0
از0 نظر

دریاچه لفور (دریاچه سد البرز)

  721
  نمایش

  سد لفور مازندران در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی بابل قرار دارد و آن را با نام‌های «سد البرز» و «سد پاشاکلا» نیز می‌شناسند. در سال‌های آخر حکومت پهلوی، مطالعات اولیه و امکان‌سنجی احداث یک سد مخزنی روی رودخانه‌ بابلرود در منطقه‌ بابل‌کنار انجام شده بود؛ اما با وقوع انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، موضوع احداث سد به تعویق افتاد تا اینکه در سال ۱۳۷۴ و با تغییر محل احداث آن وی تلاقی سه رودخانه‌ کارسنگ رود و آذررود و اسکلیم روهار احداث شد.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  زمان مناسب بازدید دریاچه لفور (دریاچه سد البرز)

  با توجه به وضعیت آب هوایی استان مازندران فصل بهار و پاییز بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه فصل بهار و پاییز است.

  تاریخچه دریاچه لفور (دریاچه سد البرز)

  در سال‌های آخر حکومت پهلوی، مطالعات اولیه و امکان‌سنجی احداث یک سد مخزنی روی رودخانه‌ بابلرود در منطقه‌ بابل‌کنار انجام شده بود؛ اما با وقوع انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، موضوع احداث سد به تعویق افتاد تا اینکه در سال ۱۳۷۴ و با تغییر محل احداث آن از بابل‌کنار به منطقه‌ لفور در شهرستان سوادکوه شمالی، دستور اجرای طرح صادر و سد لفور با ارتفاع ۷۲ متر روی تلاقی سه رودخانه‌ کارسنگ رود و آذررود و اسکلیم روهار احداث شد.

  مشخصات دریاچه لفور (دریاچه سد البرز)

  سد لفور یا همان سد البرز با ارتفاع ۷۲ متر در دهستان لفور بر روي تلاقي سه رودخانه کارسنگ رود و آذررود و اسکليم روهار در منطقه اي به نام دئوتک (محل تلاقي دو آب) احداث شده‌ است.

  ویژگی‌ها دریاچه لفور (دریاچه سد البرز)

  اين سد از نوع سنگريزه‌اي با هسته رُسي و مخزني به حجم 150 ميليون مترمكعب است. با بهره‌برداري از اين سد آب 54 هزار هكتار از 220 روستاي شهرهاي بابل، بابلسر، قائمشهر و جويبار تامين مي‌شود. اين سد همچنين آب 650 هزار نفر از ساكنين شهرهاي بابل، بابلسر، اميركلا، خزرشهر و فريدون‌كنار را تامين و ميزان 10 مگاوات برق توليد مي‌كند.

  سیمای عمومی دریاچه لفور (دریاچه سد البرز)

  ارتفاع این دریاچه سد مخزنی از پی ۷۸ متر، طول تاج ۸۳۸ متر، عرض تاج ۱۲ متر و عرض پی آن ۴۵۰ متر است. میزان حجم کل مخزن به ۱۴۲ میلیون مترمکعب و حجم مفید آن به ۱۲۲ میلیون مترمکعب می‌رسد.

  وسایل مورد نیاز دریاچه لفور (دریاچه سد البرز)

  مواردی همچون: کفش مناسب طبیعتگردی، یک دست لباس اضافه، عینک آفتابی، کرم ضدآفتاب، کلاه و پاوربانک به همراه داشته باشید.

  سایر اطلاعات دریاچه لفور (دریاچه سد البرز)

  لفور (لپور) یکی از دهستان‌های شهرستان سوادکوه شمالی در استان مازندران به شمار می‌رود که از ۲۹ آبادی و روستا تشکیل شده ‌است. این روستاها به حدی زیبا و جذاب هستند که هر گردشگری را به روستاگردی و معاشرت با مردم بومی آن وادار می‌کنند. از جمله روستاهای لفور می‌توان به گشنیان، نفت‌چال، چاکسر، اسبوکلا، گالش‌کلا، میرارکلا، غوزک رودبار، امامکلا، کالیکلا، مرزی‌دره و عالم‌کلا اشاره کرد.

  چه جوری برم ؟

  افزودن راهنمایی مسیر :

  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  مناسب برای کهنسالان
  مناسب برای کودکان
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.