0
از0 نظر

روستای نوا

  3173
  نمایش
  روستاي نوا و دشت آزو يکي از مناطق خنک نزديک تهران هستند،اما مهم ترين مزيت اين منطقه آن است که چشم انداز زيبايي از دماوند را پيش چشمتان مي گشايد  دهکده‌ي ييلاقي نوا، با کثرت و فراواني چشمه سارها که از بن سنگ‌ها و دل کوهسار و از هر نقطه‌ي آن مي‌جوشد و جاري مي‌شود به چهارسد چشمه معروف است. لطافت هوا و صافي و شفافي آن و طراوت و خرمي گل و سبزه‌اش مخصوصاً در نسيم ملايم و روح نواز بامدادي چنان طرب‌انگيز است که هر تن خسته و دل افسرده‌اي را به وجد و نشاط مي‌آورد.
   
  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات روستای نوا

  تقریبا هر جای دامنه این کوه سپید پای دربند که باشید ، باز هم یک چشم انداز از بام ایران پیش رویتان است . حتی اگر دماوند زیبا هم در فاصله دور باشد ، باز هم پر صلابت و تماشایی است .اما اگر دنبال منطقه ای هستید که بهترین چشم نوازها را از این کوه پرصلابت پیش رویتان بگشاید ، بید راهی دشت آزو شوید . دشت آزو در جنوب استان مازندران و در همسایگی هراز ، دشتی است نسبتا مرتفع و خنک . روستای نوا هم که تقریبا اسمش با این دشت گره خورده ، نزدیکترین آبادی به آنجاست . جاه ای آسفالته که با یک گلگشت خانوادگی می توان این دشت را پیمود و از هوای خنک آن در میانه تابستان لذت برد .

  تاریخچه روستای نوا

  در فرهنگ جغرافیایی ایران از فرهنگ دهخدا، ذیل کلمه‌ی نوا می خوانیم: "نوا، دهی است از دهستان بالا لاریجان بخش لاریجان شهرستان آمل در نه هزار گزی مشرق رینه، در منطقه‌ی کوهستانی سردسیری واقع است و 910 تن سکنه دارد. آبش از چشمه، محصولش لبنیات، شغل مردمش زراعت و گله‌داری است."

  ویژگیها روستای نوا

  نوا دهکده‌ای است سالخورده و قدیمی. از آثار کهن و استوار آن، رونق گذشته به خوبی درک می‌شود. در عمارت‌هایی که با اسلوب اشرافی گذشته ساخته شده، تالارها و ایوان‌های متعدد باقی است و گذشت روزگار، آب و رنگ و جلوه‌ی نقش و نگار طاووس‌های چتر زده و گل و بوته‌های زیبایی را که به در و دیوار تالارها نقاشی شده هنوز محو نکرده است. حمام بزرگ نوا با ستون‌های بلند سنگی، استوار و پا برجا است و این حمام هم‌اکنون مورد استفاده‌ی اهالی است.

  سیمای عمومی روستای نوا

  در همان ابتدای ورود به نوا،کارخانه آب معدنی این روستارا خواهید دید.اگر به سمت کارخانه بروید و مسیر سمت چپ را ادامه دهید به رودخانه خواهید رسید.در این روستا غیر از حاشیه های خوش آب هوای رودخانه می توانید در کوچه باغ های تابستانی آن گردش کنید.بعد از گشت و گذار در روستا با یک پیاده روی تقریبا دو کیلومتری در حاشیه رودخانه که حداکثر ۴۵ دقیقه طول می کشد به دشت سر سبز آزو می رسید و می توانید منظره زیبای قله دماوند را در جهت غرب روستای نوا ببینید.آبشار یخی نوا هم در غرب روستاست که در نیمه دوم سال باید با تجهیزات یخ نوردی به آنجا رفت.

  زمان مناسب بازدید روستای نوا

  چشمه ی آب معدنی ، چشم انداز تما م قد دماوند و قدم زدن در میان گیاهان و گلهای خوش عطر زیبای این منطقه از جاذبه های این ییلاق نزدیک به تهران به حساب می آید . اگر طالب یک سفر خانوادگی یک روزه و خوردن غذا در طبیعت و دامنه نوردی سبک هستید ، این مقصد پیشنهاد ما بری مرداد ماه است .

