0
از0 نظر

مدرسه عمادیه

  3228
  نمایش

  مدرسه عمادیه یکی از جاذبه های تاریخی استان گلستان است این مدرسه پلانی مستطیل شکل و چهار ایوان در دو طبقه دارد که امروزه به‌عنوان حوزه علمیه استفاده می‌شود. ساختمان اصلی این مدرسه دارای ۱,۵۵۰ متر زیربنا است و عمده مصالح به‌کاررفته در ساخت آن شامل چوب، خشت، آجر، سفال و سنگ می‌شود.این اثر در تاریخ ۱۹ مهر ماه سال ۱۳۷۸ هجری شمسی با شماره سند ۲۴۶۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. 

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات مدرسه عمادیه

  مدرسه علمیه عمادیه در شهر تاریخی گرگان (استراباد سابق) با معماری خاص و زیبای خود بیش از پانصد سال قدمت دارد و از میراث ماندگار کشورمان، ایران است و در سال 1387 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. نوع معماری خاص این بنا، گردشگران و علاقه‌مندان زیادی را به سوی خود جذب کرده است.

  تاریخچه مدرسه عمادیه

  مدرسه متعلق به دوره شاه سلیمان صفوی میباشد به سال 952 هجری شخصی بنام آقاروح الله حسینی استر آبادی برای آن موقوفاتی بجا گذاشته لذا این بنا را متعلق به اواخر قرن 8 و اواسط قرن9 ه.ق می دانند

  ویژگی‌ها مدرسه عمادیه

  مدرسه عمادیه به همراه مجموعه ای از چند تکیه، گورستان، دکانهای متعدد، آب انبار، مسجد، گلشن، حمام، و نیز بخشی از بافت بازار کهنه استرآباد عناصر و بافت مهم محله "دربنو" را تشکیل می‌دادند.

  این مجموعه به همراه مدارس یوسفیه، مفیدیه و آقا محسن در یک محوطه ای در حدود 200 متر قرار می ‌گرفتند.

  سیمای عمومی مدرسه عمادیه

  این مدرسه علمیه با پلان مستطیل شکل متشکل از چهار ایوان و یک حیاط مرکزی است و در حدود 1550 متر مربع (با ابعاد 45 در 34.5 متر) مساحت دارد.

  درگذشته درب ورودی این بنا -که یک درب چوبی بزرگ می باشد- در ضلع جنوبی قرار داشته اما بعداً به ضلع غربی در "شرق مرکز محله درب نو" انتقال می یابد. قبل از درب ورودی دو سکو به عنوان استراحتگاه تعبیه شده و این ورودی مسقف و پوشیده از تیرهای ضخیم چوبی و افقی است.

  اولین چیزی که بعد از گذر از درب اصلی مدرسه توجه را به خود جلب می کند، ایوان زیبای شرقی مدرسه است که کاملاٌ در برابر ایوان غربی قرار گرفته است. قرینه بودن و داشتن ریتم یکسان و فرم منظم همه ی عناصرآن سبب شده که این بنا معماری شایان توجه ای داشته باشد.

  این مدرسه به تبعیت از شیوه 4 ایوان، چهار ایوان در چهار طرف شمال، جنوب، شرق و غرب خود دارد. هر کدام از ایوان ها طبقه ای بر فراز طبقه اول خود دارند که از داخل حیاط مدرسه دارای پیشخوان تخته ای زیبایی هستند که چشم انداز زیبایی در حیاط مدرسه ایجاد کرده است.

  متاسفانه پیشخوان طبقه دوم ایوان شمالی کاملا پوسیده و نابود شده است،این پیشخوان ها محل بحث و گردهمایی محصلین بوده است، در شهرهای بزرگ اغلب مدارس اسم و رسم دار، 4 ایوان داشته اند که اصولا دو به دو در مقابل هم قرار می گرفتند.

  زمان مناسب بازدید مدرسه عمادیه

  بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه فصل بهار و پاییز است.

  پیشنهاد ویژه مدرسه عمادیه

  در نزدیکی این جاذبه سرای تاریخی باقری‌ها، مسجد جامع گرگان و موزه صنایع دستی گرگان قرار دارد به شما پیشنهاد میکنیم از این جاذبه ها بازدید کنید.

  شرایط استفاده مدرسه عمادیه

  این مدرسه تاریخی هم‌اکنون به‌عنوان حوزه علمیه استفاده می‌شود و امکان بازدید از آن وجود ندارد؛ گرچه با هماهنگی می‌توانید به داخل بروید و از حیاط آن دیدن کنید. 

  سایر اطلاعات مدرسه عمادیه

  این اثر در تاریخ ۱۹ مهر ماه سال ۱۳۷۸ هجری شمسی با شماره سند ۲۴۶۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. 

  چه جوری برم ؟
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  پارکینگ/ جای پارک
  مناسب برای کهنسالان
  سرپوشیده
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.