0
از0 نظر

دریاچه تمی لرستان

  2944
  نمایش

  درياچه کوهستاني تِمي يکي از جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري شهرستان اليگودرز است. تمي در زبان لري به مکاني صاف و هموار که در جايي بلند قرار گرفته گفته مي‌شود. درياچه تمي در منطقه‌اي کوهستاني در مرز استان‌هاي خوزستان، لرستان، چهار محال و بختياري و در جنوب رشته کوههاي اشترانکوه و قالي کوه بختياري واقع شده‌است.. دریاچه شط تمی در واقع یک دریاچه بسته و فاقد هرگونه آبزی است.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات دریاچه تمی لرستان

  ارتفاع دریاچه شط تمی از سطح آبهای آزاد 2220 متر است و توسط ارتفاعات زاگرس محصور شده است. دریاچه تمی شکلی شبیه به بیضی دارد که قطر بزرگ آن 2 کیلومتر و قطر کوچک آن در حدود 1 کیلومتر است.

  وسایل مورد نیاز دریاچه تمی لرستان

  مواردی همچون کفش مناسب طبیعت گردی، یک دست لباس اضافه، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، کلاه و پاوربانک به همراه داشته باشید.

  ویژگی‌ها دریاچه تمی لرستان

  دریاچه شط تمی در واقع یک دریاچه بسته و فاقد هرگونه آبزی است. مراتع، چمن زارها و پوشش گیاهی خاص وسیعی که در اطراف این دریاچه از دشت موز تا دشت تمی گسترده شده محل مناسبی برای اردو زدن عشایر هنگام کوچ بزرگ خود از گرمسیر واقع در جلگه خوزستان به سمت اشترانکوه، قالی کوه و زردکوه بختیاری و محل ییلاقی بسیار خوبی برای عشایر دزفول است.

  سیمای عمومی دریاچه تمی لرستان

  دریاچه تمی از دو قسمت اصلی و تقریبا بیضی شکل در شمال فلات به طول حدود چهارهزار متر و عرض یک هزارمتر و دریاچه فصلی مثلثی شکل در جنوب تشکیل شده‌است و دو دریاچه بوسیله تنگی به یکدیگر متصل می‌باشند.

  مسیر دریاچه تمی تقریباً جنگلی است و دارای چشمه های زیادی است که تقریبا در دو سوم مسیر تا دریاچه آب وجود دارد ، پس از یک مسافت طولانی در محیط فلات مانند بالای گردنه، دشت بسیار وسیعی وجود دارد که کاملا سرسبز و هموار است. پس از پیمودن یک ساعت پیاد روی به دریاچه خواهید رسید.

  زمان مناسب بازدید دریاچه تمی لرستان

  بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه اواسط بهار تا اوایل تابستان است.

  شرایط استفاده دریاچه تمی لرستان

  برای دسترسی به دریاچه قبلاً از مسیر الیگودرز، بزنوید ،دستگرد، پز، لیروک (در کنار رودخانه زلقی ) استفاده می شد که از دستگرد به بعد مسیر را پیاده رو بود. ولی به تازگی با آماده شدن جاده الیگودرز ، لیروک از این مسیر کوتاه تر شده استفاده می‌شود و قسمت بسیاری از راه را می توان با خودرو طی کرد ولی کوهنوردان گاهی از همان مسیر قبلی استفاده می کنند. لازمه رسیدن به دریاچه عبور از آب زالکی یا بختیاری است. از لیروک تا رودخانه 1 ساعت به طول می انجامد.

  سپس با رسیدن به رودخانه، با وسیله ای به نام گرگر از آن عبور کنید. گرگر : وسیله ای است متشکل از یک سیم بکسل قوی که در دو طرف رودخانه نصب شده و یک قرقره بروی سیم بکسل حرکت می کند و نیز به وسیله طناب و یک چوب دوشاخه بزرگ محلی برای نشستن به قرقره متصل شده است که توسط دو رشته طناب در دو طرف رودخانه و کشیدن به سمت مورد نظر از رودخانه عبور کنید طول قرقره لیروک 60 متر و ارتفاع آن از سطح 5 متر است و راهی مالرو به سمت جنوب و بالای گردنه از دره مقابل امتداد دارد و این آخرین مرحله حرکت تا دریاچه محسوب می شود.

