1.7
از3 نظر

مسجد كبود بناب

  315
  نمایش

  مسجد کبود تبریز که با نام کبود یا گوی شناخته می‌شوند، دارای پوششی از کاشی‌های فیروزه‌ای و مینایی هستند. در واقع کلمه «کبود» به‌نوعی از رنگ آبی اطلاق می‌شود؛ ولی چنین کاشی‌کاری‌ در بنای مسجد کبود بناب دیده نمی‌شود. در نتیجه این فرضیه مطرح است که احتمالا کاشی‌کاری‌ها و تزیینات و رنگ‌‌آمیزی‌های این مسجد در طول زمان تحت‌تاثیر عوامل طبیعی یا انسانی دچار فرسایش شده و پوشش اصلی آن با یک لایه ساده آجری جایگزین شده است

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات مسجد كبود بناب

  مسجد کبود بناب که با نام «گوی مسجد» نیز شناخته می‌شود، از جاهاي ديدني بناب است و در نیمه غربی شهر و کوچه «سیف العلما»، در محله «گزاوشت» قرار دارد.

  تاریخچه مسجد كبود بناب

  اين بنا از آثار دوره ي صفويان مي باشد.

  ویژگی‌ها مسجد كبود بناب

  اين بنا در تاریخ ۱۳۵۶/۱۲/۱۶ به شماره ثبت 1614 در مجموعه آثار تاریخی ایران ثبت شده است.

  سیمای عمومی مسجد كبود بناب

  نمای جنوبی شبستان، مرکب ازسه طاقنما دربیرون است که طاقنمای میانی، پشت محراب شبستان واقع شده است . در داخل دو طاقنمای طرفین، دو پنجره بلند تعبیه گردیده است . در ورودی مسجد، درکنار ضلع جنوبی شبستان قرار گرفته است . ضلع غربی شبستان، مشرف به کوچه سیف العلما و شامل ۵ طاقنما است که درآنها پنج پنجره کوچک و پنج در بوده که درها مسدود شده است .

  سطح شبستان، مرتفع تراز سطح حیاط است و درابتدای ورود به آن، کفشکنی قرار دارد که درآن، شربت خانه و راه پله بالکن واقع است . شبستان مستطیل شکل با سقف تیرپوش مسطح، همچون مساجد دیگر عهد صفویه دراین منطقه است؛ منتهی در اینجا بر روی خرپاها و سقف، نقش یا طرحی دیده نمی شود؛ بلکه روی ستون های شش گانه، با رنگ سیاه و قرمز، نقش ها و طرح های جالبی کشیده اند .

  بر روی ستون ها، سرستون هایی ازقطعات تخته های بریده شده به اشکال هرمی و نیز طرح های هشت ضلعی مشبک که بعدا خراطی و به وسیله میخ برروی ستون نصب شده، قرار گرفته است .

  درضلع شمالی شبستان، بالکن زنانه با نرده کوتاهی قرار دارد . ضلع شرقی و غربی شبستان مقابل هم به طور قرینه دارای چهار پنجره دربالا و جای چهار در در پایین هستند . در فواصل درهای داخل، طاقچه های مربع شکلی تعبیه شده است و یک جا بخاری گچی جالبی، ضلع شمالی شبستان را زینت می دهد .  زمان مناسب بازدید مسجد كبود بناب

  بهترين زمان براي بازديد از اين جاذبه فصل بهار و تابستان مي باشد.

  سایر اطلاعات مسجد كبود بناب

  مسجد کبود بناب که با نام «گوی مسجد» نیز شناخته می‌شود.

  چه جوری برم ؟
  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  مناسب برای کهنسالان
  سرویس بهداشتی
  سرپوشیده
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  نزدیکترین اماکن مهم
  ایستگاه اتوبوس
  تفریحات
  عکاسی
  سختی مسیر
  آسان (راهپیمایی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.

  برچسب ها