3.8
از11 نظر

منطقه حفاظت شده دربادام

  5579
  نمایش

  منطقه دربادام، تنها یکی از چندین جاذبه طبیعی و ارزشمند موجود در استان خراسان رضوی به شمار می رود که در شمال شرقي شهرستان قوچان و در بخش باجگيران قرار دارد. این جاذبه از سال ۱۳۷۳ مورد حفاظت واقع شد که به دليل ارزش بوم شناختي بالا طي مصوبه ای در تاریخ ۱۳۸۵/۱/۱۹ به عنوان منطقه حفاظت شده مورد تصويب شوراي عالي محيط زيست کشور قرار گرفت.

  warning icon
  اگر فکر میکنی این اطلاعات نیاز به اصلاح یا افزودن داره . روی دکمه زیر کلیک کن

  مشخصات منطقه حفاظت شده دربادام

  این منطقه به دلیل همجواری با منطقه حفاظت شده تندوره و کشور ترکمنستان و داشتن زیستگاه های با ارزشی چون آق کمر، قاطرریش، آسلمه، دره دربادام و دره شمخال یکی از مناطق با ارزش از نظر گردشگری طبیعی نیز به شمار می رود.

  ویژگی‌ها منطقه حفاظت شده دربادام

  پوشش گیاهی منطقه ارس، درمنه و زرشک است و دارای حیات وحشی همچون قوچ و میش، پلنگ، گراز و...است. در این منطقه پرندگانی همچون کبک، تیهو، کرکس و عقاب طلایی زیست می کنند.

  سایر اطلاعات منطقه حفاظت شده دربادام

  حد و حدود قانونی منطقه حفاظت شده دربادام : تقاطع دره تیوان با رودخانه درونگر به طرف شمال غربی بر روی خطالراس جغرافیایی تا نقطه ارتفاعی ۲۲۰۰متر و پس در امتداد شمال تا مرز ترکمنستان و از سمت غرب تا حدود شرقی شهر باجگیران.

  منابع آبی این منطقه، شامل چشمه و دو رودخانه دربادام و شمخال می شود که در تمام فصول قادرند آب مورد نیاز حیات وحش را تامین کنند. البته علاوه بر تامین آب حیات وحش رودخانه های دربادام و شمخال آب مورد نیاز برای کشاورزی و سایر فعالیت های انسانی ۱۹روستای کوچک و بزرگ حاشیه این پناهگاه را نیز تامین می کنند.

  سیمای عمومی منطقه حفاظت شده دربادام

  دره شمخال در داخل منطقه حفاظت شده دربادام به علت بکر بودن، داشتن دیواره های بلند صخره ای و آب دائمی فراوان یکی از جاذبه های گردشگری استان و کشور بوده و مورد توجه دوستداران طبیعت است.

  نکات مثبت منطقه حفاظت شده دربادام

  بهتر است بدانید که هدف از حفاظت این منطقه، حفظ و بهبود هر چه بهتر محیط زیست آن است.

  زمان مناسب بازدید منطقه حفاظت شده دربادام

  با توجه به وضعیت آب و هوایی استان خراسان رضوی، فصل های بهار و تابستان زمان مناسبی برای بازدید از این جاذبه هستند.

  چه جوری برم ؟

  افزودن راهنمایی مسیر :

  این نزدیکی چی بخوریم ؟
  این نزدیکی کجا‌بمونیم ؟
  این نزدیکی از کجا بخریم ؟

  امکانات و ویژگی‌ها

  امکانات کلی
  مناسب برای بانوان
  محل کمپ
  مناسب برای کهنسالان
  مناسب برای کودکان
  آنتن‌دهی تلفن همراه
  تفریحات
  عکاسی
  پیاده‌روی
  سختی مسیر
  متوسط (صعود ساده از معابر سنگی)
  نظر خودتو به دیگران بگو
  تجربه و نظر خودت از سفر رو با ما به اشتراک بذار
  ارسال عکس
  تجربه خودت از سفر رو به بقیه هم نشون بده
  پاسخ سریع دریافت کن
  سوال‌های خودت رو از همسفران و کارشناسان ما بپرس
  پرسش سوال
  Waves Waves Waves

  یه نقطه جدید معرفی کن

  اگه فکر می‌کنی یه مقصد واسه بیرون زدن، سراغ داری و ما معرفیش نکردیم، خودت می‌تونی داخل سایت به بقیه معرفی کنی. دم شما گرم که همراهی.

  برچسب ها
  منطقه حفاظت شده دريادام خراسان رضوي منطقه حفاظت شده منطقه دريادام منطقه خراسان رضوي حفاظت شده منطقه منطقه دريادام حفاظت شده خراسان رضوي دريادام منطقه دريادام حفاظت شده دريادام خراسان رضوي خراسان رضوي منطقه خراسان رضوي حفاظت شده خراسان رضوي دريادام منطقه حفاظت شده دريادام منطقه حفاظت شده خراسان رضوي منطقه دريادام حفاظت شده منطقه دريادام خراسان رضوي منطقه خراسان رضوي حفاظت شده منطقه خراسان رضوي دريادام حفاظت شده منطقه دريادام حفاظت شده منطقه خراسان رضوي حفاظت شده دريادام خراسان رضوي حفاظت شده دريادام منطقه حفاظت شده خراسان رضوي منطقه حفاظت شده خراسان رضوي دريادام دريادام منطقه حفاظت شده دريادام منطقه خراسان رضوي دريادام حفاظت شده منطقه دريادام حفاظت شده خراسان رضوي دريادام خراسان رضوي منطقه دريادام خراسان رضوي حفاظت شده خراسان رضوي منطقه حفاظت شده خراسان رضوي منطقه دريادام خراسان رضوي حفاظت شده منطقه خراسان رضوي حفاظت شده دريادام خراسان رضوي دريادام منطقه خراسان رضوي دريادام حفاظت شده منطقه حفاظت شده دريادام خراسان رضوي منطقه دريادام خراسان رضوي حفاظت شده منطقه خراسان رضوي حفاظت شده دريادام منطقه دريادام حفاظت شده خراسان رضوي منطقه دريادام خراسان رضوي حفاظت شده منطقه حفاظت شده خراسان رضوي دريادام حفاظت شده منطقه دريادام خراسان رضوي حفاظت شده منطقه خراسان رضوي دريادام حفاظت شده دريادام خراسان رضوي منطقه حفاظت شده دريادام منطقه خراسان رضوي دريادام منطقه حفاظت شده خراسان رضوي دريادام حفاظت شده منطقه خراسان رضوي دريادام خراسان رضوي منطقه حفاظت شده دريادام خراسان رضوي حفاظت شده منطقه خراسان رضوي منطقه حفاظت شده دريادام خراسان رضوي حفاظت شده منطقه دريادام خراسان رضوي دريادام منطقه حفاظت شده خراسان رضوي حفاظت شده دريادام منطقه خراسان رضوي دريادام حفاظت شده منطقه