4
از3 نظر

دشت سمسور ایرانشهر

  4844
  نمایش

  دشت سمسور ایرانشهر، تنها یکی از چندین جاذبه طبیعی و ارزشمند استان سیستان و بلوچستان است که در فاصله 120 کيلومتري از جنوب زاهدان و 45 کيلومتري بزمان قرار دارد. این دشت، زیستگاه جانوران و گیاهان متعدد و متنوعی است و همچنین، رودخانه ای دائمی و پرآب به نام «رودخانه سمسور» نیز از آن عبور می کند.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات دشت سمسور ایرانشهر

  دشت سمسور ایرانشهر با طول تقریبی 50 کیلومتر و عرض 15 تا 20 کیلومتر در شمال قلعه بزمان و شرق حوضه آبریز گوهر در استان سیستان و بلوچستان واقع شده و آبخوان سمسور با طول 30 کیلومتر در داخل این دشت قرار دارد. وجه تسمیه دشت سمسور به دلیل وجود دو کوه تخت مانند به نام های محلی "سم" و چون سنگهای آن دارای رنگ سرخ است (سرخ در زبان بلوچی سور گفته می شود) به آن نام سمسور داده اند.

  تاریخچه دشت سمسور ایرانشهر

  شواهد حاکی از احتمال برخورد شهاب سنگ در منطقه دشت سمسور ایرانشهر در 80 هزار سال قبل دارد.

  ویژگی‌ها دشت سمسور ایرانشهر

  از دیگر خصوصیات دشت سمسور ایرانشهر می توان به این مورد اشاره کرد که این دشت محل گذار وحوش علی الخصوص کل، بز، قوچ و میش از منطقه شکار ممنوع بزمان به کوه ها وتپه ماهورهای گوهر کوه و کاواری است. از حیات وحش منطقه می توان به کبک، تیهو، باقرقره، پرندگان کنار آبزی مهاجرمثل باکلان کوچک، اگرت، اردک گردن سبز، چنگر، و هوبره اشاره کرد. جبیر، کفتار، شغال ،روباه شنی ،پلنگ، تشی، خرگوش و..... از پستانداران منطقه است.

  پوشش گیاهی منطقه شامل نیزار، تاغ، ترات، گز، اسکنبیل، سرخاب، قیچ، استبرق و برخی گونه های علفی است. از خزندگان این دشت می توان انواع آگاما و انواع جکو، انواع مارمولک و انواع اسکینک و بزمجه بیابانی و انواع مارها را نام برد. مجموعه خصوصیات ژئولوزیکی و اکولوژیکی ذکر شده میتواند منطقه را به عنوان یکی از بزرگترین مناطق گردشگری در کشور مطرح کند.

  سیمای عمومی دشت سمسور ایرانشهر

  در مرکزدشت سمسور ایرانشهر چند ناهمواری صخره ای به ارتفاع 100متر مشاهده می شود که مانند جزیره ای از دل دشت سر درآورده و احتمال می رود در اثر فعالیت های آتشفشانی در منطقه بوجود آمده باشند . منتهی الیه شمال شرقی دشت به ریگزارهای جنوبی دشت لوت منتهی میشود که علاوه بر ایجاد منظره ای بدیع مأوا و مفریست مناسب برای جبیرهایی که در این دشت به سر می برند.

  گودال منطقه سمسور در نزدیکی روستای خیر آباد شهرستان ایرانشهر واقع شده. این گودال 3 و نیم کیلومتری با عمق 30 متر از سایر پدیده های زمین شناسی منطقه کاملا متمایز است. مطالعات نشان داده است که این گودال هیچ ارتباطی با سازوکار آتش فشانی پیرامون خود ندارد. کوه آتشفشان بزمان در 50 کیلومتری جنوب این گودال واقع شده است. این دشت جایگاه رودخانه ای زیبا و پرآب به نام رودخانه سمسور است که رودخانه ای دائمی است.

  این رودخانه از 50 متر پجنوب جاده آسفالته روستای خیر آباد به صورت چشمه جوشان از منابع آب زیرزمینی سرچشمه میگیرد و به طول تقربی 40 کیلومتر تا پایین دست روستای عباس آباد نالوک ادامه دارد. حاشیه مسیر رودخانه پوشیده از پوشش گیاهی نی و گز بوده و از تنوع زیستی خوبی نیز برخوردار است.

  زمان مناسب بازدید دشت سمسور ایرانشهر

  با توجه به وضعیت آب و هوایی سیستان و بلوچستان، فصل بهار، اواخر تابستان و اوایل پاییز زمان مناسب تری برای بازدید از جاذبه های این استان هستند.

  چه جوری برم ؟

  افزودن راهنمایی مسیر :

  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  محل کمپ
  مناسب برای کهنسالان
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.