0
از0 نظر

قوشه تپه

  2449
  نمایش

  روستای قوشه تپه در نزدیکی قازانقایه(مرکز دهستان پالیزان) در بخش مرکزی شهرستان مرزی مراوه تپه قرار دارد.نقلهایی برای این تپه های تاریخی در بین اهالی است که بیشتر  شکل افسانه دارند تا حقیقت : مانند اینکه پسر چنگیز ، گنجی را در زیر این دو تپه مدفون نموده است که تماماً  طلای خالص است.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات قوشه تپه

  محل قوشه تپه پيش از آنكه قوشه تپه اي ها در آن ساكن بشوند همين نام را داشت و اين نام به مناسبت وجود دو تپه مصنوعي و مشابه قديمي كنار هم است كه گويا روزگاري برج و باروهایی داشته و پاسداراني در آنجا گمارده شده بودند.

  تاریخچه قوشه تپه

  سابقة آبادي قوشه تپه از پنجاه و چند سال بيشتر نيست، پيش از آن، پدرها و اجداد قوشه تپه‌اي هاي كنوني در اين محل دامداري مي كردند.

  البته فقط دو سه ماه از سال را در اين حوالي مي گذراندند، ييلاقشان كوههاي شمالي تر بود؛ كوههاي (سومبار – sumbar )، (قيمت – qoymat )، (بالخان) و هر جا كه آب و علفي بهم مي رسيد؛ بعضي هايشان هم در همين محل كشت و وزرع ديمي داشتند.

  ویژگی‌ها قوشه تپه

  از اين دو تپه كه اينك هم در حاشية جنوبي اترك و كنار دهكدة قوشه تپه از دامنة كوه واز تپه‌هاي ديگر تميز داده مي شود، تيله‌ها و كاسه كوزه‌هاي شكسته‌ئي بدست مي‌آيد كه لعابهاي منقوشي دارد و به قدري با ظرافت ساخته و پرداخته شده است كه نميتوان آنها را به زندگي چاروائي و چموري تركمنها ربط داد.

  بايد اطمينان داشت كه پيش از حضور تركمنها در اين حوالي، اين دو تپه وجود داشته است و آنها هم به مناسبت همين دو تپه كه جفت و مشابه همديگرند اينجا را قوشه تپه ناميده اند.

  زيرا كه (قوشه – qoca ) در تركمني معني (جفت) را مي رساند و تركمنها معمولا اشياء يا اشخاصي را كه جفت هم هستند به اين نام مي خوانند.

  زمان مناسب بازدید قوشه تپه

  بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه فصل بهار و پاییز است.

  چه جوری برم ؟
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  مناسب برای کهنسالان
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.