0
از0 نظر

مجموعه تفریحی و کوهستانی پارک آبیدر سنندج

  183
  نمایش

  مجموعه تفریحی پارک آبیدر که با عنوان پارک کوهستانی آبیدر نیز شناخته می شود، مشهور ترین و پرطرفدارترین تفریح گاه شهر سنندج در استان کردستان است که در ناحیه غربی این شهر و در انتهای خیابان آبیدر در میان کوه های آبیدر قرار گفته است و ۲۵۰۰ متر ارتفاع، پوشش گیاهی متنوع همراه با چشمه‌سارهای جاری دارد. در زبان محلی به پارک آبیدر، «ئاویه‌ر» می‌گویند و باتوجه به امکانات مختلفی که دارد بین مردم و گردشگران یکی از مقاصد تفریحی محبوب است.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  زمان مناسب بازدید مجموعه تفریحی و کوهستانی پارک آبیدر سنندج

  باتوجه به وضعیت آب و هوایی کردستان، بهترین زمان سفر برای بازدید از این جاذبه بهار تا اوایل پاییز است.

  وسایل مورد نیاز مجموعه تفریحی و کوهستانی پارک آبیدر سنندج

  هنگام بازدید از این منطقه، کفش مخصوص پیاده‌روی بپوشید و دوربین عکاسی، زیرانداز، عینک و کرم ضدآفتاب، کلاه، آب آشامیدنی، خوراکی‌های لازم و کیسه زباله همراه داشته باشید.

  مشخصات مجموعه تفریحی و کوهستانی پارک آبیدر سنندج

  شهر سنندج از فراز این پارک، چشم‌انداز بسیار زیبایی دارد. چند باغ و چشمه طبیعی در این پارک وجود دارد و یکی از بزرگ ترین باغ های این مجموعه باغ امیریه است که بزرگ‌ترین سینمای رو باز (تابستانه) کشور در این باغ قرار دارد. این سینما که گنجایش آن ۱۰ هزار نفر است، با پرده ای در ابعاد ۱۲× ۲۵ متر، بزرگترین سینمای روباز جهان محسوب می‌ شود. صدای فیلم‌‌های سینمای روباز، از طریق موج اف ام رادیو در هر مکان از پارک جنگلی آبیدر قابل دریافت است و پرده آن به گونه‌‌ای ساخته شده که ۱۰ هزار نفر بتوانند روبه‌‌روی آن قرار بگیرند. حوزه هنری کردستان ساعت ۲۱ هر شب یک فیلم را در این سینما اکران می‌کند. همچنین مسابقات مهم از جمله نیمه نهایی و فینال جام جهانی ۲۰۱۰ از این سینما برای شهروندان سنندجی پخش شد.

  ویژگی‌ها مجموعه تفریحی و کوهستانی پارک آبیدر سنندج

  آبیدر نام کوهی است در شهر سنندج که در انتهای خیابان آبیدر قرار گرفته است و از سوی باختر مشرف بر شهر سنندج است. پارک آبیدر از دو کوه به نام های آبیدر بزرگ و آبیدر کوچک تشکیل یافته‌ است. ارتفاع آبیدر بزرگ ۲۵۵۰ متر و آبیدر کوچک در حدود ۲۳۵۰ متر از سطح دریا است. در واقع واژه آبیدر (آب‌ به ‌در) به معنی جایی است که از آن آب فراوان تراوش می‌ کند. چشمه‌ های کوه آبیدر سنندج که پارک جنگلی نیز در دل آن خودنمایی می‌ کند، هنوز سرچشمه قنات عمارت‌ های تاریخی خسرو آباد، آصف، وکیل و تعدادی از بناهای تاریخی دیگر است. کوه و پارک جنگلی آبیدر همه ساله پذیرای تعداد زیادی مسافر و گردشگر از داخل و خارج استان است.

  سایر اطلاعات مجموعه تفریحی و کوهستانی پارک آبیدر سنندج

  مجموعه پارک تفریحی آبیدر از گذشته تفریحگاه مردم سنندج بوده و کوه آبیدر دارای محبوبیت خاصی میان مردم است. دلیل اصلی محبوبیت این کوه و پارک، نزدیکی آن به شهر سنندج، بلند بودن آن نسبت به تپه‌ های اطراف و از همه مهم‌‌تر، وجود چشمه‌‌های زیر زمینی فراوان آن است.

  نکات مثبت مجموعه تفریحی و کوهستانی پارک آبیدر سنندج

  در بالای قله تخت آبیدر کوچک یک جان‌‌پناه برای استفاده کوهنوردان احداث شده‌ و در حال حاضر تله کابینی در مسیر بین پارک کودک و قله در حال راه‌اندازی است.

  چه جوری برم ؟

  ماشین شخصی

  با ماشین شخصی باید به انتهای خیابان آبیدر، دامنه کوه آبیدر بروید.
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  نمازخانه
  محل کمپ
  تلفن عمومی
  پارکینگ/ جای پارک
  مناسب برای کهنسالان
  سرویس بهداشتی
  محل استراحت
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  شب‌گردی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.