0
از0 نظر

دریاچه مور زرد زیلایى

  1427
  نمایش

  در فاصله 185 کیلومتری شهر یاسوج در منطقه مارگون بویر احمد دو دریاچه بسیار زیبا و نادر با فاصله کمی از هم به نام ها‌ی مور زرد و شرم رنگ قرار گرفته است. این دریاچه ها همانند اقیانوس آبی کوچکی هستند که آینه دار طراوات و نشاط منطقه را انعکاس می دهند. این دریاچه که به نام‌های دیگری چون «برم مور زرد زیلایی» و «برم دلی بو» خوانده می‌شود، در ارتفاع 2180 متری از سطح دریا قرار دارد.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات دریاچه مور زرد زیلایى

  دریاچه مور زرد یکی از دریاچه‌های استان کهگیلویه و بویراحمد است که در 180 کیلومتری شمال غربی یاسوج قرار دارد. دریاچه" مور زرد و شرم رنگ" در 185 کیلومتری شهر یاسوج طبیعتی بکر را به وجود آورده است. این دریاچه بیش از 35 هکتار مساحت دارد.

  آب این دریاچه از چشمه‌های کارستی و روان‌آب‌های سطحی تأمین می‌شود. میانگین عمق این دریاچه 8 متر می‌باشد. در این دریاچه ماهی به ویژه ماهی کپور معمولی، قورباغه، مارآبی، مارماهی، لاک‌پشت و خرچنگ زندگی می‌کنند. پرندگان آبی همچون مرغ ماهی‌خوار، اردک و غاز نیز در اطراف این دریاچه دیده شده‌اند.

  ویژگی‌ها دریاچه مور زرد زیلایى

  اين درياچه در نقشهٔ جغرافيايى به نام برم مور زرد ثبت شده است. آب اين درياچه از ارتفاعات تنگ سيب و کوه‌هاى داربرى سرچشمه مى‌‌گيرد و پس از طى مسافتى حدود ۱۰ تا ۱۵ کيلومتر به درياچهٔ برم مور زرد سرازير مى‌شود. چشمه‌‌هاى متعددى نيز در اطراف درياچه مى‌جوشند. درياچهٔ زيلايى بيش از ۳۵ هکتار وسعت دارد. حداکثر و متوسط عمق درياچه به ترتيب ۱۴ و ۸ متر است.

  پیشنهاد ویژه دریاچه مور زرد زیلایى

  در قسمت غربی دریاچه مور زرد، دریاچه دیگری به نام «هپر» قرار دارد که از دریاچه مور زرد کوچک‌تر است اما شرایط طبیعی آن از نظر آبزیان و پرندگان، همانند آن می‌باشد. آب این دریاچه از طریق یک راه باریک به آب رودخانه ریش در منطقه سادات شاه غالب شهرستان کهگیلویه می‌ریزد و از آنچا پس از طی مسافتی، به رود کارون می‌پیوندد.

  تاریخچه دریاچه مور زرد زیلایى

  تاریخچه دریاچه مور زرد زیلایى

  تاریخچه دریاچه مور زرد زیلایى

  تاریخچه دریاچه مور زرد زیلایى

  سیمای عمومی دریاچه مور زرد زیلایى

  منطقه اطراف این دریاچه ها پوشیده از گل‌ةای زرد، درختان کوهی و زنمین‌های زراعتی سرسبز بوده که زیبایی این دریاچه ها را دو چندان کرده است. با توجه به مساحت زیاد این دو دریاچه وجود طبیعت فوق‌العاده دل انگیز و تماشایی می تواند خاستگاه گردشگران دوست دار ورزش‌های آبی باشد.

  زمان مناسب بازدید دریاچه مور زرد زیلایى

  بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه فصل بهار و تابستان است.

  وسایل مورد نیاز دریاچه مور زرد زیلایى

  وسایل پیک نیک واسکان موقت(چادر و...)

  سایر اطلاعات دریاچه مور زرد زیلایى

  دریاچه مور زرد که با نام‌های مور زرد زیلایی و برم دلی بو هم شناخته می‌شود.

  چه جوری برم ؟
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  محل کمپ
  مناسب برای کهنسالان
  مناسب برای کودکان
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.