2.7
از21 نظر

غار اشکفت گاوی

  3286
  نمایش

  غار اشکفت گاوي (Ashkoft-e Gavi Cave)، تنها يكي از چندين جاذبه طبيعي و ديدني استان فارس است كه در دامنه شمالي کوه سبز و فاصله پنج کيلومتري جنوب غرب شهرستان مرودشت قرار گرفته و با وجود چشم انداز زیبا مي تواند به عنوان محل مناسبي براي گذران اوقات فراغت و همچنين سوژه خوبي جهت عكاسي انتخاب شود. همه ساله بسياري از گردشگران و غارنوردان از اين جاذبه منحصر به فرد بازديد مي كنند.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات غار اشکفت گاوی

  ارتفاع غار اشکفت گاوی از سطح دشت حدود 30 متر است و دهانه آن به سمت رودخانه کر و در فاصله 100متري آن قرار دارد.

  تاریخچه غار اشکفت گاوی

  غار اشکفت گاوی از آثار با ارزش دشت مرودشت در دوره پيش از تاريخ است. از "غار اشکفت گاوي" يافته هاي باستاني متنوعي به دست آمده است که مي توان به تدفين انساني متعلق به انسان هوشمند (هوموساپينس)، ابزارهاي سنگي و ابزار استخواني اشاره کرد.

  ویژگی‌ها غار اشکفت گاوی

  در ميان بقاياي به دست امده از غار تعدادي استخوان انساني نيز کشف شده بود که به آمريکا منتقل شده است. بقاياي انساني شامل ده قطعه از بخشهاي مختلف جمجمه و ديگر اعضا انساني بوده است.

  آزمايش کربن 14 انجام گرفته بريافته هاي به دست آمده از غار، تقسيم بندي فرهنگي و گاهنگاري غار را به دوره پارينه سنگي جديد دوره زبرين نسبت مي دهد که تاريخ آن بين سالهاي 27هزار تا 16 هزار سال پيش را نشان مي دهد.

  سیمای عمومی غار اشکفت گاوی

  اگر به اشکفت گاوی سری زدید، می توانید ستون های مخروطی شکل آن را ببینید که از آب چکها به وجود آمده و در سقف غار آویزان شده اند. همان چیزی که زمین شناسان به آن استالاکتی می گویند. علاوه بر این، ستون هایی به همین شکل هم در کف غار دیده می شوند که اشکال جالبی را به وجود آورده اند.

  زمان مناسب بازدید غار اشکفت گاوی

  اشکفت گاوی در تابستان هوای خنک و لطیفی دارد و بهترین زمان برای بازدید از این محل تاریخی فصل تابستان است.

  سایر اطلاعات غار اشکفت گاوی

  اين مکان باستاني در سال 1969 ميلادي (1348خورشيدي) توسط ويليام سامنر و در طرح "بررسي باستان شناختي حوزه رودخانه کر" شناسايي و در سال 1978ميلادي (1357خورشيدي) توسط مايکل روزنبرگ کاوش شد.

  نکات مثبت غار اشکفت گاوی

  خمره بزرگ و زیبای این غار که اب خنک و گوارایی در آن جمع است، می تواند جذاب ترین صحنه ای باشد که در آن خواهید دید. این خمره درست در انتهای غار قرار گرفته که محل ریزش آب از سقف بر روی ستونی آهکی است.

  نکات منفی غار اشکفت گاوی

  روزها اگر سری به غار اشکفت بزنید می بینید که دستگاه های سنگ شکن در اطراف غار مشغول استخراج سنگ هستند و به علت مشخص نبودن حریم این غار هرلحظه به بدنه اشکفت گاوی نزدیک تر می شوند که این مساله نگرانی زیادی را در دوستداران میراث فرهنگی به وجود آورده است.
  چه جوری برم ؟

  افزودن راهنمایی مسیر :

  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  مناسب برای کهنسالان
  مناسب برای کودکان
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.