  پیشنهاد ویژه روستای نوا

  چشمه آزو که کارخانه آب معدنی نوا را سیراب می کند، بالای این دشت قرار دارد. پیمایش این مسیر و رسیدن به دشت سرسبز آزو برای بیشتر افراد راحت است. اگر هم اهل کوهنوردی باشید می توانید مسیر را ادامه دهید و گردنه ((عبرت)) را هم رد کنید تا به قله چهار هزار متری پاشوره برسید که البته هفت ساعت کوهنوردی می طلبد و مستلزم کمپینگ کوهستانی است.برروی این قله،دماوند در یک طرفتان است و خط الراس دوبرار در پشت سر آن دیده می شود.از دست ندهید

  امکانات ویژه روستای نوا

  نزدیک بودن روستای نوا به تهران این امکان را فراهم میکند که بتوان سفری یک روزه به این منطقه داشت . امااگر دوست داشته باشید شبی را هم در هوای خنک آنجاسپری کنید ، می توانیددر محلی مناسب و ایمن چادربزنید یا از اهالی اتاق کرایه کنید .

  سایر اطلاعات روستای نوا

  آبشار شاهاندشت در فاصله از روستای نوا قرار دارد.اگر جاده هراز را به سمت آمل ادامه دهید و گزنک را هم رد کنید،۵کیلومتر بعد از گزنک به وانا می رسید و اگر وارد این روستا در سمت راست جاده شوید و مسیر شاهاندشت را انتخاب کنید به آبشار سهل الوصول شاهاندشت خواهید رسید.
  چه جوری برم ؟

  ماشین شخصی

  ز تهران : ابتدا وارد جاده هراز شوید ، پس از پشت سر گذاشتن رودهن و امام زاده هاشم و پلور به آب اسک می رسید ، اگر راه راادامه دهید ۵ کیلومتر بعد از آب اسک تابلوی(( رینه )) را در سمت چپ خود میبینید . حدود ۲۰۰ متر بعد از این خروجی ، یک جاده فرعی در سمت راست جاده هرازاست که به روستای نوا میرود . موقعیت این سه راهی E 52.989 و N35.8888 است . وارد این جاده آسفالته شوید و در اولین یا دومین سه راهی یعنی در خروی های (( گیلاس)) و (( زیبا دشت)) مسیر چپ را انتخابکنید تا در نهایت بعد از طی حدود ۱۰ کیلومتردر جاده سربالایی و پر پیچ و خم به روستای نوا برسید . از سمنان : وارد جاده فیروزکوه تهران شوید و ۱۰ کیلومتر برانیدتا خروجی (( ارجمند)) را در سمت راست خود ببینید وارد آن شوید ولیتا خودارجمند نروید . حدود ۳ کیلومترمانده به ارجمند مسیر (( لاسم )) که سمت چپ قرار دارد را انتخاب کنید تا پس از گذر این جاده کوهستانی و پشت سر گذاشتن (( لاسم)) سر از جاده هراز در بیاورید . هراز رابه سمت راست بپیچید تا به آب اسک برسید و ادامه مسیر را مثل قبل بروید .
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  کارت خوان
  نمازخانه
  بوفه
  مناسب برای کهنسالان
  سرویس بهداشتی
  محل استراحت
  مناسب برای کودکان
  آنتن دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  شب گردی
  سختی مسیر
  آسان(راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  احساس , نقد و بررسی خودت از سفر به این مکان چیه؟
  ارسال عکس
  دنیا تجربه سفر به این مکان را از چشم تو می خواد ببینه.
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوالات برتر تو از همسفران و کارشناسان ما بپرس .
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگر فکر می کنی که یه نقطه واسه بیرون زدن سراغ داری و ما معرفیش نکردیم . تو می تونی دس بکار شی و به هم دوستان معرفیش کنی. دمتم گرم

  logo-samandehi