  سایر اطلاعات دریاچه تمی لرستان

  آب دریاچه شط تمی از سیلابهای بهاری و ذوب برفهای کوههای اطراف دریاچه که دارای یخچال‌های دایمی و در سراسر سال پوشیده از برف و یخ است تامین می‌شود و به سبب موقعیت خاص جغرافیایی آب این دریاچه فاقد جریان است.

  چه جوری برم ؟

  پیاده روی

  لازمه رسیدن به دریاچه عبور از آب زالکی یا بختیاری است. از لیروک تا رودخانه 1 ساعت به طول می انجامد. سپس با رسیدن به رودخانه، با وسیله ای به نام گرگر از آن عبور کنید. گرگر : وسیله ای است متشکل از یک سیم بکسل قوی که در دو طرف رودخانه نصب شده و یک قرقره بروی سیم بکسل حرکت می کند و نیز به وسیله طناب و یک چوب دوشاخه بزرگ محلی برای نشستن به قرقره متصل شده است که توسط دو رشته طناب در دو طرف رودخانه و کشیدن به سمت مورد نظر از رودخانه عبور کنید طول قرقره لیروک 60 متر و ارتفاع آن از سطح 5 متر است و راهی مالرو به سمت جنوب و بالای گردنه از دره مقابل امتداد دارد و این آخرین مرحله حرکت تا دریاچه محسوب می شود.

  ماشین شخصی

  برای دسترسی به دریاچه قبلاً از مسیر الیگودرز، بزنوید ،دستگرد، پز، لیروک (در کنار رودخانه زلقی ) استفاده می شد که از دستگرد به بعد مسیر را پیاده رو بود. ولی به تازگی با آماده شدن جاده الیگودرز ، لیروک از این مسیر کوتاه تر شده استفاده می‌شود و قسمت بسیاری از راه را می توان با خودرو طی کرد ولی کوهنوردان گاهی از همان مسیر قبلی استفاده می کنند.
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  محل کمپ
  مناسب برای کهنسالان
  مناسب برای کودکان
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.

  برچسب ها
  درياچه تالاب شط تمي خوزستان درياچه تالاب درياچه شط تمي درياچه خوزستان تالاب درياچه درياچه شط تمي تالاب خوزستان شط تمي درياچه شط تمي تالاب شط تمي خوزستان خوزستان درياچه خوزستان تالاب خوزستان شط تمي درياچه تالاب شط تمي درياچه تالاب خوزستان درياچه شط تمي تالاب درياچه شط تمي خوزستان درياچه خوزستان تالاب درياچه خوزستان شط تمي تالاب درياچه شط تمي تالاب درياچه خوزستان تالاب شط تمي خوزستان تالاب شط تمي درياچه تالاب خوزستان درياچه تالاب خوزستان شط تمي شط تمي درياچه تالاب شط تمي درياچه خوزستان شط تمي تالاب درياچه شط تمي تالاب خوزستان شط تمي خوزستان درياچه شط تمي خوزستان تالاب خوزستان درياچه تالاب خوزستان درياچه شط تمي خوزستان تالاب درياچه خوزستان تالاب شط تمي خوزستان شط تمي درياچه خوزستان شط تمي تالاب درياچه تالاب شط تمي خوزستان درياچه شط تمي خوزستان تالاب درياچه خوزستان تالاب شط تمي درياچه شط تمي تالاب خوزستان درياچه شط تمي خوزستان تالاب درياچه تالاب خوزستان شط تمي تالاب درياچه شط تمي خوزستان تالاب درياچه خوزستان شط تمي تالاب شط تمي خوزستان درياچه تالاب شط تمي درياچه خوزستان شط تمي درياچه تالاب خوزستان شط تمي تالاب درياچه خوزستان شط تمي خوزستان درياچه تالاب شط تمي خوزستان تالاب درياچه خوزستان درياچه تالاب شط تمي خوزستان تالاب درياچه شط تمي خوزستان شط تمي درياچه تالاب خوزستان تالاب شط تمي درياچه خوزستان شط تمي تالاب درياچه