0
از0 نظر

مجموعه باغ صفوی قزوین

  415
  نمایش

  مجموعه باغ صفوی قزوین شامل باغ سعادت آباد، باغ فرهنگی قزوین، دولتخانه صفوی یا ارگ تهماسبی از جمله باغ‌های ایرانی تاریخی این شهر است که قدمت آن به دوره صفوی و قاجار برمی‌گردد. مجموعه باغ صفوی در خیابان سپه واقع شده است و از خیابان‌های دیگر هم به آن راه دارد. شاید اگر به شما بگوییم تعداد زیادی از بناهای تاریخی در مجموعه باغ صفوی قرار گرفته‌اند، مجاب شوید تا به این جاذبه شاخص سر بزنید. این مجموعه به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات مجموعه باغ صفوی قزوین

  مجموعه باغ صفوی دارای بیش از ۶ هکتار وسعت است و از سردر عالی‌قاپو در شمال و ابتدای خیابان سپه قزوین آغاز شده و در انتها به محوطه کاخ چهل‌ستون قزوین اتصال می‌یابد و در طول مسیر خود با گذشتن از چند حیاط و محوطه باز، می‌توانید از آثار و بقایای به‌جا مانده از دوره‌های مختلف صفوی، افشاریه، زندیه و قاجاریه را همزمان ببینید.

  تاریخچه مجموعه باغ صفوی قزوین

  شهر قزوین در عصر صفویان، به علت قرارگیری بر سر راه جاده ابریشم و شرایط جغرافیایی و سیاسی آن زمان، حایز اهمیت شد. به همین دلیل، توانست تا مدتی عنوان پایتختی صفویان را نصیب خود کند. انتقال پایتخت از تبریز به قزوین باعث شد تا بناها و عمارتهایی با شکوه و در شان پایتختی آن، در این شهر بنا شود. ازجمله این عمارت‌ها و بناها می‌توان به باغ صفوی اشاره کرد که مجموعه‌ای از چند بنا است.

  شاه طهماسب پس از استقرار در قزوین (به عنوان پایتخت جدید خود) دستور داد تا تل باغی بسازند و عمارتی را در آن بنا کنند. بنا بر دستور شاه، معماران برجسته ایران گرد آمدند و باغی را طراحی کردند که باغ صفوی نام گرفت. بنا به خواست شاه، عمارتی در آن بنا شد و کاخ چهل ستون یا عمارت کلاه فرنگی نام گرفت.

  ویژگی‌ها مجموعه باغ صفوی قزوین

  به طور کلی این مجموعه از چند بنا تشکیل شده است که اکثراً تخریب شده‌اند و تعدادی از آنها در حال حاضر در دست مرمت هستند. محدوده اصلی باغ دارای ۷ در وروردی بوده است که فقط یک در از آنها به نام سردر عالی قاپو باقی‌مانده است. محل دقیق باغ را به علت تخریب و ساخت و سازهای اطراف نمی‌توان تعیین کرد.

  در حال حاضر، محوطه محصور خیابان‌های هلال احمر و پیغمبریه را باغ صفوی می‌نامند. سازمان میراث فرهنگی در صدد است بناهایی را که به حریم باغ تجاوز کرده‌اند و باعث تخریب و نابودی تدریجی این مجموعه شده‌اند، خریداری کرده و این مجموعه را بازسازی کند. تاکنون، مدرسه‌هایی که بین عمارت پهلوی و گراند هتل (دو بنا از این باغ) واقع شده‌اند خریداری شده است.

  سیمای عمومی مجموعه باغ صفوی قزوین

  مجموعه باغ صفوی متشکل از چند بنا است: دولتخانه صفوی، سردر عالی قاپو، عمارت نادری، عمارت پهلوی، عمارت قاجاری و کاخ چهلستون (عمارت کلاه فرنگی)

  سایر اطلاعات مجموعه باغ صفوی قزوین

  این اثر در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۲۶۸۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

  زمان مناسب بازدید مجموعه باغ صفوی قزوین

  باتوجه به وضعیت آب و هوایی قزوین، بهترین زمان سفر برای بازدید از این جاذبه فصل بهار تا اوایل پاییز است.

  چه جوری برم ؟

  پیاده روی

  از خیابان سپه هم می‌توانید با اندکی پیاده‌روی به مجموعه باغ صفوی قزوین بروید.

  ماشین شخصی

  با ماشین شخصی باید به خیابان حلال احمر بروید.

  تاکسی

  تاکسی‌های شهری می‌توانند شما را برای بازدید از این جاذبه راهنمایی کنند.
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  کارتخوان
  نمازخانه
  تلفن عمومی
  پارکینگ/ جای پارک
  مناسب برای کهنسالان
  سرویس بهداشتی
  سرپوشیده
  محل استراحت
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  نزدیکترین اماکن مهم
  ایستگاه اتوبوس
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.