متر است.

  تاریخچه دره وارنگه رود

  در مورد سابقه جمعيت پذيري اين روستا گفته مي شود که تقريباٌ در 100 سال پيش حدود ده خانوار در اين روستا زندگي مي کرده اند ولي در يک برف سنگين تمامي اين خانه ها تخريب و اهالي غير از سه نفر قرباني برف مي شوند و اين سه نفر بعد از يک مهاجرت مجدد به روستا بر مي گردند و پايه جديد اسکان در اين دره زيبا را مي ريزند.

  ویژگی‌ها دره وارنگه رود

  منطقه از پوشش گیاهی متنوعی برخوردار است. گیاهانی همچون شبدر وحشي - بوک ( به زبان محلي ) - ترشک - بومادران - - گرز- کليک ( گل رز زرد بسيار خوش بو که با آن مربا درست مي کنند ). کرزنگ ( که براي بيماري قند مي گفتند خوب است )- جعفري وحشي و يا طبيعي - شويد وحشي - قارچ هاي بسيار بزرگ خوراکي - گلپر ( گلپر هاي اين دره در خرداد ماه با ارتفاع نزديک به يک متر و 40 سانت رشد داشتند) و... منطقه کاملا حفاظت شده و در فصول مختلف شاهد حیوانات گوناگونی مانند کل و بز – قوچ و ميش از جمله حيات وحش اين کوهستان ها هستند که در تعرض شکار نيز قرار دارند. همچنين خرس خاکستري و خرس قهوه اي نيز در اين ارتفاعات ديده و حتي شکار هم شده است.

  سیمای عمومی دره وارنگه رود

  دره وارنگه رود دره ای سرسبز با گیاهان کوهستانی فراوان و تنوع جانوری و فاقد سایه است. در ضمن با ادامه دره به یکی از سرچشمه های اصلی رودخانه کرج نیز بر می خورید. با ادامه دادن رودخانه وارنگه رود وگذر از کنار دریاچه به انتهای دره که نزدیگ شوید قلل کمانکوه، سرماهو و یخچال را در سمت چپ و قله اسبی چال و خلنو را کمی جلو تر ودر سمت راست و قله های پالون گردن و نرگس را در انتهای آن دره خواهند دید.

  آزاد کوه قله مخروطی شکل ومنحصر بفردی است که توسط دیواره های مرتفعی که سمت شمال غرب و شرق آن دربرگرفته اند احاطه شده است. این کوه مشرف به آبادی های نسن وکلاک است و یال جنوبی را می توان ازطریق آبادی های وارنگه رود مورد دسترسی و صعود قرارداد.

  زمان مناسب بازدید دره وارنگه رود

  باتوجه به وضعیت آب و هوایی استان مازندران فصل بهار و پاییز بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه هستند.

  وسایل مورد نیاز دره وارنگه رود

  مواردی همچون کفش مناسب طبیعت گردی، یک دست لباس اضافه، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، کلاه و پاوربانک به همراه داشته باشید.

  سایر اطلاعات دره وارنگه رود

  قلل کمانکوه ،سرماهو ویخچال از رشته کوه های البرز مرکزی محسوب شده و در سمت چپ دره وارنگه رود درسمت یال جنوبی آزاد کوه واقع شده اند.

  نکات مثبت دره وارنگه رود

  در جاي جاي دره زيباي وارنگه رود و دامنه کوه هاي آن چشمه هاي آب معدني بسياري این فضارا لطیف تر می سازد. رودخانه وارنگه رود رودخانه دائمي اين زير حوزه مهم و بسيار حياتي است. اين رودخانه از دامنه هاي غربي ارتفاعات پالون گردن ( آبخيز مشترک رود خانه لار و کرج ) وارتفاعات رستم چال ( آبخيز مشترک ريز آبهاي رودخانه هراز و کرج ) در شرق و خارج از شهرستان کرج (جنوب غربي مازندران ) سرچشمه گرفته و در جهت شرق به غرب بعد از عبور از درة " خرسرک " و " سيکنو " با طي يک قوس چپگرد جهت آن شمال به جنوب مي شود که پس از عبور از روستاي وارنگه رود تقريباٌ در 3 کيلومتري جنوب اين روستا پس از عبور از زير پل جاده ارتباطي( ولايت رود – ديزين ) با رودخانه ولايت رود يکي شده و رودخانه کرج را تشکيل مي دهند . ماهي قزل آلاي خال قرمز از ماهيان بسيار با ارزش اين رودخانه سرد آبي است.

  چه جوری برم ؟

  ماشین شخصی

  مسیر دسترسی به دره وارنگه رود از جاده چالوس-خروجی دیزین می باشد که قبل از ولایت رود و درست بعد از ساختمان محیط بانی جاده ای به سمت روستای وارنگه رود میرود که در انتهای روستا و در مسیر مخالف جریان آب مسیر دره کاملا مشخص است.
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  محل کمپ
  مناسب برای کهنسالان
  مناسب برای کودکان
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  متوسط (صعود ساده از معابر سنگی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.