0
از0 نظر

شهر و دیوار قدیمی تمیشه

  3845
  نمایش

  دیوار تمیشه در شهرستان کردکوی، روستای باغوکناره قرار دارد.توجه به مستندات تاریخی و آثار و شواهد باستان شناسی، شهر تمیشه در دوران ساسانیان شکل گرفته و تا سده های اولیه اسلامی، آباد و معمور بوده و از زمان هجوم مغول رو به ویرانی نهاده است،این مجموعه از نظر اقلیمی، دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است. 

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات شهر و دیوار قدیمی تمیشه

  دیوار قدیمی تمیشه دارای خندق عمیق در در قسمت غربی و به سمت شهر تمیشه است و از سمت شرق به دره های عمیق و رودخانه منتهی می شود. در مورد زمان ساخت و ارتباط دیوار تمیشه با دیوار بزرگ گرگان مطالعات باستان شناسی صورت گرفته است. شهر تمیشه و تأسیسات وابسته شهری باقلاع متعدد در غرب دیوار تمیشه واقع شده است که دارای معماری منحصر بفرد با مصالح بومی که قسمتی از بقایای این شهر در کاوشهای باستان شناسی شناسایی شده است.

  تاریخچه شهر و دیوار قدیمی تمیشه

  شواهد تاریخی نشان می‌دهد که قدمت این شهر به دوران ساسانی می‌رسد. به استناد گزارش محققین و باستان شناسان، این شهر پایتخت یک سلسله محلی متعلق به اوایل اسلام تا دوره سلجوقی بوده است.

  در واقع بخشی از عناصر حفاظتی شهر در زمان سلطنت خسرو انوشیروان از شاهان ساسانی احداث گردیده است.

  نکات مثبت شهر و دیوار قدیمی تمیشه

  این اثر در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۸۰، با شماره ثبت ۴۷۵۵ به‌‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. 

  ویژگی‌ها شهر و دیوار قدیمی تمیشه

  این شهر به سبب دارا بودن دیوار دفاعی و خندق آن یکی از مراکز و پایگاههای نظامی در مقابل هجوم دشمنان بوده است؛ تمیشه تا قبل از حمله مغولان در گرگان و طبرستان شهری بزرگ و آباد بوده است.

  زمان مناسب بازدید شهر و دیوار قدیمی تمیشه

  بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه فصل بهار و پاییز است.

  سیمای عمومی شهر و دیوار قدیمی تمیشه

  دیوار تمیشه به طول تقریبی ۱۲ کیلومتر با مصالح آجر به ابعاد ۱۰ × ۳۸ × ۳۸ سانتی متر به جهت شمال- جنوب از دامنه های شمالی سلسله جبال البرز شروع شده و به خلیج گرگان منتهی می شود که با مطالعات انجام شده بقایای بخشی از دیوار در داخل خلیج گرگان مشخص شده است.

  سایر اطلاعات شهر و دیوار قدیمی تمیشه

  این روستا، علاوه بر طبیعت بکر و منحصر به فرد، از جاذبه‏ های تاریخی و مذهبی چندی نیز برخوردار است. از آن جمله، می‏توان از بقایای شهر تاریخی تمیشه و کوره‏های آجرپزی در غرب روستا، نام برد که به صورت تپه‏ های پست، توجه گردشگران را به سوی خود جلب می‏ کند؛به شما پیشنهاد میکینم از این جاذبه ها بازدید کنید.

  نکات منفی شهر و دیوار قدیمی تمیشه

   متاسفانه بیشتر بخش‌های دیوار از بین رفته و تسطیح شده‌اند. فقط بقایای قسمتی از لایه‌های تحتانی دیوار در قسمت‌های جنگلی و حدفاصل روستای باغو کناره و سرکلاته باقی مانده است.

  چه جوری برم ؟
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  مناسب برای کهنسالان
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.